Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe zasady kwarantanny i izolacji

Co się zmienia?

Ksenia Krasko 3 września 2020 11:51
Koronawirus
Fot. AdobeStock

W Polsce wykryto już prawie 70 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, ponad dwa tysiące osób zmarło, blisko 50 tysięcy pokonało Covid-19. Rząd regularnie reaguje na dynamicznie rozwijającą się sytuację w kraju, wycofując lub wprowadzając kolejne ograniczenia i sposoby na walkę z niebezpiecznym wirusem. Od drugiego września obowiązują nas nowe zasady kwarantanny i izolacji.

Nowe zasady kwarantanny od 2 września 2020

Po dymisji Łukasza Szumowskiego, Ministrem Zdrowia został Adam Niedzielski. Obecnie polityk pracuje nad rozwiązaniami, które zdołają powstrzymać drugą falę koronawirusa. Jak zakładają eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia i naukowcy, nawrót wirusa jest nieunikniony.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów, od dziś obowiązują nowe zasady kwarantanny i samoizolacji. Co się zmieniło? Sprawdźmy.

Osoby zdrowe, które podejrzewają, że w ostatnim czasie miały kontakt z kimś zakażonym wirusem SARS-CoV-2, miały obowiązek kwarantanny. Taka osoba powinna była w 10. lub 11. dniu odosobnienia wykonać test w jednym z mobilnych punktów. Ujemny wynik automatycznie zwalniał daną osobę z obowiązku kwarantanny. W przypadku braku testu, kwarantanna kończyła się po 14 dniach.

Od 2 września skrócony jest czas kwarantanny – kończy się po 10 dniach. Należy liczyć od następnego dnia po zdarzeniu, które mogło narazić osobę zdrową na zakażenie.

Nowe zasady izolacji od 2 września 2020

Zmiany dotyczą również osób zakażonych. Jak dotąd obowiązywało rozporządzenie, że koniec izolacji dla chorych na Covid-19 następował po 14 dniach i dwóch testach, wykonanych w odstępie co najmniej 24 godzin. Oczywiście, oba musiały mieć wynik ujemny.

Od 2 września wygląda to trochę inaczej. Jeśli chora osoba miała objawy zakażenia koronawirusem, koniec izolacji następuje po trzech dniach bez objawów, takich jak ostry kaszel czy gorączka. Nie może to jednak nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od momentu, kiedy objawy wystąpiły po raz pierwszy.

Osoby zakażone bezobjawowo są zwolnione z samoizolacji po 10 dniach od daty pierwszego dodatniego wyniku testu. W obu tych przypadkach lekarz POZ może zdecydować o przedłużeniu izolacji. 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.