Kadr z filmu Ja, Tonya 1
Fot. Materiały prasowe/Monolith Films
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o sporcie – TOP 7: ranking z dużą dawką adrenaliny

Produkcje sportowe nagrodzone Oscarem 

Anna Galuhn 27 lipca 2023 15:16
Kadr z filmu Ja, Tonya 1
Fot. Materiały prasowe/Monolith Films

W rankingu filmów sportowych postawiliśmy na najlepsze tytuły. Selekcja 7 mistrzowskich produkcji zyskała nie tylko uznanie widzów, ale także krytyków filmowych. Są to fascynujące opowieści o różnych dyscyplinach sportowych. Boks, futbol amerykański, lekkoatletyka, łyżwiarstwo figurowe i wyścigi samochodowe pokazują różne oblicza sportu. Dzięki indywidualnym historiom, zazwyczaj opartym na faktach, jesteśmy w stanie zagłębić się w całą plejadę emocji, które w sporcie są najważniejsze.

Spis treści:

Miejsce 7: Rydwany ognia (1981) – historia dwóch brytyjskich olimpijczyków

Film opowiada o dwóch złotych medalistach olimpiady w Paryżu (1924). Eric Liddell (Ian Charleson) zdobywa mistrzostwo w biegach na 400 metrów, a Harold Abrahams (Ben Cross) – w dystansie na 100 metrów. Brytyjskich olimpijczyków różni praktycznie wszystko. Eric wywodzi się z pobożnej szkockiej rodziny, a jego kariera sportowa kłóci się z wartościami przekazywanymi przez kościół. Z kolei Harold jest angielskim Żydem, który, dzięki osiągnięciom sportowym, ma szansę awansować w hierarchii społecznej.

„Rydwany ognia” w reżyserii Hugha Hudsona to zapis złotego czasu dla igrzysk olimpijskich, kiedy reprezentacja kraju była powodem do dumy. Produkcja otrzymała oscarowe statuetki w czterech kategoriach: najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza muzyka i kostiumy.  

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Miejsce 6: Jerry Magurie (1996) – emocjonujący film o agencie sportowym

„Jerry Magurie” to film obyczajowy o agencie sportowym (Tom Cruise), który w życiu osiągnął wszystko. Ma uznanie w branży, piękną dziewczynę i zarabia mnóstwo pieniędzy. Wie jednak, że za sukcesem stoją niechlubne praktyki. Pewnego dnia postanawia jawnie sprzeciwić się zachłanności i bezwzględnej pogoni za zyskiem. Wysyła do współpracowników manifest, co niestety nie skutkuje rewolucją obyczajową w branży. Jednak w jego życiu następują duże zmiany. Agent traci pracę, przyjaciół i źródło dochodów.

Lekkomyślny, a może odważny, ruch głównego bohatera ma również pozytywne skutki. Jerry otwiera się na prawdziwą miłość. Bez presji czasu i pieniędzy daje szansę rozkwitnąć głębokiej relacji z Dorothy (Renée Zellweger) i jej kilkuletnim synkiem, Rayem (Jonathan Lipnicki).

Film w reżyserii Camerona Crowe'a pokazuje kulisy i pułapki sportowego życia. Do historii kina przeszły słowa sportowca (Cuba Gooding Jr.), którego reprezentował Jerry Magurie:

Show me the money

Cuba Gooding Jr. za rolę Roda Tidwella, futbolisty NFL, został nagrodzony Oscarem w 1997 r.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 5: Jestem najlepsza. Ja, Tonya (2017) – pełen skrajnych emocji film o łyżwiarce figurowej

Film opowiada pełną burzliwych zwrotów historię łyżwiarki figurowej, Tonyi Harding. Fabuła rozpoczyna się w latach 70. XX wieku, kiedy Tonya (Margot Robbie) jest 4-letnią dziewczynką, a jej matka (Allison Janney) zmusza ją do jazdy na łyżwach. W miarę jak główna bohaterka dorasta, wymagania wobec niej rosną. Nastolatka nie ma czasu na rozrywki, ponieważ po szkole od razu rozpoczyna mordercze treningi po okiem restrykcyjnej Diane Rawlinson (Julianne Nicholson).

W 1994 r. dochodzi do incydentu, który ma istotny wpływ na dalszą karierę łyżwiarki. Tuż przed eliminacjami do igrzysk olimpijskich w Norwegii największa rywalka Tonyi, Nancy Kerrigan (Caitlin Carver), zostaje zaatakowana przez nieznanego sprawcę, czego efektem jest poważna kontuzja kolana. Podejrzenia padają na Tonyę i osoby z jej najbliższego otoczenia.

Film „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” w reżyserii Craiga Gillespiego przepełnia cała feeria emocji związanych ze sportem na olimpijskim poziomie – od euforii aż po paniczny strach przed porażką. Oscarem w 2018 r. została nagrodzona Allison Janney za genialną rolę drugoplanową. Aktorka przed karierą filmową trenowała łyżwiarstwo figurowe, jednak wypadek przekreślił jej szansę na sukces w sporcie.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Miejsce 4: Wielki Mike (2009) – wzruszająca historia sportowego sukcesu chłopaka z ubogiej dzielnicy

To kolejny film o sportowcu, który w dzieciństwie nie miał lekkiego życia. Michael Oher (Quinton Aaron) to czarnoskóry chłopak z ubogiej dzielnicy. Bezdomny nastolatek ma w życiu ogromne szczęście. Chłopaka zauważa Leigh Anne Tuohy (Sandra Bullock). Zamożna rodzina adoptuje Mike'a i zachęca do gry w futbol. Okazuje się, że chłopak ma wielki talent i wkrótce zostaje gwiazdą zawodowego klubu Baltimore Ravens.

Scenariusz powstał na podstawie książki Michaela Lewisa. Oscarową statuetkę zgarnęła Sandra Bullock w 2010 r. za poruszającą główną rolę. Film „Wielki Mike” w reżyserii Johna Lee Hancocka został opisany również w zestawieniu filmów biograficznych

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Miejsce 3: Rocky (1976) – klasyka kina sportowego

Na miejscu trzecim – „Rocky” w reżyserii Johna G. Avildsena. Pierwszy z serii popularnych filmów opowiada początki kariery najpopularniejszego boksera w historii kina. Rocky Balboa (Sylvester Stallone) jest nikomu nieznanym, szarym bokserem z podrzędnego klubu. Nieoficjalnie działa w półświatku – zbiera haracze dla gangstera, Tony'efo Gazzo (Thayer David). Podkochuje się bez wzajemności w pracowniczce sklepu zoologicznego. I tak kręci się jego życie do czasu, kiedy dostaje propozycję zmierzenia się na ringu z mistrzem wagi ciężkiej, Apollo Creedem (Carl Weathers).

Chociaż Rocky przegrywa pierwszą walkę, świat zauważa młodego boksera, a publiczność okrzykuje go nową gwiazdą ringu. Dalsze losy Rocky'ego możemy śledzić w kolejnych pięciu filmach, który ukazywały się od 1979 do 2006 r. Pierwszy „Rocky” został nagrodzony trzema Oscarami w 1977 r. jako najlepszy film, za reżyserię i montaż. Tytuł został uwzględniony również w rankingu 7 najlepszych filmów o boksie.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Miejsce 2: Za wszelką cenę (2004) – film o kobiecym boksie

Miejsce drugie – film „Za wszelką cenę” w reżyserii Clinta Eastwooda to motywująca opowieść o 30-latce (Hilary Swank), która zapragnęła zostać zawodową pięściarką. Dziewczyna doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kluczem do sukcesu są regularne treningi, najlepiej pod okiem mistrza. Dlatego zwraca się z prośbą o wsparcie do byłego boksera, a obecnie jednego z najlepszych trenerów, Frankiego Dunna (Clint Eastwood). Kariera Maggie nabiera rozpędu, a momentem kulminacyjnym jest mistrzostwo wagi półciężkiej.

Narratorem opowieści jest Scrap (Morgan Freeman), najlepszy przyjaciel Dunne'a i obserwator jego relacji z Maggie. Produkcja zdobyła oscarowe statuetki w w2005 r. w czterech kategoriach: najlepszy film, reżyseria, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Hilary Swank) i najlepszy aktor drugoplanowy (Morgan Freeman). Tytuł uwzględniliśmy również w rankingu filmów motywacyjnych.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Miejsce 1: Le mans '66 (2019) – filmowy wyścig dwóch najlepszych koncernów

Nasz sportowy ranking filmowy wygrywa „Le mans '66” w reżyserii Jamesa Mangolda. Film opowiada historię słynnego wyścigu na torze Le Mans we Francji z 1966 r. Do rywalizacji z włoskim Ferrari po raz pierwszy ma stanąć amerykański koncern Ford Motor Company. 

Pracą nad samochodem, który ma pokonać mistrzowski model, zajęli się były kierowca wyścigowy, Carroll Shelby (Matt Damon), i brawurowy Ken Miles (Christian Bale), który jest u rozkwitu swojej kariery. W efekcie trudnej pracy i starcia dwóch mocnych charakterów powstaje Ford GT40.

Szybka, emocjonująca i ekscytująco niebezpieczna produkcja została nagrodzona dwoma Oscarami w 2020 r. – za najlepszy montaż i montaż dźwięku. Tytuł został uwzględniony również w rankingu filmów o wyścigach.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Inne filmy sportowe, które warto obejrzeć

Dla fanów mocnych emocji przed ekranem, przygotowaliśmy jeszcze kilka doskonałych propozycji na domowy seans sportowy:

  1. Wściekły byk (1980) – historia Jake'a La Motty (Robert De Niro), bokserskiego mistrza wagi średniej. Reżyseria: Martin Scorsese. Ten tytuł również został uwzględniony w rankingu filmów o boksie,
  2. Niepokonany Seabiscuit (2003) – film o wyścigach konnych w czasach Wielkiego Kryzysu. Reżyseria: Gary Ross,
  3. Fighter (2010) – film biograficzny o bokserze (Mark Wahlberg jako Micky Ward), który po latach wraca na ring. Reżyseria: David O. Russell. Więcej na temat fabuły – w zestawieniu filmów o boksie
  4. Wyścig (2013) – film biograficzny o kierowcach Formuły 1. Reżyseria: Ron Howard. W rolach głównych: Chris Hemsworth jako James Hunt i Daniel Brühl jako Niki Lauda,
  5. Jak feniks (2020) – film dokumentalny o zawodnikach paraolimpiady. Reżyseria: Ian Bonhôte i Peter Ettedgui. 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.