Kadr z filmu Underdog 1
Fot. Materiały prasowe/Next Film
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o walkach – TOP 7: kung-fu, karate, MMA i tajski boks

Sztuki walki w produkcjach z całego świata

Anna Galuhn 17 sierpnia 2023 10:38
Kadr z filmu Underdog 1
Fot. Materiały prasowe/Next Film

W rankingu filmów o walkach prym wiodą dwa style. Po jednej stronie mamy tradycje wschodnie, takie jak karate czy kung-fu, a po drugiej – MMA, czyli turnieje w stylu mieszanym za wielkie pieniądze. Pierwsze przybliżają kulturę Dalekiego Wschodu, gdzie pojedynki są częścią filozofii, wynikają z praktyki i uważności. Drugie pokazują brutalne oblicze sportu i walkę do utraty tchu.

Spis treści:

Miejsce 7: Ong–bak (2003) – tajski film o walkach w stylu muay thai

Film „Ong–bak” w reżyserii Prachyi Pinkaewa nawiązuje do kultowego „Wejścia Smoka” z Brucem Lee w roli głównej. Akcja rozgrywa się w niewielkiej tajlandzkiej wiosce o nazwie Nong Pradu, gdzie znajduje się posąg Ong Bak – Buddy bez głowy. 

Ting (Tony Jaa) jest młodym adeptem tajskiego boksu, doskonalącym się pod okiem mnicha Pra Kru. Mieszkańcy wioski pokładają w chłopaku wielkie nadzieje na odnalezienie skradzionej głowy obiektu kultu. Jednak aby ją odzyskać, musi zmierzyć się z groźnymi przestępcami z Bangkoku

Produkcja z początku XXI wieku odwołuje się do klasyki gatunku. Jest oszczędna w efekty specjalne i stawia na realne przedstawienie precyzji pojedynków. O sukcesie filmu świadczą kontynuacje – „Ong Bak 2” (2008 ) i „Ong Bak 3” (2010).

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 6: Po prostu walcz! (2008) – amerykański film o MMA

„Po prostu walcz!” to amerykański dramat sportowy, którego fabuła kręci się wokół nielegalnych walk MMA (mieszane sztuki walki). Głównym bohaterem jest Jake Tyler (Sean Faris), szkolny outsider. Chłopak niedawno przeprowadził się z Iowa na Florydę i jest pod ogromnym wrażeniem statusu materialnego mieszkańców tego bogatego stanu. 

Za namową pięknej Amber, chłopak pojawia się na imprezie w klubie. Okazuje się, że pada ofiarą podstępu, w wyniku którego musi zmierzyć się na ringu z mocniejszym od siebie Ryanem McCarty'm (Cam Gigandet). Ponosi katastrofalną porażkę. Jednak nie zamierza odpuścić. Bierze lekcje u weterana MMA (Djimon Hounsou) i ponownie staje do walki.  

Film w reżyserii Jeffa Wadlowa zdobył Złoty Popcorn MTV w 2008 r. za najlepszą scenę walki (Jake kontra Ryan). Produkcja zyskała ogromną popularność, a fani doczekali się aż trzech kontynuacji – w 2011, 2016 i 2021 r. 

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 5: Klasztor Shaolin (1982) – filmowy debiut Jeta Li

Kultowy chiński film przygodowy opowiada o legendarnym ośrodku buddyjskim, w którym ważną rolę odgrywały tradycyjne sztuki walki. Młody Jue Yuan (Jet Li) wstępuje do klasztoru, aby pomścić śmierć ojca. Uczy się kung-fu, aby zmierzyć się z podstępnym generałem i obecnym uzurpatorem. Tym samym pomaga cesarzowi z dynastii Tang odzyskać władzę

Tytułowy klasztor Shaolin położony jest w górach Song, nieopodal miasteczka Dengfeng. Obecnie jest to obiekt turystyczny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Film jest nie tylko debiutem fabularnym doskonałego Jeta Li. To także pierwsza produkcja Hongkongu zrealizowana na terenie Chin kontynentalnych.   

W 2011 r. powstał remake – „Shaolin” w reżyserii Benniego Chana z Andym Lau w roli głównej.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 4: Wejście smoka (1973) – kultowy film z Brucem Lee

W Hongkongu na prywatnej wyspie wojskowego gubernatora Hana (Kien Shih) odbywają się cykliczne turnieje wschodnich sztuk walki. Mistrz kung-fu, Lee (Bruce Lee) zostaje zwerbowany przez agencję rządową, aby – poprzez udział w turnieju – pomóc w zdemaskowaniu międzynarodowego handlarza narkotyków.

Przed wyjazdem Lee dowiaduje się, że ludzie Hana są odpowiedzialni za śmierć jego siostry, co staje się dodatkową motywacją w pojedynkach z brutalnymi rywalami z całego świata. W filmie możemy zobaczyć spektakularny pokaz różnych stylów, takich jak karate, taekwondo, judo czy tai chi chuan.

„Wejście smoka” w reżyserii Roberta Clouse'a to ostatni film z udziałem Bruce'a Lee. Pojawił się w kinach już po jego nagłej śmierci w 1973 r. 

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 3: Nieustraszony (2006) – biograficzny film akcji z Jetem Li

To kolejny film w rankingu z Jetem Li w roli głównej. Tym razem popularny aktor wciela się w rolę wojownika wushu, Huo Yuanija. Po przegranej walce sprowadza hańbę na siebie i swoją rodzinę. Aby odzyskać szacunek wstępuje na drogę odkupienia. Na jej końcu będzie musiał zmierzyć się z wyjątkowo bezlitosnym przeciwnikiem.

„Nieustraszony” to film na faktach producentów odpowiedzialnych za oscarowy obraz „Przyczajony tygrys, ukryty smok”. Scenariusz bazuje na życiorysie założyciela Stowarzyszenia Sportowego Jingwu.  Za reżyserię odpowiedzialny jest Ronny Yu, znany z hollywoodzkich produkcji takich jak „Narzeczona laleczki Chucky” czy „Freddy kontra Jason”. 

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 2: Wojownik (2011) – film o turnieju MMA, dającym szansę na wielkie pieniądze

Wojownik” to historia dwóch braci. Tommy ( Tom Hardy) powraca do rodzinnego Pittsburgha po wieloletniej służbie w piechocie morskiej. Postanawia stanąć do turnieju MMA, aby wygrać pieniądze dla żony poległego przyjaciela. Z prośbą o nadzór w treningach zwraca się do swojego ojca (Nick Nolte) – byłego trenera i alkoholika, chociaż od wielu lat nie utrzymywał z nim kontaktów. 

Z kolei jego brat, Brendan (Joel Edgerton) jest byłym zawodnikiem MMA, a obecnie nauczycielem z problemami finansowymi. On również postanawia wystartować w zawodach, aby zachować dom, w którym mieszka z żoną i dwiema córkami.

Film w reżyserii Gavina O'Connora jest opowieścią o pojednaniu, winie i odkupieniu, a główni bohaterowie mają okazję pokazać na ringu swoje prawdziwe charaktery.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Zobacz także: Najmocniejsze filmy o boksie – 7 najlepszych produkcji, których fabuła rozgrywa się na ringu

Miejsce 1: IP Man (2008) – filmowa biografia legendarnego mistrza kung-fu

„Ip Man” to film oparty na biografii Yip Mana (Donnie Yen), mistrza wschodnich sztuk walki. Akcja dzieje się w mieście Foshan w Chinach. Ip Man jest szanowanym nauczycielem i jednym z najlepszych wojowników. Jednak zamiast doskonalić następców, poświęca czas rodzinie. 

Tymczasem miasto trafia pod okupację japońską (są lata 40. XX wieku). Spokój zostaje zakłócony, a dostatnie życia Ip Mana staje się coraz trudniejsze. Dodatkowo Japończycy chcą wykorzystać jego umiejętności w swoich celach. Historia staje się coraz bardziej skomplikowana, a tytułowy bohater jest zmuszany do podejmowania najważniejszych życiowych decyzji.

W latach 2010, 2015 i 2019 powstały kontynuacje, w których poznajemy dalsze losy legendarnego Ip Mana. Wszystkie w reżyserii Wilsona Yipa. 

Niektóre źródła podają, że Ip Man był nauczycielem Bruce'a Lee. 

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Inne najlepsze filmy o sztukach walki

Dla fanów gatunku, którzy znają już na pamięć powyższe tytuły, przygotowaliśmy listę uzupełniającą z równie dobrymi produkcjami. Co warto obejrzeć?

  1. Krwawy sport (1988) – film o turnieju kumite w Hongkongu w reżyserii Newta Arnolda. W roli głównej: Jean–Claude Van Damme.
  2. Kickboxer (1989) – film w reżyserii Davida Wortha i Marka DiSalle'a o dwóch braciach (Jean–Claude Van Damme i Dennis Alexio) i turnieju tajskiego kickboxingu. 
  3. Tylko dla najlepszych (1993) – o szkole capoeiry w Miami, która okazuje się receptą na szarą rzeczywistość. Reżyseria: Sheldon Lettich.
  4. Karate kid (2010) – film familijny o chłopaku (Jaden Smith), który przeprowadził się z matką z Detroit do Chin i uczy się kung-fu pod okiem dozorcy, pana Hana (Jackie Chan). Reżyseria: Harald Zwart. 
  5. Mocne uderzenie (2012) – komedia o nauczycielu biologii (Kevin James), dorabiającym w turniejach MMA. Reżyseria: Frank Coraci.
  6. Papierowy bokser (2016) – dramat o bezdomnym (Thomas Haden Church), biorącym udział w walkach ulicznych. Reżyseria: Knate Lee.
  7. Underdog (2019) – polski film o walkach MMA z Erykiem Lubosem w roli głównej. Reżyseria: Maciej Kawulski. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…