Kadr z filmu „Immortals. Bogowie i herosi” 1
Fot. Monolith Films
ZE ŚWIATA FILMU

12 najciekawszych filmów o bogach greckich – ranking w świecie mitologii

Filmy o bogach, herosach i ich wpływie na życie zwykłych śmiertelników

Anna Galuhn 20 listopada 2023 13:20
Kadr z filmu „Immortals. Bogowie i herosi” 1
Fot. Monolith Films

Filmy o bogach greckich to często bardzo współczesne historie, opowiadające o podróży i przeznaczeniu. Mityczni bogowie są metaforą dobra, zła, miłości, wojny i zemsty. Ich zawiłe perypetie stanowią także ciekawy materiał dla filmów fantasy. Zejście do podziemnego świata zmarłych, walka z Hadesem czy poszukiwanie magicznego łuku Aresa – to tylko jedne z wielu motywów, które inspirowały i nadal inspirują filmowców do tworzenia epickich opowieści.

Spis treści:

Miejsce 12: Legenda Herkulesa (2014) – film fantasy o przeznaczeniu greckiego bohatera

Królowa Alkmena (Roxanne McKee), żona Amfitriona (Scott Adkins), króla Tyrynsu, zwraca się do Hery z prośbą o pomoc w obaleniu tyranii swojego męża. Według zamysłu bogini ratunkiem ma być syn królowej, którego ojcem będzie sam Zeus. Dochodzi do zbliżenia ziemianki z królem niebios, w wyniku czego na świat przychodzi Alcides. Takie imię nadaje mu jego ojczym – nie wiedząc, że nie jest jego prawdziwym synem. Alkmena potajemnie nazywa syna Herkulesem.

Niefortunne wydarzenia sprawiają, że Herkules zostaje sprzedany jako niewolnik do Egiptu. To dlatego, że sprzeciwił się woli ojca, który wyznaczył swojego starszego syna, Ifiklesa (Liam Garrigan) na męża księżniczki Krety o imieniu Hebe (Gaia Weiss). Herkules poznaje prawdę o sobie i wykorzystuje swoje boskie moce, aby odzyskać serce ukochanej. Aby osiągnąć ten cel, musi pokonać Amfitriona.

Film „Legenda Herkulesa” w reżyserii Renny'ego Harlina pojawił się w kinach w technologii 3D. Kadry, które przenoszą nas w świat starożytnej Grecji, powstały w Bułgarii. 

Ocena na IMDb: 4,2.

Miejsce 11: Gniew tytanów (2012) – druga część przygód Perseusza

Akcja filmu rozgrywa się 10 lat po wydarzeniach przedstawionych w „Starciu tytanów” z 2010 r. Perseusz (Sam Worthington) wiedzie spokojne życie i wychowuje syna. Jednak działania bogów olimpijskich sprawiają, że po raz kolejny musi wyruszyć na wyprawę do podziemnego świata.

Tym razem jego głównym antagonistą jest Kronos – ojciec najważniejszych bogów greckich: Zeusa (Liam Neeson), Hadesa (Ralph Fiennes) i Posejdona (Danny Huston). Kronos z armią tytanów zagraża bezpieczeństwu ludzi na ziemi. Co więcej, Hades i Ares (Édgar Ramírez) stają po jego stronie.

„Gniew tytanów” to film fantasy w technologii 3D w reżyserii Jonathana Liebesmana.

Ocena na IMDb: 5,7.

Miejsce 10: Starcie tytanów (2010) – walka Perseusza z Hadesem

Ziemię pochłania chaos, którego sprawcą jest Hades (Ralph Fiennes), grecki bóg podziemnego świata. Jego moc coraz bardziej zagraża Zeusowi (Liam Neeson). Perseusz (Sam Worthington), nie będąc świadomy swojego półboskiego pochodzenia, postanawia wyruszyć do zaświatów, aby pokonać okrutnego boga. Jego wyprawa ma szansę na powodzenie tylko wtedy, gdy odkryje swoją nadludzką moc.

Film w reżyserii Louisa Leterriera powstał jako remake produkcji z 1981 r. – „Zmierzch tytanów” (reż. Desmond Davis). W kinach wyświetlany był w technologii 3D.

Ocena na IMDb: 5,8.

Miejsce 9: Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna (2010) – film przygodowy o nastoletnich herosach

Kiedy Percy Jackson (Logan Lerman) ma 17 lat, dowiaduje się, że jest synem Posejdona. Razem z innymi nastolatkami o boskim pochodzeniu bierze udział w specjalnym szkoleniu dla bohaterów. Tam zaprzyjaźnia się z Groverem (Brandon T. Jackson), który jest satyrem – pół kozłem, pół człowiekiem, oraz z Annabeth (Alexandra Daddario), córką Ateny. 

Kiedy Zeus oskarża go o kradzież pioruna, swojej najpotężniejszej broni, chłopak musi udowodnić swoją niewinność. Razem z przyjaciółmi wyrusza do Hadesu, aby odnaleźć matkę i poszukać tego, kto naprawdę skradł piorun.

Film przygodowy o młodych herosach został wyreżyserowany przez Chrisa Columnbusa. Pod jego batutą powstały także kultowe komedie z lat 90., takie jak „Kevin sam w domu” czy „Pani Doubtfire” oraz ekranizacje dwóch pierwszych części „Harry'ego Pottera”.

Ocena na IMDb: 5,9.

Miejsce 8: Herkules (2014) – film przygodowy o armii Herkulesa

Skazany na wieczną tułaczkę i zdradzony przez Herę, Herkules (Dwayne Johnson) tworzy drużynę degeneratów. Pewnego dnia, ok. 358 r. p.n.e. przybywa do niego księżniczka Ergenia (Rebecca Ferguson) z prośbą od swojego ojca, króla Tracji (John Hurt). Herkules i jego sześciu najemników mają utworzyć armię, która stanie do walki z Rhesusem (Tobias Santelmann).

Przygodowy film fantasy w reżyserii Bretta Ratnera powstał z inspiracji komiksami Steve'a Moore'a.

Ocena na IMDb: 6,0.

Miejsce 7: Immortals: Bogowie i herosi (2011) – walka Tezeusza z Hyperionem

Akcja filmu rozgrywa się wiele lat po mitycznym starciu bogów z tytanami. Teraz ludzkości zagraża potężny król Hyperion (Mickey Rourke). Sieje spustoszenie w starożytnej Grecji, próbując znaleźć legendarny łuk Aresa (Daniel Sharman). Z jego pomocą będzie mógł uwolnić tytanów, uwięzionych przez bogów pod górą Tartar. Drogę do łuku ma mu wskazać porwana przez niego wieszczka Fedra.

Bogowie olimpijscy, chociaż nie powinni ingerować w ziemskie sprawy, wybierają Tezeusza (Henry Cavill), wierząc, że tylko on jest w stanie pokonać Hyperiona.

Scenariusz do filmu „Immortal: Bogowie i herosi” powstał w oparciu o Tytanomachię oraz mit o Tezeuszu i Minotaurze. Reżyseria: Tarsem Singh Dhandwar.

Ocena na IMDb: 6,0.

Miejsce 6: 300: Początek imperium (2014) – epicka historia walki pod Termopilami wg komiksów Franka Millera

Film opowiada o wojnie Greków z perską armią Kserksesa (Rodrigo Santoro) pod Termopilami w 480 r. p.n.e. Temistokles (Sullivan Stapleton), który pokonał ojca Kserksesa, Dariusza, w bitwie pod Maratonem, udaje się do króla Leonidasa z prośbą o wsparcie. Jednak król, zasięgając rady królowej Gorgo (Lena Headey), tym razem odmawia dowódcy. Pomimo tego, Temistokles postanawia poprowadzić 50 okrętów i kilka tysięcy ludzi do walki z Kserksesem

Perską flotą dowodzi Artemizja (Eva Green) – Greczynka, który uciekła do Persji po tym, jak jej rodzina została zniesławiona i zabita przez greckich hoplitów. To ona namawia Kserksesa na podróż do jaskini bogów, gdzie znajduje się jezioro, które przemienia go w boga. Wzmocniony boską siłą jest w pełni gotów na zemstę.

„300: Początek imperium” to kontynuacja filmu Zacka Snydera z 2006 r. Scenariusz powstał w oparciu o komiks Franka Millera pt. „Kserkses”. Reżyseria: Noam Murro.

Ocena na IMDb: 6,2.

Miejsce 5: Ulisses (1954) – film o podróży Odyseusza z Kirkiem Douglasem

Odyseusz (Kirk Douglas) po wygranej wojnie z Troją chciałby już wrócić do Itaki, do swojej żony Penelopy (Silvana Mangano) i syna, Telemacha. Niestety, grecki bohater zostaje obłożony klątwą za znieważenie Posejdona. W jej wyniku błąka się po morzach przez wiele lat, nie mogąc odnaleźć drogi do domu.

„Ulisses” z 1954 r. to włoska produkcja na podstawie epopei Homera. Reżyseria: Mario Camerini i Mario Bava.

Ocena na IMDb: 6,6.

Miejsce 4: Medea (1988) – ekranizacja dramatu Eurypidesa w reżyserii Larsa von Triera

Film opowiada mityczną historię Medei (Kirsten Olesen), bohaterki dramatu Eurypidesa z V w. p.n.e. Medea jest żoną Jazona (Udo Kier) i to z jej pomocą grecki bohater zdobywa złote runo. Teraz, na prośbę króla Koryntu, Kreona (Henning Jensen), jej mąż ma poślubić inną kobietę – córkę króla o imieniu Glauke (Ludmilla Glinska). Zhańbiona Medea obmyśla plan zemsty.

Duński dramat w reżyserii Larsa Von Triera powstał w oparciu o scenariusz z lat 60., autorstwa Carla Theodora Dreyera. Film zachwyca tajemniczą scenerią, którą budują jutlandzkie mokradła.

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 3: Król Edyp (1967) – włoska ekranizacja mitu o Edypie

Fabuła opowiada o mitycznym Edypie, który zabił ojca i związał się z matką. Jednak akcja filmu nie rozgrywa się tylko w czasach antycznych. W prologu przenosimy się do lat 20. XX wieku, a w finale do współczesnej Bolonii i Mediolanu.

Film Piera Paolo Pasoliniego to wyjątkowa adaptacja tragedii Sofoklesa, nagrodzona przez Włoskie Narodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Filmowych w 1968 r. za reżyserię i scenografię. 

Ocena na IMDb: 7,2.

Miejsce 2: Jazon i Argonauci (1963) – słynna filmowa podróż po złote runo

Na miejscu drugim – opowieść o Jazonie (Todd Armstrong), Argonautach i ich podróży po złote runo. Wyprawa do odległej Kolchidy to podstęp króla Tesalii. Peliasa niesłusznie zasiada na tronie po tym, jak zabił swojego brata, Arystona. Wieszczki głoszą, że i on zostanie zgładzony przez jedno z dzieci Arystona.

Pelias zabija córkę Arystona, co ma miejsce w świątyni Hery (Honor Blackman). Znieważona bogini zamierza otoczyć opieką najmłodszego syna prawowitego władcy, Jazona.

Chcąc oszukać przeznaczenie, Pelias wysyła młodzieńca na misję, z której nie powinien wrócić żywy. W jego wyprawie udział biorą najsilniejsi mężczyźni, w tym obdarzony boską mocą Herkules (Nigel Green). Pomoc Hery jednak ma pewne ograniczenia. Bogini może wesprzeć Argonautów tylko pięć razy.

Autorem muzyki do filmu Dona Chaffeya jest Bernard Hermann, znany z doskonałej ścieżki dźwiękowej do filmu „Psychoza” Alfreda Hitchcocka (więcej o tym tytule w rankingu filmów o psychopatach). W 2000 r. powstała kolejna wersja „Jazona i Argonautów” w reżyserii Nicka Willinga.

Ocena na IMDb: 7,3.

Miejsce 1: Troja (2004) – film o zakazanej miłości, która wywołała wojnę

„Troja” w reżyserii Wolfganga Petersena to historia luźno oparta na epopei Homera. Porzucony Menelaos (Brendan Gleeson) zwraca się do swojego brata, Agamemnona (Brian Cox), z prośbą o pomoc w odbiciu jego żony, Heleny (Diane Kruger). Ten zgadza się na wyprawę pod warunkiem, że jego wojsko zostanie wsparte przez greckiego herosa, Achillesa (Brad Pitt).

Problem tkwi w tym, że Helena wcale nie myśli o tym, aby wrócić do męża, ponieważ jest zakochana w Parysie (Orlando Bloom), księciu Troi. Obroną Troi dowodzi waleczny Hektor (Eric Bana). W walkę po obydwu stronach zaangażowani są greccy bogowie.

Film zdobył nominację do Oscarów w 2005 r. w kategorii najlepsze kostiumy, nagrodę Teen Choice dla najlepszego aktora filmu przygodowego (Brad Pitt) oraz nogrodę IFTA za najlepszą rolę drugoplanową (Peter O'Toole jako król Priam). To również miejsce 8. w naszym rankingu filmów o starożytności.

Ocena na IMDb: 7,3. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.