Kadr z filmu Mała Syrenka 1
Fot. The Walt Disney Company Polska
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o syrenach – TOP 7: produkcje inspirowane legendą i baśnią

Jak wyglądają syreny w filmach obyczajowych, animowanych i fantasy?

Anna Galuhn 20 listopada 2023 08:21
Kadr z filmu Mała Syrenka 1
Fot. The Walt Disney Company Polska

Mityczne syreny są niczym egzotyczne kwiaty, pojawiające się tu i ówdzie w kinematografii. Zazwyczaj przybierają postać kobiety lub mężczyzny z rybim ogonem. W mitologii greckiej syreny kusiły żeglarzy swoim śpiewem. W skandynawskiej baśni syrenia księżniczka oddaje swój głos morskiej wiedźmie, aby móc porzucić rybi ogon. Jak jeszcze przedstawiane są syreny w filmach o dwóch światach – na lądzie i w głębinach morza?

Spis treści:

Miejsce 7: Akwamaryna (2006) – filmowa baśń o syrenie dla nastolatków

„Akwamaryna” to film o nastolatkach, którego fabuła ma strukturę baśni. Pewnego dnia dwie przyjaciółki, Claire i Hailey (Emma Roberts i JoJo), znajdują w basenie syrenę (Sara Paxton). Akwamaryna obiecuje spełnić jedno ich życzenie w zamian za pomoc w odnalezieniu prawdziwej miłości. Tylko w ten sposób będzie mogła zerwać podwodne zaręczyny, do który zmusił ją ojciec.

Syrenie podoba się chłopak o imieniu Raymond (Jake McDorman), ratownik z klubu pływackiego. Dziewczyny mają trzy dni, aby skierować jego uwagę na piękną, ale nieco ekscentryczną przybyszkę z głębin. 

Amerykańsko–australijska komedia familijna w reżyserii Elizabeth Allen Rosenbaum zdobyła dwie nominacje do nagrody Teen Choice w 2006 r. Scenariusz powstał w oparciu o książkę Alice Hoffman.

Ocena na Filmwebie: 5,7.

Miejsce 6: Plusk (1984) – komedia romantyczna z Daryl Hannah i Tomem Hanksem

Główną bohaterką jest syrena o imieniu Madison (Daryl Hannah). Piękna dziewczyna z rybim ogonem uratowała kiedyś małego chłopca przed utonięciem. Po 25 latach syrena i Allen Baure (Tom Hanks), obecnie samotny przedsiębiorca, spotykają się ponownie. Miłość odżywa, a syrena decyduje się opuścić bezpieczne głębiny, by zamieszkać z Allenem na lądzie.

Madison porusza się swobodnie na dwóch nogach. Jednak gdy tylko zetkną się one z wodą, przybierają postać rybiego ogona. Chociaż syrena stara się unikać takich sytuacji, nie jest w stanie całkowicie im zapobiec, wzbudzając zainteresowanie innych ludzi, w tym naukowców.

Film „Plusk” w reżyserii Rona Howarda zdobył nagrodę na festiwalu Saturny w 1985 r. – dla odtwórczyni głównej roli, Daryl Hannah.

Ocena na Filmwebie: 5,7.

Miejsce 5: Aquaman (2018) – popularny film fantasy o podwodnym królestwie

Arthur Curry (Jason Mamoa) jest synem latarnika Thomasa Curry'ego i Atlanny (Nicole Kidman), królowej podwodnego świata. Już jako mały chłopiec odkrywa w sobie moc komunikowania się z morskimi stworzeniami. Teraz, jako dorosły mężczyzna musi (trochę wbrew sobie) wziąć udział w walce o tron podwodnego królestwa. 

O pomoc w pokonaniu Orma – obecnie rządzącego Atlantydą władcy – prosi go, notabene zaręczona z Ormem, Mera (Amber Heard), córka Nereusa (Dolph Lundgren). Arthur jest niechętny, ale zgadza się jej pomóc, aby uchronić ludzkość na lądzie przed atakiem ludzi z morza. Jego przyjaciel i trener Vulko (Willem Dafoe) namawia go, aby odszukał magiczny trójząb Atlana.

„Aquaman” w reżyserii Jamesa Wana zdobył nagrodę na Chinese American Film Festival w 2019 r. jako najbardziej popularny amerykański film w Chinach.

Ocena na Filmwebie: 6,6.

Zobacz także: Filmy o superbohaterach – TOP 10 najnowszych produkcji

Miejsce 4: Syreny (2017) – film dokumentalny o syrenach

W dokumencie kanadyjskiej reżyserki, Ali Weinstein, poznajemy historie 5 osób, które utożsamiają się z subkulturą syren. Każda z nich ma inną motywację do tego, aby założyć rybi ogon. Dla jednej bohaterki jest to możliwość odzyskania swobody ruchów, ponieważ na lądzie jest przytwierdzona do wózka inwalidzkiego. Dla innej – jest sposobem na wyrażenie twojej tożsamości.

Jednak film nie tylko daje możliwość poznania niesamowitych historii osób, identyfikujących się jako syreny. Autorka opowiada także o mitach i ich symbolice, przywołując opowieści i legendy o syrenach z różnych regionów świata. Film jest dopracowany artystycznie i bogaty w podwodne układy choreograficzne.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Miejsce 3: Mermaids (1990) – komedia familijna z Cher, Winoną Ryder i Christiną Ricci

Akcja filmu rozgrywa się w latach 60. XX wieku. Pani Flax (Cher), matka Charlotte (Winona Ryder) i Kate (Christina Ricci), co chwilę przeżywa nowy romans. Kiedy burzliwa miłość się kończy, przeprowadza się z córkami do innego miasta. W końcu postanawia sobie ułożyć życie w miasteczku na wschodnim wybrzeżu. Poznaje właściciela sklepu obuwniczego, Lou (Bob Hoskins) i postanawia z nim stworzyć stały związek.

W komedii romantycznej „Syreny” ważne są także historie córek pani Flax. Charlotte myśli o tym, aby pójść do zakonu. Jednak jej plany krzyżuje pewien chłopak, który skrada jej serce. Z kolei młodsza Kate, chociaż uwielbia pływać, ma wypadek nad wodą i ledwo uchodzi z życiem.

Film w reżyserii Richarda Benjamina to debiut aktorski Christiny Ricci, za który otrzymała nagrodę dla młodych artystów. Z kolei młoda Winona Ryder za rolę Charlotte otrzymała nagrodę National Board of Review w 1990 r. i nominację do Złotych Globów w 1991 r.

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Miejsce 2: Mała syrenka (1989) – klasyka Disneya

Film animowany „Mała syrenka” z 1989 r. to zdecydowanie najbardziej znana ekranizacja słynnej baśni Hansa Christiana Andersena. Ariel jest najmłodszą z siedmiu córek króla Trytona. Marzy o tym, aby poznać ludzi zamieszkujących suchy ląd. W tajemnicy przed ojcem wypływa na powierzchnię.

Pewnej nocy ma miejsce sztorm. Z otchłani morskich fal Arielka ratuje młodego mężczyznę, Eryka. Zostawia go na plaży i ucieka w otchłań morza. Eryk po przebudzeniu nadal słyszy w głowie jej piękny, syreni śpiew. Postanawia odszukać dziewczynę, która uratowała mu życie. 

Ariel również nie może o nim zapomnieć. Jest w stanie poświęcić wszystko, aby tylko móc ponownie wydostać się na ląd. Jej marzenia wykorzystuje podstępna morska wiedźma, Urszula.

Kultowa animacja Disneya w 2023 r. doczekała się swojej filmowej wersji. W „Małej Syrence” Roba Marshalla w postać podwodnej księżniczki wcieliła się Halle Bailey. 

Animowany pierwowzór zebrał wysokie noty na Filmwebie: 7,3. To także nasze miejsce 4. w rankingu filmów o księżniczkach.

Miejsce 1: Ponyo (2008) – magiczna opowieść o rybiej księżniczce

„Ponyo” to przepiękna animacja japońskiego studia Ghibli. Główną bohaterką jest rybka, która uciekła z podwodnego królestwa. Wyrzucona na brzeg, przybiera postać małej dziewczynki. Znajduje ją chłopiec o imieniu Sōsuke i nazywa Ponyo. 

Zmartwiony ojciec odnajduje córkę i zabiera z powrotem do morza. Jednak dziewczynka nie chce już żyć pod wodą. Wykorzystuje więc jego magię, aby powrócić na ląd. Jednak naruszenie praw przyrody powoduje anomalie pogodowe. Życie Sōsuke i Ponyo jest zagrożone.

Film w reżyserii Hayao Miyazakiego otrzymał dwie Nagrody Specjalne na MFF w Wenecji w 2008 r. i dwie nagrody Japońskiej Akademii Filmowej w 2009 r. – w kategoriach: najlepszy film animowany i najlepsza muzyka.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Pozostałe filmy o syrenach, które warto obejrzeć

Osobom, poszukującym syrenich wątków w kinematografii, polecamy także następujące tytuły: 

  1. Kobieta w błękitnej wodzie (2006) – dramat fantastyczny o tajemniczej kobiecie, ukrywającej się w korytarzach pod basenem. Dozorca Cleveland Heep (Paul Giamatti) pomaga Story (Bryce Dallas Howard) w powrocie do jej świata,
  2. Ondine (2009) – irlandzki film romantyczny o rybaku (Colin Farrell) i tajemniczej kobiecie, którą wyłowił z morza (Alicja Bachleda-Curuś). Reżyseria: Neil Jordan,
  3. Córki dancingu (2015) – pełna zarówno zabawnych, jak i dramatycznych akcentów, opowieść o dwóch syrenach (Marta Mazurek i Michalina Olszańska) w Warszawie. Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska,
  4. Syrena (2016) – chiński film fantasy o miłości, ekologii i eksploatacji mórz. Plany biznesowe na terenie rezerwatu Green Gulf zagrażają życiu mieszkających pod wodą syren. Reżyseria: Stephen Chow.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.