Kadr z filmu Bruce Wszechmogący 2
Fot. Materiały prasowe/Forum Film Poland
ZE ŚWIATA FILMU

10 najciekawszych filmów o Bogu – nie tylko filmy religijne

Ranking dla wierzących, agnostyków i ateistów

Anna Galuhn 16 października 2023 10:08
Kadr z filmu Bruce Wszechmogący 2
Fot. Materiały prasowe/Forum Film Poland

Stworzenie rankingu filmów o Bogu nie jest łatwe, ponieważ w kinematografii tego typu produkcje poruszają wiele rożnych tematów. Mimo wszystko postanowiliśmy podążyć za tym tropem, stawiając na ilość perspektyw. Trzon stanowią obrazy próbujące uchwycić istotę Boga – zarówno w charakterze metafizycznym, jak i w uosobionej postaci Jezusa. Do tego dołączyliśmy kilka niesamowitych historii o cudach i dwa nieoczywiste dokumenty. 

Spis treści:

Miejsce 10: Sprawa Chrystusa (2017) – dowody na istnienie Boga

Lee Strobel (Mike Vogel) jest cenionym dziennikarzem, a przy tym zagorzałym ateistą. Na wszystko w życiu potrzebuje racjonalnych dowodów. W związku z tym szczególnie trudno jest mu pogodzić się z tym, że jego żona (Erika Christensen), również ateistka, przechodzi na chrześcijaństwo. 

Mężczyzna postanawia przeprowadzić dziennikarskie śledztwo, aby poszukać dowodów na istnienie Boga. A dokładniej, w jego planach jest odkrycie niepodważalnych dowodów na to, że Bóg nie istnieje.

Film porusza najważniejsze tajemnice wiary chrześcijańskiej dotyczące śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Reżyseria: Jon Gunn.

Ocena na Filmwebie: 6,3.

Miejsce 9: Bruce wszechmogący (2003) – jak to jest być Bogiem?

Bruce (Jim Carrey) ma wyjątkowo pechowy dzień. Utrata pracy, kłótnia z dziewczyną (Jennifer Aniston), napad na ulicy – to wystarczające powody, aby mieć pretensje do Boga (Morgan Freeman). Nawet przez myśl nie przychodzi mu to, że wkrótce będzie miał okazję skonfrontować się z nim twarzą w twarz.

Okazuje się, że Bóg wyjeżdża na urlop i w związku z planowaną nieobecnością, postanawia wybrać Bruce'a na swojego zastępcę. Dopiero wchodząc w tę rolę, mężczyzna uświadamia sobie to, jak trudna jest praca na tak wysokim stanowisku.

„Bruce wszechmogący” to wyjątkowa komedia w reżyserii Toma Sharyaca. Film, nagrodzony Kryształową Statuetką w 2004. r., w humorystyczny sposób przedstawia wiele ciekawych dylematów moralnych i spostrzeżeń, np. na temat istnienia zła na świecie. Jim Carey za doskonałą główną rolę zdobył nagrodę Teen Choice w 2003 r.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Miejsce 8: Pasja (2004) – ostatnie dni życia Jezusa z Nazaretu

W rankingu filmów o Bogu nie może zabraknąć opowieści o życiu Jezusa. „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona to przejmująca interpretacja ostatnich godzin życia Mesjasza (James Caviezel). Fabułę rozpoczyna scena w Gaju Oliwnym, gdzie przebywa Jezus po ostatniej wieczerzy. To tam zostaje zdradzony przez Judasza (Luca Lionello), w wyniku czego trafia pod sąd Poncjusza Piłata (Christo Szopow).

W drodze krzyżowej towarzyszą mu nie tylko jego uczniowie, ale przede wszystkim matka (Maia Morgenstern) i Maria Magdalena (Monica Belluci).

Mel Gibson ukazuje męczeńską śmierć Jezusa, nie oszczędzając wrażliwych widzów. Film zdobył Kryształową Statuetkę w konkursie People's Choice (ulubiony dramat) i Złotego Satelitę (najlepszy reżyser) w 2005 r.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Miejsce 7: Cuda z nieba (2016) – film o cudownym uzdrowieniu

U Anny Beam (Kylie Rogers), słodkiej kilkuletniej dziewczynki, lekarze diagnozują nieuleczalną chorobę. Rodzice (Jennifer Garner i Eugenio Derbez) jeżdżą po najlepszych szpitalach, ale specjaliści są bezradni.

Pewnego dnia Anna spada z drzewa i traci przytomność. Ku ogromnemu zaskoczeniu rodziców i lekarzy, nie tylko udaje jej się przeżyć, ale okazuje się, że jest całkowicie zdrowa.

Film bazuje na prawdziwej historii Annabel Bean. Dziewczynka po tym, jak spadła z drzewa, opowiedziała matce o spotkaniu z Jezusem.

Obraz w reżyserii Patricii Riggen potrafi wzruszyć do łez. Historia bazuje na książce Christy Beam, matki Annabel. Film zdobył nagrodę Teen Choice w 2016 r.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Miejsce 6: Jesus Christ Superstar (1973) – filmowa wersja kultowego musicalu

„Jesus Christ Superstar” to ekranizacja słynnej opery Andrew Lloyd Webbera. Fabuła rozgrywa się na pustyni. Z autokaru wysiadają aktorzy, przebierają się w kostiumy i odgrywają sceny z ostatnich dni życia Jezusa. W doskonale skomponowanych utworach najważniejsze postacie z ewangelii mają okazję wyrazić, co naprawdę czują.

Judasz (Carl Anderson) śpiewa, że nie wierzy w to, że Jezus (Ted Neeley) jest Synem Bożym. Maria Magdalena (Yvonne Elliman) wyraża swoje rozterki odnośnie miłości do Jezusa i wiary w głoszone przez niego nauki. Piłat (Barry Dennen) śpiewa o strachu przed odpowiedzialnością i tym, że chciałby uwolnić skazanego na śmierć Zbawiciela. W końcu sam Jezus również opowiada o swoich wątpliowściach, ludzkim strachu przed śmiercią i poczuciu niezrozumienia przez swoich wyznawców.

Musical w reżyserii Normana Jewisona zdobył włoskiego Davida Di Donatello w 1974 r. jako najlepszy film zagraniczny.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Zobacz także: Filmy muzyczne – historię z piosenką w roli głównej

Miejsce 5: Jonestown (2006) – dokument o dramacie w Gujanie

Zupełnie inną historię o Bogu przedstawia film dokumentalny „Jonestown” w reżyserii Stanleya Nelsona. To opowieść o zamkniętej grupie religijnej, kierowanej przez Jamesa Warrena „Jima” Jonesa. Społeczność licząca ok. 1000 osób tworzyła coś w rodzaju wioski w samym środku dżungli w Gujanie. Lider grupy przedstawiał katastroficzną wizję świata, w wyniku czego ponad 900 członków sekty popełniło zbiorowe samobójstwo. Wydarzenia rozegrały się w listopadzie 1978 r.

Film opowiada całą historię grupy o nazwie „Świątynia Ludu” – od jej powstania do upadku. Możemy zobaczyć nagrania archiwalne i usłyszeć wypowiedzi bliskich osób, które poniosły tragiczną śmierć.

O dokumencie opowiadaliśmy także w rankingu najlepszych filmów o sektach.

Ocena na Fimwebie: 7,4.

Miejsce 4: Wiara czyni cuda (2008) – podróż przez wszystkie religie świata w poszukiwaniu istoty Boga

„Wiara czyni cuda” to z kolei dokument z dużą dawką pozytywnego humoru. Amerykański komik wyrusza w podróż po świecie, aby dowiedzieć się, kim jest Bóg. Pyta o niego wyznawców wielu różnych religii.

Bill Maher znany jest ze specyficznych żartów, które jednych bawią, a innych mogą obrazić. Jego osobisty stosunek do Boga jest sceptyczny. Czy taki pozostanie po rozmowach z chrześcijanami, muzułmanami, mormonami, satanistami, scjentologami i ateistami?

Film w reżyserii Larry'ego Charlesa był nominowany do nagrody w kategorii najlepszy film dokumentalny na festiwalu Satelity w 2008 r.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Miejsce 3: Wszystko będzie dobrze (2007) – bieg po cud

„Wszystko będzie dobrze” to polski film obyczajowy, opowiadający o pielgrzymce na Jasną Górę. Do miejsca kultu polskich katolików wyruszają 12-letnik Paweł (Adam Werstak) i nauczyciel wychowania fizycznego, Andrzej (Robert Więckiewicz). Każdy ma swój powód. Chłopak chce poprosić o cud dla matki chorej na raka. Z kolei nauczyciel ucieka przed odpowiedzialnością w związku z pracą pod wpływem alkoholu.

Główni bohaterowie szybko oddzielają się od grupy. Chłopiec doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ma mało czasu, więc wykorzystuje swój talent do biegania, aby szybciej dotrzeć do celu. Andrzej nie jest w stanie biec obok niego, więc porusza się za nim rozklekotanym mercedesem.

Dramat w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego ukazuje wiarę w Boga w sposób charakterystyczny dla polskiej prowincji. Robert Więckiewicz za rolę nauczyciela WF-u otrzymał Orła w 2008 r. Film zdobył także trzy Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2007 r.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Miejsce 2: Ostatnie kuszenie Chrystusa (1988) – Jezus o ludzkiej twarzy

Ostatnie kuszenie Chrystusa”, na podstawie powieści Nikosa Kazandzakisa z 1951 r., to dla wielu katolików kontrowersyjna opowieść o Jezusie (Willem Dafoe). W tej historii Zbawiciel jest mężczyzną „z krwi i kości”. Podobnie jak każdy z nas ma różne potrzeby i pragnienia (również erotyczne), walczy z depresją i zniechęceniem.

Głównym motywem filmu jest kuszenie Jezusa przez demony, a ostatnia potyczka z nimi rozgrywa się już na krzyżu. Jezus ma wybór – może zejść z krzyża, nie poświęcać się i nie zbawiać ludzi, a tym samym dokończyć życie zwykłego człowieka.

Katolickie pismo amerykańskie „Faith & Family” uznało obraz w reżyserii Martina Scorsese za antykatolicki. Nie tylko zarzucono autorowi niezgodne z ewangelią przedstawienie Jezusa, ale także postaci św. Piotra (Victor Argo). Film otrzymał nominację do Oscara za reżyserię w 1989 r.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Miejsce 1: Dziesięcioro przykazań (1959) – epicka historia Mojżesza

Na miejscu pierwszym – biblijny film przygodowy o życiu Mojżesza (Charlton Heston). Produkcja ukazuje z hollywoodzkim rozmachem dzieje religijnego przywódcy, który dostał od Boga polecenie uwolnienia narodu wybranego z egipskiej niewoli.

Większa część opowieści rozgrywa się w Egipcie za czasów Ramzesa (Yul Brynner) i księżniczki Nefretiri (Anne Baxter). Małego Mojżesza w trzcinie nad rzeką znajduje Bitia, córka faraona. Zabiera dziecko do pałacu, gdzie chłopak wychowuje się przez kolejne lata jako usynowione dziecko Setiego i przybrany brat Ramzesa. Dopiero później dowiaduje się o swoim hebrajskim pochodzeniu.

Bóg objawia się Mojżeszowi jako płonący krzak na górze Synaj. To tam otrzymuje misję poprowadzenia swoich rodaków do Ziemi Świętej.

Film w reżyserii Cecila B. DeMille'a zdobył Oscara za najlepsze efekty specjalne w 1957 r.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Inne filmy o Bogu, które warto zobaczyć

Dla osób zainteresowanych tematyką religijną i poszukiwaniem motywu Boga w kinematografii polecamy także:

  1. Zakazany Bóg (2013) – hiszpański film historyczny w reżyserii Pablo Moreno. Opowiada o prześladowaniach kleru w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936–1939,
  2. Ludzie Boga (2010) – francuscy mnisi, mieszkający w klasztorze w górach Algierii, stają się celem islamskich fundamentalistów. Reżyseria: Xavier Beauvois,
  3. Bóg nie umarł (2014) – student filozofii (Shane Harper) musi w sposób naukowy udowodnić istnienie Boga. Reżyseria: Harold Cronk, 
  4. Niebo istnieje... naprawdę (2014) – opowieść o Bogu z perspektywy chłopca (Connor Corum), który odwiedził niebo. Reżyseria: Randall Wallace,
  5. Chata (2017) – mężczyzna (Sam Worthington), rozpaczający po stracie dziecka, otrzymuje tajemniczy list od Boga. Reżyseria: Stuart Hazeldine. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…