Kadr z filmu Wyszyński – zemsta czy przebaczenie 2
Fot. Materiały prasowe/Kino Świat
ZE ŚWIATA FILMU

Najważniejsze filmy o Wyszyńskim – wszystkie produkcje o Prymasie Tysiąclecia, które warto obejrzeć

Inspirujące obrazy z życia kościelnego hierarchy na tle kluczowych wydarzeń w historii PRL 

Anna Galuhn 20 czerwca 2023 11:54
Kadr z filmu Wyszyński – zemsta czy przebaczenie 2
Fot. Materiały prasowe/Kino Świat

Filmy o kardynale Wyszyńskim to nie tylko klasyczne biografie przywódcy polskiego kościoła. To także spojrzenie na przełomowe dla kraju wydarzenia historyczne. Działalność przyszłego prymasa w czasie wojny, okres internowania, obchody milenijne w 1966 roku czy pontyfikat Jana Pawła II stały się prologiem do upadku komunizmu. Jedne tytuły podsumowują działalność duchowego przywódcy. Inne – skupiają się na ważnych wątkach z życia kardynała Stefana w skali mikro.

Spis treści:

  1. Prorok (2022) – życia prymasa Polski na tle wydarzeń historycznych
  2. Wyszyński – zemsta czy przebaczenie (2021) – działalność młodego prymasa w czasie II wojny światowej
  3. Prymas w Komańczy (2009) – spektakl Teatru Telewizji o czasach odosobnienia prymasa
  4. Złodziej w sutannie (2008) – historia uwolnienia kopii świętego obrazu
  5. Prymas. Trzy lata z tysiąca (2000) – dramat biograficzny o latach prześladowań i dylematów kościelnego przywódcy
  6. Filmy dokumentalne o kardynale Wyszyńskim

Prorok (2022) – życia prymasa Polski na tle wydarzeń historycznych

Film rozgrywa się w czasach komunistycznych. Kościół katolicki jest głównym ośrodkiem podtrzymywania ducha narodu – w opozycji do działań rządu Władysława Gomułki (Adam Ferency). Kardynał Stefan Wyszyński (Sławomir Grzymkowski) jest pod stałą obserwacją agentów bezpieki, a jego działalność coraz bardziej zagraża sowieckiej polityce. Od 1956 r. aż do śmierci w 1981 r. Służby Bezpieczeństwa śledzą każdy jego ruch w ramach akcji o kryptonimie „Prorok”.

W produkcji, która jest debiutem fabularnym Michała Kondrata, widzimy obraz człowieka odważnego, który nie boi się rozmawiać z partią. Jest także wizjonerem, który dostrzega potencjał ludzki. Zauważa Karola Wojtyłę (Andrzej Niemyt) i składa wniosek o mianowanie go biskupem pomocniczym Krakowa – co jest początkiem drogi przyszłego papieża do Stolicy Apostolskiej. 

Rozmowy prymasa z Gomułką i Cyrankiewiczem (Marcin Troński) zostały odtworzone na podstawie archiwalnych nagrań SB. 

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie (2021) – działalność młodego prymasa w czasie II wojny światowej

Film przedstawia losy wojenne księdza porucznika Stefana (Ksawery Szlenkier). Jest rok 1944, Warszawa płonie w powstaniu. Przyszły prymas Polski zostaje przydzielony do jednostki wojskowej na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle pod pseudonimem „Radwan III” działa w powstańczym szpitalu.

W obrazie Tadeusza Syki widzimy młodego księdza, który staje przed trudnymi pytaniami o podstawowe wartości chrześcijańskie w obliczu wojny. Jak kochać bliźniego, który jest twoim wrogiem? Jak wybaczać i czy w kościele jest zgoda na zabijanie? Decyzje i przemyślenia z tamtych czasów są podstawą jego późniejszej drogi.

Zobacz także: Najciekawsze filmy o II wojnie światowej – TOP 9 po 2000 roku

Prymas w Komańczy (2009) – spektakl Teatru Telewizji o czasach odosobnienia prymasa

W dramacie poznajemy okoliczności powstania najważniejszej modlitwy kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tekst przeszedł do historii jako Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Prymas (Olgierd Łukaszewicz) napisał je w miejscu odosobnienia w Komańczy, gdzie przebywał w latach 1955–1956. Litania powstała z inspiracji lekturą „Potopu” H. Sienkiewicza.

Śluby zostały przekazane w tajemnicy. Biskup Michał Klepacz (Marek Kępiński) odczytał je dnia 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze w obecności miliona wiernych. Był to przełomowy moment w walce o kościół i odrodzenie niezależnej Polski w czasach PRL. 

Spektakl telewizyjny w reżyserii Pawła Woldana otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich i Multimediów w Niepokalanowie w 2010 r.

Złodziej w sutannie (2008) – historia uwolnienia kopii świętego obrazu

To kolejny spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Pawła Woldana. Tym razem scenariusz powstał na bazie wydarzeń z lat 1966–1972. Z inicjatywy kardynała Wyszyńskiego (Olgierd Łukaszewicz) w pielgrzymkę po polskich parafiach rusza kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Dzieło zostaje natychmiast przechwycone przez Milicję Obywatelską i zamknięte w klasztorze na Jasnej Górze. Nie zakłóca to jednak przebiegu nabożeństw – przez 6 lat po Polsce wędruje pusta rama, która gromadzi miliony wiernych. 

W 1972 r. ksiądz Józef Wójcik (Artur Żmijewski) kradnie obraz z Częstochowy i przewozi go do katedry w Radomiu. Uroczysta msza święta wznawia wędrówkę sakramentaliów w odpowiedniej formie.

Prymas. Trzy lata z tysiąca (2000) – dramat biograficzny o latach prześladowań i dylematów kościelnego przywódcy 

Akcja filmu skupia się na okresie internowania kardynała (Andrzej Seweryn) w latach 1953–1956. Stoczek Warmiński to jego drugie miejsce odosobnienia. Towarzyszami prymasa na zesłaniu są ksiądz Stanisław Skorodecki (Zbigniew Zamachowski) i zakonnica Leonia (Maja Ostaszewska). Ojciec Stanisław zostaje zatrzymany za nauczanie religii, z kolei siostra Maria Leonia Graczyk współpracuje ze strażnikami. Celem władz jest złamanie prymasa, który przeszkadza w ateizacji Polski

Produkcja w reżyserii Teresy Kotlarczyk bazuje na biografii Wyszyńskiego, ale nie przedstawia tylko historycznej prawdy. Aby zwiększyć dramatyzm opowieści, zostaje wprowadzona postać sobowtóra kardynała, o której nie ma wzmianek w materiałach archiwalnych.

Film otrzymał nagrodę na festiwalu Orły (2001) za najlepszy dźwięk, a także dwa Złote Lwy i dwie Złote Kaczki za role odegrane przez Andrzeja Seweryna i Maję Ostaszewską. 

Zobacz także: Najciekawsze filmy biograficzne o gwiazdach, sportowcach i politykach

Filmy dokumentalne o kardynale Wyszyńskim

Dla osób zainteresowanych życiorysem Prymasa Tysiąclecia przygotowaliśmy listę dokumentów. Są one skarbnicą filmów i zdjęć archiwalnych:

  1. Kardynał Stefan Wyszyński (2000) – film zrealizowany przez Zbigniewa Wawera i Włodzimierza Rekłajtisa przedstawia życie prymasa polski i przywódcy duchowego z naciskiem na czasy reżimu komunistycznego,
  2. Non possumus (2001) – to kompleksowe studium na temat prymasa, który kierował polskim kościołem przez 33 lata. W filmie zostały zebrane również zdjęcia i nagrania z dzieciństwa oraz lat szkolnych duszpasterza,
  3. Świadectwo drogi (2002) – kolejny dokument Pawła Woldana zawiera relacje osób z bliskiego środowiska prymasa, takich jak jego następca Józef Glemp, kapelan rodzin katyńskich ksiądz Zdzisław Peszkowski czy siostrzenica kardynała Danuta Sułek,
  4. Wyszyński. Wróg nr 1 (2020) – to biografia Wyszyńskiego, która ukazuje jego życie w kontekście społecznym i przypomina jego nauki. Reżyseria: Jacek Tarasiuk,
  5. Ojciec i pasterz (2020) – film dokumentalny Piotra Górskiego to kompilacja kilkudziesięciu nagrań z osobami, które osobiście znały lub współpracowały z prymasem. W efekcie możemy zobaczyć wiele niepublikowanych dotąd zdjęć archiwalnych i tekstów kazań Wyszyńskiego.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.