Kadr z filmu Blondynka
Fot. Materiały prasowe/Netflix
ZE ŚWIATA FILMU

Najciekawsze filmy biograficzne o gwiazdach, sportowcach i politykach

8 najgłośniejszych tytułów

Anna Galuhn 26 stycznia 2023 07:37
Kadr z filmu Blondynka
Fot. Materiały prasowe/Netflix

Filmy biograficzne nie muszą opowiadać całych życiorysów, które niejednokrotnie są pełne zawirowań, szczegółów i nazwisk osób trzecich. To filmy fabularne, które mają wyznaczone ramy i cel – przedstawiają historię, która intryguje i wciąga odbiorcę. Jeśli więc scenariusz czasem mija się z prawdą, zazwyczaj jest to celowy zabieg. Wartością nadrzędną jest spójna opowieść, która nieustannie trzyma w napięciu. Nawet, jeśli wiemy, jaki jest koniec.

Spis treści:

  1. Blondynka (2022) – film o legendzie Marilyn Monroe
  2. Sugar Man (2012) – nieznana historia Sixto Rodrigueza
  3. Bohemian Rhapsody (2018) – porywająca biografia muzyczna zespołu Queen
  4. Hamilton (2020) – muzyczna biografia polityczna
  5. Jak zostać królem (2010) – fabularna biografia króla Jerzego VI
  6. Żelazna Dama (2011) – portret polityczny Margaret Thatcher
  7. Le Mans ‘66 (2019) – Ford vs Ferrari
  8. Wielki Mike (2009) – film biograficzny o bezdomnym chłopcu, która zostaje wybitnym sportowcem
  9. Polskie filmy biograficzne
  10. Nowe filmy biograficzne

Blondynka (2022) – film o legendzie Marilyn Monroe

Są takie ikony światowej popkultury, do których stale się wraca. Ktoś mógłby powiedzieć, że o Marilyn Monroe powstało już wszystko. Każda historia opowiedziana jest jednak inaczej. Tym razem patrzymy na legendarną aktorkę (Ana de Armas) oczami jej bliskich: matki, agenta, drugiego (Bobby Cannavale) i trzeciego męża (Adrien Brody) czy prezydenta Kennedy’ego (Caspar Phillipson), dla którego była tylko erotyczną zabawką.

Film Andrew Dominika emanuje obrazem i dźwiękiem. Kadry zmieniają się jak w kalejdoskopie, zacierając granicę między tym, co rzeczywiste a tym, co urojone.

Zobacz także: Siedem lekcji stylu, które zawdzięczamy Marilyn Monroe

Sugar Man (2012) – nieznana historia Sixto Rodrigueza

Być może bez tego filmu nikt nie miałby pojęcia o tym, kim był Sixto Rodriguez. W latach 60. wróżono mu sukces na miarę Elvisa Presleya, jednak po wydaniu jednej płyty, piosenkarz zniknął z estrady muzycznej. Płyta, której nikt nie chciał kupować, popadła w zapomnienie. Do czasu, kiedy zupełnym przypadkiem trafiła do RPA i tam, po latach, odniosła spektakularny sukces.

Twórcy filmu dokumentalnego „Sugar Man” – Malik Bendjelloul i Simon Chinn – zdobyli szereg nagród na światowych festiwalach. Z ważniejszych warto wymienić: Oscary w 2013 r., BAFTA w 2013 r., Orły w 2014 r, Critics’ Choice w 2013 r, Sundance 2012 r. czy Amanda w 2013 r.

Bohemian Rhapsody (2018) – porywająca biografia muzyczna zespołu Queen

To film–laurka dla talentu Freddiego Mercury’ego (Remi Malek) i jednego z najlepszych zespołów w historii muzyki popularnej. Ładną opowieść przeplatają największe przeboje Queen. To one są najmocniejszą stroną „Bohemian Rhapsody”. W tym przypadku fabuła jest tylko dodatkiem.

Dobrze znane hity i barwnie przedstawione sylwetki muzyków sprawiają, że film jest świetną rozrywką – nie tylko dla fanów zespołu Queen, ale także dla wszystkich tych, którzy lubią oglądać dobre filmy muzyczne. „Bohemian Rhapsody” w reżyserii Bryana Singera zdobył cztery Oscary w 2019 r. w kategoriach: najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy dźwięk, montaż i montaż dźwięku.

Hamilton (2020) – muzyczna biografia polityczna

Filmowa wersja broadwayowskiego spektaklu „Hamilton” świetnie oddaje wyjątkowe doświadczenie teatru, które jest bardzo trudne do przeniesienia na płaski ekran. A jednak w tym przypadku reżyser, Thomas Kail, odniósł pełen sukces. Muzyczna historia jednego z amerykańskich ojców założycieli, Alexandra Hamiltona (Lin–Manuel Miranda) zachwyca nie tylko fanów musicali.

Mocną stroną filmu jest oczywiście ścieżka dźwiękowa, która łączy różne gatunki muzyczne, takie jak jazz, hip–hop i R&B. Produkcja zdobyła dwie nagrody Emmy w kategoriach: najlepsza reżyseria techniczna i najlepszy program rozrywkowy.

Jak zostać królem (2010) – fabularna biografia króla Jerzego VI

Opowieść o tym, jak jąkający się młodszy brat, książę Albert, zostaje królem Wielkiej Brytanii – Jerzym VI (Colin Firth), wzrusza do łez. Albert pokonuje własne słabości i staje na wysokości zadania po tym, jak jego brat, Edward (Guy Pearce) zrzeka się korony, wybierając małżeństwo z amerykańską rozwódką. Przyszłemu królowi z pomocą przychodzi niespełniony aktor i logopeda, Lionel Logue (Geoffrey Rush). Relacja pomiędzy dwoma mężczyznami o odmiennych charakterach i poglądach politycznych okazuje się wyjątkowo interesująca.

„Jak zostać królem” w reżyserii Toma Hoopera to świetnie skonstruowany film kostiumowy, który jednak pozbawiony jest barokowego przepychu – dzięki czemu jest bardzo przyjemny w odbiorze. Produkcja została nagrodzona Oscarem w czterech kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy reżyser i scenariusz oryginalny.

Zobacz także: Colin Firth i klątwa pana Darcy'ego. "Ta rola zaszkodziła mojej karierze"

Żelazna Dama (2011) – portret polityczny Margaret Thatcher

Film w reżyserii Phyllidy Lloyd opowiada o wyjątkowej postaci w brytyjskiej, zdominowanej przez mężczyzn, polityce. Mowa o Margaret Thatcher (Meryl Streep), która jako premier Wielkiej Brytanii sprawowała realną władzę w latach 1979–1990. Może nie charakterystyczny piskliwy głos i czarna torebka, ale ogromna pewność siebie sprawiły, że była osobą, która w XX wieku najdłużej pełniła ten urząd.

Na brawa zasługuje gra aktorska Meryl Streep, która doskonale pokazuje drogę Margaret Thatcher i koszt, jaki musi ponieść, aby dowieść swoich racji. Film zdobył szereg nagród w 2012 r., m.in. dwa Oscary (najlepsza aktorka pierwszoplanowa i najlepsza charakteryzacja) i Złote Globy (najlepsza aktorka w dramacie).

Le Mans ‘66 (2019) – Ford vs Ferrari

Rok 1966 to przełom w świecie międzynarodowych wyścigów samochodowych. Po zerwanej umowie w sprawie wykupu włoskiego Ferrari, wściekły Henry Ford II, właściciel Ford Motor Company, postanawia skonstruować lepszy model. W tym celu zatrudnia Carrolla Shelby’ego (Matt Damon), byłego kierowcę rajdowego i zwycięzcę wyścigu Le Mans z 1959 r. oraz Kena Milesa (Christian Bale), również świetnego kierowcę, który stoi u szczytu kariery. Dwa trudne charaktery muszą się dotrzeć w pracy nad nowym modelem Forda – GT40.

Sportowy film Jamesa Mangolda to kinowy sukces, który porywa wartką akcją i doskonałymi kadrami. Dowodem są liczne nagrody: Oscary (2020) za najlepszy montaż i najlepszy montaż dźwięku, BAFTA (najlepszy montaż) i aż pięć nagród na festiwalu Satelity.

Zobacz także: Na co w weekend do kina? Polecamy Le Mans 66

Wielki Mike (2009) – film biograficzny o bezdomnym chłopcu, który zostaje wybitnym sportowcem

Na koniec film motywacyjny o czarnoskórym nastolatku, Michaelu Oher (Quinton Aaron), który dzięki opiece zamożnej Leigh Anne Tuohy (Sandra Bullock), zostaje gwiazdą amerykańskiego futbolu. Brzmi pięknie? I takie jest zamierzenie tego filmu – ma poruszać, wzruszać i dawać nadzieję.

Relacja między rodziną Leigh a bezdomnym nastolatkiem nie jest łatwa. Fabuła jest pełna wzlotów i upadków, ukazując różnice w społeczeństwie amerykańskim w szczery i prosty sposób. To historia pełna empatii, w której okazuje się, że każda ze stron zostaje obdarowana w równie ważny sposób.

Sandra Bullock za rolę w filmie „Wielki MIke” otrzymała aż 5 nagród na międzynarodowych festiwalach – m.in. Oscara, Złote Globy w 2010 r.

Polskie filmy biograficzne

Polska kinematografia, obok filmów akcji czy słynnych produkcji gangsterskich, uwielbia filmy biograficzne, filmy psychologiczne i szeroko pojęte kino moralnego niepokoju. Tytuły, które zasługują na wyróżnienie to:

  • Skazany na bluesa (2005) – historia Ryszarda Riedla, lidera zespołu Dżem,
  • Nad życie (2012) – opowieść o siatkarce, Agacie Mróz,
  • Papusza (2013) – film o romskiej poetce,
  • Mój biegun (2013) – historia Jana Meli, niepełnosprawnego zdobywcy biegunów,
  • Bogowie (2014) – opowieść o kardiochirurgu, Zbigniewie Relidze,
  • Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013) – historia Lecha Wałęsy, współtwórcy Solidarności,
  • Ostatnia rodzina (2016) – opowieść o Beksińskich,
  • Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017) – portret seksuolożki z czasów PRL,
  • Najlepszy (2017) – opowieść o Jerzym Górskim, triathloniście,
  • Simona (2022) – historia badaczki Puszczy Białowieskiej, Simony Kossak.

Nowe filmy biograficzne

Lista ciekawych biografii, które ukazały się po 2020r.:

  • King Richard: Zwycięska rodzina (2021) – historia wybitnych tenisistek, sióstr Williams,
  • Spencer (2021) – film na podstawie biografii księżnej Diany w reżyserii Pablo Larraína,
  • Dom Gucci (2021) – film  o słynnym włoskim domu mody w reżyserii Ridleya Scotta,
  • Lucy i Desi (2021) – dramat w reżyserii Aarona Sorkina o życiu amerykańskich aktorów – Lucille Ball i Desi'ego Arnaza,
  • Respect (2021) – historia piosenkarki Arethy Franklin, w reżyserii Liesla Tommy'ego,
  • Elvis (2022) – film Baza Luhrmana o relacji piosenkarza z managerem, opisany w zestawieniu filmów muzycznych,
  • Broad Peak (2022) – film o polskiej wyprawie na Broad Peak w reżyserii Leszka Dawida.

Jeśli lubisz prawdziwe historie, zobacz także zestawienie filmów na faktach. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.