Czy dzieci wroca do szkoly 1 wrzesnia 2020?
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Powrót do szkół 2020 - jak będzie wyglądała nauka od 1 września?

MEN podaje oficjalne stanowisko!

Aleksandra Frankowska 19 sierpnia 2020 13:30
Czy dzieci wroca do szkoly 1 wrzesnia 2020?
Fot. Adobe Stock

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wciąż bardzo dynamicznie się rozwija. Co więcej, już za niecałe dwa tygodnie rozpoczęcie roku szkolnego. Zarówno rodzice, jak i uczniowie obawiają się powrotu do szkół, tym bardziej, że stanowisko rządu w tej sprawie wciąż jest niejednoznaczne. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski uspokaja i twierdzi, że rząd ma wszystko pod kontrolą.

Jak będzie wyglądał powrót do szkół we wrześniu 2020?

Według Ministerstwa Edukacji, nie ma powodów do niepokoju. Dzieci wrócą do nauki stacjonarnej już od 1 września w swoich placówkach szkolnych. Nie rozmawia się już o nauce zdalnej, która wymagała zbyt dużego zaangażowania rodziców młodszych dzieci. Wiele wątpliwości budziła również motywacja do nauki wszystkich uczniów.

Ta forma była wyjściem awaryjnym. W mojej opinii w większości wypadków to kształcenie jest mniej efektywne niż standardowy kontakt nauczyciela z uczniem.

Zajęcia uzupełniające 2020 w szkołach

Z uwagi na strajk nauczycieli, który miał miejsce rok temu oraz koronawirus, w polskim systemie edukacji z pewnością nie zrealizowano wielu punktów programowych. Zastanawiające jest to, czy MEN planuje wprowadzenie zajęć uzupełniających dla uczniów, zwłaszcza w kontekście klas maturalnych.

Nauczyciele powinni rozpocząć rok szkolny od podsumowania wiedzy z poprzedniego semestru i jeśli to konieczne zrobić zajęcia wyrównawcze. Mamy nadzieję, że ten rok szkolny w większości będzie odbywał się w sposób stacjonarny, a ewentualne wyłączenia ze stacjonarnego nauczania będą trwały niezbyt.

Nauka stacjonarna od września 2020

Piontkowski stanowczo podkreślił, że nie widzi problemu w powrocie dzieci do szkół. Jest również pozytywnie nastawiony jeśli chodzi o kwestie przygotowania placówek na nowe zasady, które będą obowiązywały.

Warto doprowadzić do tego, żeby klasy rozpoczynały zajęcia z przesunięciem na przykład o godzinę tak, aby w szatniach naraz nie były wszystkie klasy, co zmniejszy zagrożenie.

Minister edukacji narodowej dodał również, że w powiatach oznaczonych czerwoną i żółtą strefą, istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia obowiązku noszenia przez uczniów maseczek w miejscach wspólnych. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.