koronawirus-2020-kwarantanna-2
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi

Koronawirus 2020: nowe zasady kwarantanny w Polsce!

To nie wszystko! Czy nadchodzi koniec dużych imprez rodzinnych?

Redakcja VIVA! 27 sierpnia 2020 19:30
koronawirus-2020-kwarantanna-2
Fot. AdobeStock.com

Pandemia koronawirusa nie daje za wygraną. W Polsce odnotowano rekordową liczbę prawie 900 nowych zakażonych koronawirusem, podaje Ministerstwo Zdrowia. Mamy 887 nowych przypadków chorych na koronawirusa. Zmarło kolejne 16 osób. Sytuacja nie jest dobra, a rząd stara się aktualizować zalecenia i restrykcje tak, aby były zgodne z nowymi badaniami i wytycznymi WHO. Dziś na konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podane zostały nowe wytyczne.

Skrócony czas kwarantanny w Polsce

Kwarantanna oraz izolacja zostaną skrócone do 10 dni. Taką informację podał na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. W trakcie odbywania kwarantanny osoby izolowane nie będą również musiały przechodzić testów. „W związku z wieloma sygnałami podjąłem decyzję o szybkiej reakcji. Będziemy zmieniali zasady zarówno kwarantanny, jak i izolacji”, powiedział Niedzielski.

„Po pierwsze, w przypadku kwarantanny – skrócimy czas jej trwania do 10 dni, mamy na to dowody m.in. z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie powoduje wielkiego przyrostu ryzyka”, przyznał minister zdrowia.

To jednak nie koniec zmian. Główną zmianą będzie wprowadzenie standardu WHO. Po odbytym okresie izolacji nie będzie wymagany kolejny test na koronawirusa. „Przy braku objawów nie ma potrzeby robienia badań”, podał Niedzielski.

Koronawirus a imprezy rodzinne

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska prosił o przestrzeganie ustalonych zasad bezpieczeństwa - dystansu społecznego, zakładania maseczek i używania środków dezynfekujących. „Bardzo bacznie przyglądamy się dużym imprezom rodzinnym”, przyznał Kraska. Czy oznacza to, że rząd rozważa wprowadzenie restrykcji w kwestii wesel i innych dużych spotkań rodzinnych? Jest takie prawdopodobieństwo.

„Niestety, jeżeli nie będziemy przestrzegać na tych imprezach rodzinnych zasad, które obowiązują, będziemy zmuszeni pewne obostrzenia wprowadzić. My w tej chwili nad tym bardzo wytrwale pracujemy, jest to bardzo trudna decyzja, ale jeżeli się to nie zmieni, będziemy musieli ją podjąć i to w dość krótkim czasie”, oznajmił wiceminister.

koronawirus-2020-kwarantanna-polska-chiny-2
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.