Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News
O tym się mówi

Koronawirus w Polsce. Minister Szumowski wprowadza obostrzenia w 19 powiatach!

Polska podzielona na "czerwone", "żółte" i "zielone" strefy!

Aleksandra Frankowska 6 sierpnia 2020 10:20
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce bardzo dynamicznie się zmienia. Jeszcze do niedawna premier Morawiecki zapewniał, że nasz kraj poradził sobie z pandemią. Dziś minister Łukasz Szumowski ogłosił, że niepokojąco rosnąca liczba zakażeń sprawiła, iż w 19 powiatach zostaną przywrócone obostrzenia. Maseczki będą obowiązkowe nie tylko w sklepach, czy komunikacji miejskiej. Rząd podzielił Polskę na czerwone, żółte i zielone strefy. Wiemy, gdzie obowiązywać będą nowe przepisy!

Powrót maseczek w niektórych powiatach w Polsce

Z najnowszych informacji podanych przez ministra zdrowia wynika, że w 19 powiatach w Polsce powrócą obostrzenia dotyczące koronawirusa. Wysoki przyrost liczby zakażonych wywołał duży niepokój nie tylko wśród Polaków, ale również wśród rządzących.

Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń. Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej w powiatach czerwonych będzie po prostu wszędzie! (…) Będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Szumowski podkreślił, że działanie to ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, która w Polsce ponownie przybiera na sile. Kraje, które nałożyły na Polaków obowiązkową kwarantannę, to między innymi Ukraina i Litwa.

Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń. Otrząśnijmy się z beztroski.

Łagodniejsze restrykcje w powiatach ze strefy zielonej

Reporter Radia ZET Maciej Sztykiel opublikował listę powiatów podzielonych na specjalne strefy – zielone, żółte i czerwone. Każdy kolor oznacza odpowiednio mniejsze, większe i największe restrykcje. Na czerwonej liście znalazł się między innymi powiat ostrzeszowski, nowosądecki i Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski. Według podanych informacji, obostrzenia obejmą nie tylko maseczki, ale także nowe regulacje związane z organizacją imprez masowych, w tym również wesel.

Ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących, ograniczone zostanie też liczba osób, które będą mogły brać udział w weselach i uroczystościach rodzinnych, m.in. weselach. W strefie czerwonej do 50, a w żółtej - do 100. Będzie też obowiązek rejestracji wesel

Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy?

Nowe zarządzenie resortu zdrowia wejdzie w życie w sobotę 8.08. Wkrótce władze podadzą pełną listę wszystkich powiatów, które będą musiały zastosować się do nowych zasad.

Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny 2020?

Warto wspomnieć, że jeszcze kilka dni temu Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewniało, że od września dzieci wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach, na dodatek bez obowiązku noszenia maseczek podczas lekcji. Wydaje się być to nieco wątpliwe, biorąc pod uwagę dzisiejsze ogłoszenie. Niemniej, podczas porannej konferencji prasowej Szumowski potwierdził wcześniejsze ustalenia.

Szkoły od 1 września mają ruszać. Nie wiemy, jaka będzie sytuacja epidemiczna w danych powiatach. 

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.