Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News
O tym się mówi

Minister Szumowski zapowiada zmiany! Nowe obostrzenia dotyczące wesel i maseczek w sklepach!

Zmiany pojawią się już w sierpniu!

Redakcja VIVA! 4 sierpnia 2020 13:15
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News

Wzrost zachorowań na koronawirusa w Polsce latem 2020, wywołał nowe dyskusje w sprawach dotyczących wprowadzenia obostrzeń.  Spekuluje się o powrocie do maseczek, nadal dyskusje dotyczą również powrotu dzieci do szkół, we wrześniu 2020. Być może osoby powracające z zagranicy będą musiały przejechać przez testowy drive-thru i zrobić wymaz.

Oczywiście wprowadzenie kwarantanny także bierzemy pod uwagę - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Minister Szumowski zapowiedział również, że rząd chce wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, tak aby miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek.

Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu - poinformował szef Ministerstwa Zdrowia

Zapytany o to, czy spodziewany jest wzrost liczby zakażeń w sierpniu, co ma mieć związek z wakacjami, odparł, że "na razie tego nie widać".

Widzimy też po testowanych kuracjuszach, którzy udają się do sanatoriów, że generalnie w populacji wirusa wcale nie jest dużo – powiedział.

Minister przyznał, że choć dane o przenoszeniu wirusa przez dzieci wciąż są niejednoznaczne, szkoły trzeba będzie w końcu otworzyć. 

Nowe obostrzenia? Możliwa zmiana przepisów o weselach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że rozważana jest możliwość rejestracji wesel. Czemu miałaby ona służyć? I co to oznacza dla nowożeńców i organizatorów przyjęć weselnych? Rozprzestrzenianie się koronawirusa na przyjęciach weselnych skłoniło rządzących do podjęcia kroków. Ministerstwo Zdrowia już zastanawia się nad wprowadzeniem pewnych zmian, które powstrzymałyby transmisję wirusa SARS-CoV-2. Minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem RMF FM. Został zapytany o możliwość karania osób, które zorganizowały wesela, na których koronawirusem zaraziło się kilkadziesiąt osób.

Czasami nie jest winny organizator, jeżeli działał zgodnie z planem, jeżeli było nie więcej niż 150 osób.

Minister Łukasz Szumowski w rozmowie z RMF FM powiedział, że rozważana jest możliwość zmniejszenia limitu osób na weselach w rejonach, gdzie jest więcej zakażeń. Dodatkowo mogłaby zostać wprowadzona również rejestracja wesel, dzięki czemu łatwiej byłoby przeprowadzić kontrolę w przypadku zakażeń.

To na pewno poprawiłoby sytuację epidemiczną – podkreślił Szumowski. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.