koronawirus-restrykcje-powroca-wzrost-zachorowan-1
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi

Koronawirus w Polsce - czy wrócą restrykcje? Mamy komentarz ministra Szumowskiego!

Czy czeka nas ponowne zamrożenie gospodarki?

Redakcja VIVA! 9 czerwca 2020 12:15
koronawirus-restrykcje-powroca-wzrost-zachorowan-1
Fot. AdobeStock.com

W Polsce do tej pory regionem z największą liczbą przypadków koronawirusa był Śląsk. To tam notowano w ostatnich tygodniach najwięcej zachorowań.  Jednak sytuacja była pod kontrolą, gdyż wykryte zostały ogniska zachorowań. Zidentyfikowanie problemu sprawiało, że reszta kraju czuła się bezpiecznie. Niestety wczoraj, 8 czerwca resort zdrowia poinformował o 599 nowych zakażeniach. Jest to najwyższy bilans dobowy od początku epidemii. Oprócz województwa śląskiego sytuacja wygląda źle także w łódzkim i mazowieckim. Czy wzrost liczby zachorowań spowoduje, że rząd wprowadzi ponownie restrykcje? Minister Szumowski we wtorek 9 czerwca rano udzielił wywiadu RMF FM. Z rozmowy wynika, że rząd rozważa także powrót do obostrzeń.

Minister Szumowski o wzroście liczby zachorowań i powrocie obostrzeń

„Do obostrzeń zawsze można wrócić i tutaj na pewno takie scenariusze również rozważamy, natomiast nie da się zrobić lockdownu powtórnie. Nie da się, bo wtedy poumierają ludzie na onkologii, na choroby sercowe, naczyniowe. (...) Depresja ekonomiczna również powoduje śmierć”,  - stwierdził w audycji „Poranna rozmowa” w RMF FM Łukasz Szumowski.

„Mam wrażenie, że Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię”, tymi mocnymi słowami Szumowski podsumował podejście Polaków do epidemii i rozmrażania gospodarki.

O ponownym lockdownie nie ma więc mowy - byłby za dużym ciosem dla gospodarki i obywateli. Jednak częściowe restrykcje mogą powrócić. Szczególnie, że wzrost zakażeń nie w jednym skupisku ludzkim jest trudniejszy do opanowania. Duże ogniska zakażeń, takie jak kopalnie na Śląsku są łatwiejsze do monitorowania.

„Rekord zachorowań wynika z czegoś, co robimy w sposób bezprecedensowy w Europie, czyli wymazujemy gigantyczne zakłady pracy, jakimi są kopalnie. Jest to rodzaj badania przesiewowego - on nie wynika z kontaktów, nie wynika z informacji sanepidu, natomiast dzięki temu Śląsk jako region tak naprawdę jest w takim samym sposób wolny, czy tez zajęty przez wirusa, jak inne województwa. W kopalniach jest bardzo dużo wzajemnych zakażeń” - przyznał w audycji „Poranna rozmowa” w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. Niestety ze względu na wzrost zachorowań, zdradził też, że rząd rozważa powrót do obostrzeń.

Kolejną kwestią jest druga fala zakażeń koronawirusem. Wiele państw rozważa taki scenariusz - koronawirus może powrócić we wrześniu i zaatakować w sezonie grypowym. Wtedy epidemia może być szczególnie niebezpieczna.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.