kiedy-koniec-roku-szkolnego-2020-czerwony-znak-zakazu
O tym się mówi

Druga fala epidemii i nauka zdalna we wrześniu? Minister Piontkowski ogłasza nowe postanowienia!

Co powiedział minister edukacji?

Redakcja VIVA! 8 czerwca 2020 16:30
kiedy-koniec-roku-szkolnego-2020-czerwony-znak-zakazu

Tydzień temu minister edukacji Dariusz Piontkowski ogłosił, że dzieci nie wrócą w tym roku szkolnym do ławek, a nauka będzie się odbywała zdalnie do 26 czerwca. Uzgodniono jedynie, że będzie możliwość odbywania w szkole ewentualnych konsultacji, które mają służyć m.in. poprawie ocen. Rodzice i uczniowie liczyli jednak na to, że od września wszystko wróci do normy i lekcje będą odbywać się normalnie. Niestety ostatni komentarz ministra nie napawa nikogo optymizmem...

Czy we wrześniu 2020 lekcje nadal będą odbywać się online?

Niestety podczas czwartkowej rozmowy w Radiu Plus minister Piontkowki powiedział, że powrót do szkoły we wrześniu wcale nie jest przesądzony i szkoły mogą pozostać zamknięte, tak jak to ma miejsce w tej chwili. „Gdyby spełnił się ten gorszy scenariusz i epidemia rzeczywiście nie ustąpiła, była na dosyć szerokim zasięgu, to wówczas mamy przygotowane rozwiązania prawne. Do kształcenia na odległość przygotowani są nauczyciele i uczniowie” mówił.

Przygotowujemy różne warianty, kilka na rozpoczęcie roku szkolnego. W zależności od tego jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna. Dziś tak naprawdę nikt nie jest w stanie powiedzieć jak będzie wyglądała sytuacja za trzy miesiące, dodał minister Piontkowski.

To dopiero we wrześniu, dlatego mamy nadzieję, że do tego czasu uda się opanować sytuację z koronawirusem i że dzieci będą mogły wrócić do normalności. Ale przed starszymi uczniami jeszcze duże wyzwania – egzamin ósmoklasisty i matury. Jak będą wyglądały w tym roku? Jakie warunki trzeba  będzie spełnić, by przystąpić do egzaminów? Wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

Minister Piontkowski mówi o drugiej fali epidemii we wrześniu i nowych rozwiązaniach!

Szef MEN w Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił m.in. o zdalnym nauczaniu, perspektywie nowego roku szkolnego i tegorocznych wakacjach. Minister został zapytany, czy w związku z zapowiadaną przez wielu ekspertów drugą falą epidemii w czasie jesiennym, resort jest przygotowany na nowy rok szkolny.

Po pierwsze nie wiemy, czy tak rzeczywiście będzie, ale trzeba się do tego przygotowywać. Mamy więc już rozwiązania prawne, które umożliwiają ewentualne rozpoczęcie nauczania na odległość wraz z początkiem nowego roku szkolnego - zapowiedział Piontkowski.

Podkreślił, że częściowy system powrotu dzieci i młodzieży do szkół jest już wdrażany.

Chodzi np. o klasy I-III, a także system konsultacji, który jest choćby namiastką takiej próby bezpośredniego kontaktu nauczyciela i ucznia. Nadal jednak widzę spore obawy po stronie nauczycieli o powrót do szkoły - powiedział Piontkowski.

dziecko szkoła 2020
Fot. Adobe Stock
 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.