dzieci-powrot-do-szkoly-2020
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Jak będzie wyglądało zakończenie roku szkolnego 2020 i co z maturami?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło swoje stanowisko

Redakcja VIVA! 3 czerwca 2020 16:30
dzieci-powrot-do-szkoly-2020
Fot. Adobe Stock

W związku z pandemią koronawirusa standardowy sposób prowadzenia zajęć szkolnych został zawieszony 12 marca 2020 roku. Od tego czasu uczniowie uczą się online, a z materiałów dydaktycznych mogą korzystać za pośrednictwem platform edukacyjnych. Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a co za tym idzie zakończenie roku szkolnego. Nauczyciele, dzieci, a także ich rodzice z pewnością przez długi czas zastanawiali się, jak będzie wyglądać tegoroczne rozdanie świadectw. Ponadto z powodu COVID-19 wprowadzono zmiany w harmonogramie roku szkolnego, między innymi przesuwając termin matur - w jakiś sposób odbędą się one w tym roku?

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 w dobie koronawirusa

Rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska poinformował, jak można przeprowadzić zakończenie roku 2019/2020 bez narażania pracowników szkół oraz uczniów na zakażenie koronawirusem: ,,Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach i placówkach kończą się w tym roku szkolnym 26 czerwca. W tym dniu uczniom wydawane są świadectwa szkolne – 26 czerwca to data wpisywana na świadectwie promocyjnym. Po stronie dyrektora szkoły pozostaje decyzja o formie i terminie wydania świadectw uczniom".

Jak tłumacz, dyrektor placówki może ustalić odbiór świadectw w trybie indywidualnym:

Może on wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów. Jest możliwość, aby uczeń odebrał swoje świadectwo również w innym dniu. Wszystko zależy od tego, jak wielu uczniów liczy dana szkoła.

Aby było bezpiecznie rząd apeluje, aby zastosować się do obecnych zaleceń przestawionych przez Ministerstwo Zdrowia. W podobny sposób odbywało się zakończenie roku maturzystów. Dyrekcja ustalała tryb odbioru świadectw ukończenia szkoły tak, aby zachować bezpieczeństwo.

dzieci-powrot-do-szkoly-2020
Fot. Adobe Stock

Matura 2020 - jak się odbędzie?

Gdyby nie pandemia koronawirusa, tegoroczni maturzyści byliby już po egzaminach na zasłużonych wakacjach. Jednak w tym roku egzamin dojrzałości będzie trwał od 8 do 29 czerwca. Po raz pierwszy, od kiedy wprowadzono „nową maturę” abiturienci będą zwolnieni z części ustnej. Jeśli chodzi o egzaminy pisemne będą przeprowadzone w reżimie sanitarnym.

Matura 2020 - jak będzie wyglądać?

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne, których należy przestrzegać podczas egzaminów w dobie koronawirusa. Maturzyści będą musieli korzystać z własnych przyborów. Oczywiście między ławkami musi być zachowana odpowiednią odległość - 1,5 m, taki sam dystans będzie trzeba utrzymać przed wejściem na salę, na której odbędzie się egzamin. Dodatkowo maturzyści muszą mieć maseczkę, którą będzie można zdjąć po zajęciu swojego miejsca.

Przygotowanie tegorocznego egzaminu dojrzałości wymagało sporych zmian, jak podsumował dyrektor XXX LO w Warszawie Marcin Konrad Jaroszewski na łamach serwisy TVN24:

W normalnych warunkach zmieścilibyśmy się w sali gimnastycznej i ewentualnie jednym korytarzu. Do tegorocznej matury potrzebna mi sala gimnastyczna, dwa korytarze i jeszcze cztery dodatkowe klasy. 

Matura 2020, jak odbędzie się egzamin podczas pandemii koronawirusa
Fot. East News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.