Czy dzieci wroca do szkoly 1 wrzesnia 2020?
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 już jutro: wszystkie zasady i wytyczne dla dzieci i rodziców

Co z maseczkami, nauką zdalną i dystansem społecznym od 1 września 2020?

Aleksandra Frankowska 31 sierpnia 2020 13:30
Czy dzieci wroca do szkoly 1 wrzesnia 2020?
Fot. Adobe Stock

Wyczekiwany przez wszystkich 1 września już jutro. Według najnowszych ustaleń i wytycznych Ministerstwa Edukacji, dzieci w Polsce wracają do szkół, jednak na określonych zasadach. Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 będzie inne niż do tej pory. Zarówno rodzice, dzieci, jak i nauczyciele bardzo długo oczekiwali na konkretne decyzje, które zapadły całkiem niedawno. Tylko w niektórych przypadkach utrzymana zostanie nauka zdalna. A co z maseczkami i dystansem społecznym?

Dzieci w Polsce wracają do szkół od września 2020

Ostatnie tygodnie były wyjątkowo napięte pod względem różnych decyzji, które słychać było ze strony Ministerstwa Edukacji. W dalszym ciągu nie było wiadomo, czy uczniowie wrócą do nauki w szkolnych ławkach, czy pozostaną w domach w ramach nauki zdalnej. Ostatecznie sytuację wyjaśnił Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej.

1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania - wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje, gdy pojawi się ognisko zakażenia.

Jak będzie wyglądała inauguracja roku szkolnego 1 września 2020?

Zasady w tej kwestii praktycznie się nie zmieniły. Tradycyjnie, rok szkolny rozpocznie się od mszy w kościele, które zazwyczaj organizowane są w godzinach między 8:00 a 10:00 rano. Następnie uczniowie udadzą się do szkół, gdzie w klasach wychowawcy przekażą wszelkie niezbędne informacje dotyczące nauki od nowego roku. Niektóre szkoły nie zdecydowały się jednak na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w celu zminimalizowania ryzyka zakażeń. Cześć z nich wprowadziła również ograniczenia, zapraszając na pierwszy dzień szkoły jedynie uczniów klas pierwszych i czwartych szkół podstawowych oraz pierwszych klas liceum. Ograniczenia dotyczą również rodziców dzieci – pierwszaki mogą pojawić się w szkole jedynie w towarzystwie jednego opiekuna.

Rodzice otrzymali nowe zasady dotyczące roku szkolnego 2020/2021 e-mailem

Aby zminimalizować ilość pytań, rodzice dzieci w wieku szkolnym otrzymali mailowe informacje od szkół na temat zasad i wytycznych związanych z nowym rokiem szkolnym 2020/2021. Można przeczytać w nich, że uczniowie są zobowiązani do posiadania własnej maseczki lub przyłbicy, które będą musieli nosić podczas przerw. Zdjąć będzie można je dopiero na sali lekcyjnej, gdzie przed wejściem mierzona będzie temperatura. Przed budynkami szkół umieszczone zostaną również dystrybutory z płynem do dezynfekcji rąk.

Wytyczne i zasady Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2020

Wraz z ogłoszeniem powrotu dzieci do szkół od września 2020, MEN przedstawiło określone zasady i wytyczne, którymi należy kierować się w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa rozszerzenia się epidemii. Jest to 10 punktów, spośród których kilka wzbudziło spore kontrowersje wśród rodziców i nauczycieli.

Trzy warianty funkcjonowania szkół od września 2020

W zależności od ilości zakażeń na terenie danego powiatu, szkoły mogą stosować trzy warianty nauki dla swoich uczniów, aby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo.

  • Wariant A – zakłada tradycyjną formę kształcenia w szkołach.
  • Wariant B – tak zwana forma hybrydowa, czyli łączenie zajęć stacjonarnych z nauką zdalną. Wszystko zależeć będzie oczywiście od aktualnej sytuacji epidemicznej w danym regionie.
  • Wariant C – nauka zdalna, na którą zgodę musi wyrazić organ prowadzący, a pozytywną opinię wydaje wówczas Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Podczas wydawania tego rodzaju opinii pod uwagę będą brane również objawy uczniów i nauczycieli w danej placówce, które mogą wskazywać na zakażenie COVID-19.

Nowe restrykcyjne zasady na rok szkolny 2020

Według najnowszych wytycznych MEN, jeśli u ucznia zostanie stwierdzony pozytywny wynik testu na koronawirusa, wówczas zostanie wobec niego zastosowana izolacja. Wtedy też Inspektor Sanitarny ma za zadanie podjąć decyzję, czy klasa w której dziecko się uczy również zostanie poddana kwarantannie, czy też nie. Nauczyciele objęci kwarantanną, nie wykazujący jednak objawów, będą mogli podjąć pracę poprzez naukę zdalną, wraz z uczniami.

Drugi wariant tego samego przypadku dotyczy zakażeń w kilku klasach, które mają zajęcia na tym samym piętrze budynku. W tym przypadku chorzy muszą przejść kwarantannę, a inspekcja sanitarna wskazuje pozostałe osoby, które również muszą zostać odizolowane od reszty. W tym przypadku nauka zdalna również będzie możliwa.

Co zrobić, kiedy zarażony koronawirusem będzie nauczyciel?

Jeśli koronawirus zostanie stwierdzony u nauczyciela, wówczas musi on zostać odizolowany, zaś osoby, które miały z nim bezpośredni kontakt, również przechodzą na obowiązkową kwarantannę.

Wówczas oczywiście izolacja osób zakażonych, po postępowaniu epidemiologicznym, wskazaniu kręgu osób, które powinny podlegać kwarantannie, one udają się na kwarantannę. Ponieważ w takim wypadku prawdopodobnie większość uczniów w szkole może być podejrzewana o zarażenie wirusem - cała szkoła przechodzi na zdalny tryb nauczania.

Jeśli zaś chory nauczyciel ma kontakt z innymi nauczycielami, wówczas on, jak i osoby wyznaczone przez inspekcję sanitarną przechodzą na kwarantannę z możliwością prowadzenia zajęć dla uczniów w formie zdalnej.

Apel Rzecznika Praw Dziecka w związku z powrotem dzieci do szkół 2020

Nowe wytyczne wciąż dla wielu osób są dość kontrowersyjne. W kwestii powrotu dzieci do szkół, swoją opinię wydał również Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. Zwrócił on uwagę, że jeśli dziecko znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia wirusem, to nie dyrektor, a rodzice powinni podjąć decyzję o przejściu ucznia na tryb nauki zdalnej.

Jeśli dziecko posiada stosowną opinię lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem i rodzice deklarują, że są w stanie zorganizować dziecku naukę w domu, nie widzę potrzeby, aby dyrektor szkoły musiał pytać jeszcze o zgodę służby sanitarne. To przecież rodzice czy opiekunowie są w głównym stopniu odpowiedzialni za bezpieczeństwo dziecka i to oni powinni mieć głoś decydujący, zwłaszcza jeśli takie rozwiązanie zaleca lekarz.

Jak przygotować dziecko do powrotu do szkoły 1 września 2020?

Psycholog radzi, aby zwrócić uwagę na relacje między dziećmi, które od marca 2020 roku nie widywały się w szkołach. Stosunki między nimi mogły ulec zmianie przez dość długą przerwę w kontaktach. Tylko niektóre z nich miały możliwość widywania się w okresie kwarantanny czy wakacji. Po powrocie do szkoły, każde dziecko na swój sposób będzie przechodzić ponowną adaptację rówieśniczą. Będą potrzebowały czasu na odnowienie towarzyskich relacji oraz ponowne poznanie struktur grup, które stworzyły jeszcze w poprzednim roku szkolnym. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.