Czy dzieci wroca do szkoly 1 wrzesnia 2020?
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawia nowe wytyczne dotyczące powrotu do szkół!

Czego mogą spodziewać się uczniowie 1 września?

Gabriela Czernecka 12 sierpnia 2020 20:47
Czy dzieci wroca do szkoly 1 wrzesnia 2020?
Fot. Adobe Stock

Już 1 września dzieci w całej Polsce wrócą do szkół. Obecnie wytyczne zakładają, że w razie stwierdzenia większego zagrożenia epidemicznego w danym regionie lub w przypadku wykrycia koronawirusa wśród uczniów, szkoły będą mogły przejść na pracę zdalną lub częściowo zdalną. Decyzje w takiej sytuacji podejmować maja dyrektorzy konkretnych szkół w porozumieniu z inspektorami sanitarnymi.  Jak powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski: „Nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa w szkołach. Nie będziemy oczywiście tego zakazywali, a w większych grupach będzie to obowiązywać. Natomiast w przypadku standardowych zajęć nie przewidujemy takiego obowiązku”. Dziś Ministerstwo Edukacji Narodowej ujawniło nowe wytyczne. Poznajcie szczegóły.

Powrót dzieci do szkół 1 września. Nowe wytyczne

Jak zapewniał na konferencji prasowej minister edukacji narodowej: „Obecna sytuacja epidemiczna pozwala na to, aby w przytłaczającej większości regionów można przywrócić standardowe zajęcia”.  Podczas konferencji przedstawiono zalecenia dla dyrektorów szkół, które znajdują się w strefie żółtej i czerwonej. W takich placówkach należy ograniczyć przebywanie osób trzecich na terenie szkoły, w przestrzeniach wspólnych takich jak korytarze czy szatnie, trzeba pamiętać o zachowaniu dystansu i zasłanianiu ust i nosa. 

Dariusz Piontkowski skomentował porównania wytycznych obowiązujących w polskich szkołach z wytycznymi innych krajów: „Niektóre nasze zalecenia będą różnić się od krajów Zachodu, ponieważ mamy mniej przypadków zakażeń koronawirusem. Jak to mówi pani minister oprócz przepisów trzeba także włączyć rozum. Nie możemy w nich zapisać każdego indywidualnego przypadku”, powiedział. 

Dodajmy, że resort edukacji skierował do roboczych konsultacji pięć projektów dotyczących zasad nauczania w nadchodzącym roku szkolnym. Dzięki temu dyrektorzy szkół będą mogli zawiesić zajęcia, jeśli będzie istniało wysokie ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa uczniów. 

Minister zarekomendował także częstsze mycie rąk, dezynfekcję pomieszczeń oraz wietrzenie sal lekcyjnych. Maseczki nie są konieczne, ale dzieci mają zakaz dzielenia się przyborami z innymi uczniami. W przypadku zwiększenia zagrożenia zarażeniem koronawirusem, dyrekcja szkoły za zgodą odpowiednich organów może zmienić tryb nauczania na zdalny.  

dziecko, szkoła 2020
Fot. Adobe Stock

dziecko szkoła 2020
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.