Galeria handlowa, obostrzenia, restrykcje, koronawirus, lockdown
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Od dzisiaj nowe obostrzenia w Polsce! To ostatni etap przed całkowitym lockdownem

Zamknięte szkoły, galerie handlowe i nie tylko...

Redakcja VIVA! 7 listopada 2020 10:50
Galeria handlowa, obostrzenia, restrykcje, koronawirus, lockdown
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

W środę, 4 listopada podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki ogłosił zaostrzenie obostrzeń na terenie całego kraju. Nowe zasady wchodzą od dzisiaj w życie! Wszystkie szkoły przejdą na naukę zdalną, znacząco ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, hotele przyjmować będę mogły tylko konkretnych gości. To zaledwie niektóre z nowych restrykcji ostatniego etapu walki z koronawirusem przed narodową kwarantanną. Czy przyniosą one zamierzony skutek? Do jakich zasad od soboty, 7 listopada dostosować musi się polskie społeczeństwo? 

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia od soboty, 7 listopada!

Epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Według danych Ministerstwa Zdrowia, tylko wczoraj w naszym kraju odnotowano 27 875 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jest to kolejny rekordowy dobowy przyrost zachorowań!  Mateusz Morawiecki ostrzega, że jeśli tendencja tak dynamicznego wzrostu będzie się utrzymywać, rząd wprowadzi w Polsce całkowity lockdown. "Jeśli będzie konieczne, wdrożymy narodową kwarantannę za siedem do czternastu dni, ale być może uda się tego uniknąć", zapowiedział premier.

Tymczasem od soboty, 7 listopada zaostrzone zostały dotychczasowe obostrzenia. Nowe zasady obowiązywać mają przynajmniej do 29 listopada. Rozszerzona została nauka w trybie online dla wszystkich uczniów, również tych z najmłodszych klas. "Rozszerzamy nauczanie zdalne również na klasy 1-3 i przedłużamy okresy nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada”, przekazał podczas środowej konferencji Mateusz Morawiecki. Ponadto, zawieszona została działalność wszystkich instytucji kultury. Dotyczy to zarówno kin, teatrów, jak i muzeów, galerii sztuki czy też domów kultury. "Wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte", podkreślił premier. Otwarte pozostaną natomiast kościoły, w których przebywać będzie mogła jedna osoba na 15 m². 

Zamknięte zostały także sklepy w galeriach handlowych na terenie całego kraju. Od tego obostrzenia pozostawiono jednak pewne ustępstwa. Otwarte pozostać będą mogły sklepy z artykułami spożywczymi, remontowo-budowlanymi, kosmetycznymi czy też środkami czystości. Zamykać nie muszą się również apteki, kioski, sklepy zoologiczne oraz placówki usługowe. Handel ograniczony został także pod względem maksymalnej ilości osób, mogących przebywać jednocześnie w sklepie. W obiektach o powierzchni poniżej 100 m² przybywać będzie mogła 1 os./10 m². W sklepach wysokopowierzchniowych (powyżej 100 m²) dozwolona ilość klientów pozostaje bez zmian - 1 os./15 m². 

Swoją działalność znacząco będą musieli ograniczyć także właściciele hoteli. Od soboty, 7 listopada będzie im wolno przyjmować jedynie gości, przebywających w podróży służbowej. Zasada ta ma na celu zminimalizowanie mobilności społecznej, w tym przypadku ruchu turystycznego. 

Galeria handlowa, obostrzenia, restrykcje, koronawirus, lockdown
Fot. Jakub Kaminski/East News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.