Adam Niedzielski, minister zdrowia
Fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum
O TYM SIĘ MÓWI

Minister zdrowia: Kwarantanna narodowa od 28 grudnia do 17 stycznia. Co to oznacza?

Zamknięte galerie handlowe, zamknięcie hoteli i stoków. Duże zmiany w Sylwestra!

Rafał Kowalski 17 grudnia 2020 15:12
Adam Niedzielski, minister zdrowia
Fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum

Wigilia w wąskim gronie osób, zamknięte restauracje i limity osób w centrach handlowych  - między innymi takie obostrzenia związane z pandemią obowiązują nas od kilku tygodni. W związku ze zbliżającymi się Bożym Narodzeniem, Sylwestrem oraz feriami zimowymi minister zdrowia Adam Niedzielski zorganizował dziś konferencję, podczas której przedstawił kolejne pomysły rządu na walkę z pandemią. Wszystkich, juz za 11 dni, obowiązywać będzie narodowa kwarantanna. Oto, jakich zasad powinniśmy przestrzegać.

Konferencja na temat nowych obostrzeń - zmiany od 28.12.2020 do 17.01.2021

Chwilę po godzinie piętnastej konferencję prasową rozpoczął Adam Niedzielski. W pierwszych zdaniach uczulił na to, że zdecydowanie nie wygraliśmy jeszcze z pandemią. „Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie - nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi. Widmo trzeciej fali będzie oznaczało przekroczenie granic wydolności systemu ochrony zdrowia. Jeśli to widmo się zmaterializuje to możemy być pewni, że nasz system zdrowia nie będzie działał wydolnie.”, powiedział minister zdrowia i dodał, że to właśnie przy trzeciej fali szpitale tymczasowe będą odgrywały kluczową rolę.

Kilka chwil później polityk powiedział, że same apele i prośby nie pomogły - liczba nowych zakażeń koronawirusem wciąż jest wysoka. Dlatego decyzją rządu od 28 grudnia do 17 stycznia wszystkich nas będzie obowiązywać kwarantanna narodowa. Co to oznacza?

  • zamknięte hotele także na wyjazdy służbowe (z pewnym wyjątkiem*)
  • zamknięcie stoków narciarskich
  • zamknięcie galerii handlowych (z wyłączeniem sklepów spożywczych i drogerii, sklepów z książkami i prasą, aptek, a także wolnostojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych)
  • zakaz przemieszczania się w Sylwestra od 19:00, do godziny 6:00 w Nowy Rok
  • każdy, kto wjedzie do Polski transportem zorganizowanym będzie musiał odbyć kwarantannę 10-dniową

Wszystkie obostrzenia, które dotyczyły nas do tej pory (limity osób z kościołach, sklepach spożywczych, zakaz wychodzenia dzieci do 16. r.ż. z domu w poszczególnych godzinach itd.) zostają także utrzymane. 

Na czym dokładnie ma polegać zakaz przemieszczania się w część Sylwestra i Nowy Rok? „Jest to model izolacji podobnej do tej, która była na wiosnę. Opuścić mieszkanie można tylko przy potrzebach nagłych – cel zawodowy, wyjście do apteki. Oznacza to, że po prostu mamy pozostać w domu”, wyjaśniał Adam Niedzielski. Czy możemy więc wyjść na spotkanie ze znajomymi przed godziną 19:00 w Sylwestra? „Można przebywać w 5 osób nie w swoim mieszkaniu. Cel tego obostrzenia to ograniczeni ruchu, ludzi na ulicach itp. Zabawa sylwestrowa sprzyja warunkom do dużej transmisji wirusa, nie chcemy do tego dopuścić”, dodawał. Jaka kara czeka osoby, które złamią obostrzenia? „Mandaty” - usłyszeliśmy z ust polityka.

*Z kolei wyjątkami tego obostrzenia, o których mówił minister zdrowia, będą na przykład medycy walczący w pandemią czy mieszkańcy hoteli pracowniczych. Kto jeszcze? O tym poinformuje minister Gowin na osobnej konferencji.                                                                                                                       

stok, ferie obostrzenia
Fot. Adobe stock

„Mam nadzieję, że kwarantanna narodowa przygotuje nas do okresu szczepień, które okażą się światełkiem w walce z pandemią”, zakończył swoje wystąpienie minister zdrowia.

Przypomnijmy, że liczba nowych zarażeń koronawirusem w Polsce wciąż jest wysoka. Tylko dziś rano ogłoszono niecałych 12 tysięcy kolejnych potwierdzonych przypadków zakażenia Covid-19. Z kolei od początku epidemii liczba Polaków, która miała nieprzyjemność przejść chorobę, to aż 1,18 miliona – wynika tylko z oficjalnych danych. Warto pamiętać planując koniec roku 2020 i początek 2021 o tym, że wirus wciąż nie jest w odwrocie. 

Sylwester obostrzenia
Fot. Adobe stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.