Adam Niedzielski, Minister Zdrowia
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce: „Po raz pierwszy przekroczymy w czwartej fali tę barierę tysiąca zakażeń”

Czy rząd planuje nowe obostrzenia?

Olga Figaszewska 29 września 2021 12:04
Adam Niedzielski, Minister Zdrowia
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wzroście liczby zachorowań na koronawirusa. „Mamy 1234 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia”, czytamy w raporcie na Twitterze. „Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 osób”, dodano. Od miesięcy ostrzegano przed czwartą falą pandemii. Czy rząd zmierza wprowadzić kolejne obostrzenia? Minister Zdrowia w nowym wywiadzie opowiedział o planie działania. „Mamy przeświadczenie, że osoby zaszczepione nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności osób niezaszczepionych”, mówił Adam Niedzielski w Radio Plus.

Koronawirus w Polsce: Adam Niedzielski o wzroście zachowowań i działaniach rządu

Liczba zakażonych osób koronawirusem cały czas wzrasta. W rozmowie z Jackiem Prusinowskim dla Sedno sprawy w Radiu Plus, Adam Niedzielski podkreślił, że to pierwszy raz, gdy w czwartej fali została przekroczona bariera 1000 przypadków zachorowań na COVID-19. Od kilku miesięcy przed takim scenariuszem ostrzegali epidemiolodzy.

„Tego należało się spodziewać. Ta czwarta fala rozwija się zgodnie z naszymi przypuszczeniami”, zaznaczał minister zdrowia. Dodał również, że pod koniec października możemy spodziewać się liczy 5 tysięcy zachorowań dziennie.

„Według prognozy, która wskazywała, że pod koniec września będziemy mieli tysiąc zakażeń prognoza na październik mówiła o tym, że mniej więcej na koniec października będzie to ok. 5 tys. zakażeń dziennie”, mówił.
Zobacz też: Edyta Górniak oburzona słowami Magdy Gessler o osobach niezaszczepionych!

Adam Niedzielski uspokajał, że wprowadzenie obostrzeń będzie zależało od dalszego rozwoju sytuacji. Rząd monitoruje sytuacje w poszczególnych powiatach. „Te liczby jeszcze nie są z mojego punktu widzenia takimi poziomami zagrożenia dla zdrowia publicznego i wydolności systemu opieki zdrowotnej, żeby podejmować jakieś drastyczne decyzje. (…) Mamy trzy takie, które powinny znajdować się w strefie żółtej. Są one zlokalizowane w woj. lubelskim. Ale trzy powiaty na ponad 380 w całej Polsce to jeszcze nie jest argument, by podejmować radykalne decyzje”, wyznał w programie Sedno Sprawy.

Adam Niedzielski dodał, że władze uważnie obserwują parametry wydolności opieki zdrowotnej w całym kraju. Dlatego nie mówi się jeszcze o podziale kraju na strefy. „O wiele ważniejszym parametrem jest poziom wydolności opieki zdrowotnej. Gdy patrzymy na kraje Europy Zachodniej widzimy, że tych hospitalizacji jest proporcjonalnie mniej”, mówił. „Mamy przeświadczenie, że osoby zaszczepione nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności osób niezaszczepionych. (…) To oznacza, że poziom tolerancji dla liczby zakażeń jest o wiele większy. Tysiąc zakażeń dziennie to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach”, dodał.   

Sprawdź też: Jesienią czeka nas kolejna fala pandemii! 

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…