Mateusz Morawiecki
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Szkoły podstawowe zostaną zamknięte? Niepokojące słowa premiera

Mateusz Morawiecki przedstawił plan walki z epidemią

Ksenia Krasko 21 października 2020 16:19
Mateusz Morawiecki
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W związku z rosnącymi statystykami zakażeń w Polsce, premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś w Sejmie plan walki z koronawirusem. „Z wysoką dozą prawdopodobieństwa podejmiemy decyzję o tym, że wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu bądź hybrydowemu”, poinformował polityk. Jak dodał, „mamy obecnie do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia fala, bo jesteśmy zależni od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo lub szczepionka na koronawirusa”.

Koronawirus w Polsce. Kiedy decyzja o zamknięciu szkół?

„Zdaniem ekspertów i epidemiologów [...] dla osób do 9 roku życia zakażenie raczej bardzo rzadko skutkować może poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Natomiast już u nastolatków to rośnie. Aczkolwiek też na szczęście dla nastolatków, te powikłania są bardzo rzadkie”, mówił Mateusz Morawiecki w Sejmie, nawiązując do dyskusji o konieczności przywrócenia trybu nauczania zdalnego dla wszystkich uczniów, nie tylko tych starszych.

Podczas wystąpienia w Sejmie przypomniał też, że według ekspertów wśród najbardziej skutecznych sposobów na powstrzymanie wirusa są takie zalecenia, jak dystans społeczny, noszenie maseczek ochronnych, dezynfekcja i wietrzenie pomieszczeń.

„Są tacy fałszywi apostołowie antymaseczkowi, którzy nawołują wszystkich do tego, żeby nie nosić maseczek. Widzę ich tutaj, jak nie noszą maseczek, a potem sami w tłumie je zakładają, bo o siebie się boją, ale nie troszczą się o innych. [...] Żyjemy nie tylko dla siebie. Chroniąc siebie, chronimy też tych najstarszych i słabszych”, podkreślił premier.

Szef rządu zaznaczył też, że opracowuje plan pomocy osobom starszym, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. „W najbliższych dniach przedstawię w jaki sposób korpus wsparcia seniorów będzie działał”, przekazał. Jak dodał, seniorzy mają otrzymać bezpłatne szczepienia na grypę.

Jednocześnie premier zapewnił, że nie rząd nie planuje drugiego lockdownu. Ostateczna decyzja w sprawie szkół i kolejnych obostrzeń zostanie przekazana podczas czwartkowej konferencji prasowej. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.