obostrzenia w szkołach wrzesień 2021
Fot. adobe.stock.com
O tym się mówi

Jak będzie wyglądał powrót do szkoły we wrześniu 2021?

Jakie obostrzenia czekają na dzieci?

Marta Cieplak 12 sierpnia 2021 15:30
obostrzenia w szkołach wrzesień 2021
Fot. adobe.stock.com

Już niedługo początek roku szkolnego. Wielu rodziców, ale także uczniów zastanawia się, czy nauka będzie odbywać się stacjonarnie czy znów czeka nas szkoła on-line? Czy wszyscy nastolatkowie będą musieli być zaszczepieni w szkole? Na wszystkie pytania odpowiedział minister Przemysław Czarnek w rozmowie w Polskim Radiu.

Jak będzie wyglądał początek roku szkolnego 2021/2022

Minister edukacji Przemysław Czarnek w rozmowie w Sygnałach dnia w Polskim Radiu powiedział wprost, że dzieci wrócą do szkoły stacjonarnej: „Przygotowujemy się do tego, żeby 1 września rzeczywiście wszyscy wrócili do szkoły w trybie stacjonarnym. I uczniowie wszyscy, i nauczyciele wszyscy. Stąd nasze analizy, nasze wnioski, regularne spotkania z ministrem Adamem Niedzielskim i jeden scenariusz na dziś rozważany - powrót stacjonarny. (...) Czwarta fala istotnie nadejdzie, takie są prognozy specjalistów, natomiast my w szkołach jesteśmy przygotowani, aby stawić jej czoła”.

Jak szkoły przygotowują się na powrót uczniów? Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznacza aż 100 ml złotych dla szkół na zakup środków dezynfekujących oraz termometrów do pomiary temperatury ciała. Nie ma jednak na razie mowy o tym, że koniecznie będą obowiązkowe szczepienia w grupie nastolatków czy nauczycieli. 

szkoła, rok szkolny, koronawirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock

Zalecenia Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie nauki w szkołach od września 2021

Na stronie www.gov.pl można przeczytać jakie zalecenia wydało Ministerstwo Edukacji i Nauki dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jak czytamy:

W zaleceniach ogólnych znalazły się informacje dotyczące dezynfekcji, higieny, wietrzenia, stosowania maseczek ochronnych oraz zachowywania dystansu społecznego. Rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych. 
Zalecenia szczegółowe dotyczą:  

  • organizacji zajęć, 
  • higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni,
  • gastronomii,
  • postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników. 

W wytycznych znalazły się także odnośniki do:

  • instrukcji mycia rąk, 
  • instrukcji dezynfekcji rąk,
  • instrukcji prawidłowego zdejmowania maseczki,
  • instrukcji prawidłowego zdejmowania rękawiczek,
  • wykazu produktów biobójczych,
  • zaleceń w zakresie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.