stroj-do-samolotu-marta-scarampi-4
Fot. Adobe.Stock.com
O tym się mówi

Koronawirus. Wakacje 2020. Rząd utrzymał zakaz lotów do dwóch krajów!

Gdzie nie możemy latać?

Redakcja VIVA! 15 lipca 2020 18:31
stroj-do-samolotu-marta-scarampi-4
Fot. Adobe.Stock.com

Do 28 lipca br. rząd przedłużył zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym. W stosunku do poprzedniego rozporządzenia nie zmieniono nic na liście krajów, do których można podróżować samolotem. Mimo wszystko decyzja jest zaskakująca, bo wciąż nie można polecieć z Polski do Portugalii i Szwecji. 14 lipca wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Nie zmieniono nic względem poprzedniego rozporządzenia.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (...) obowiązuje do dnia 14 lipca 2020 r. W związku z tym konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia wprowadzającego zakazy w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po ww. terminie. Treść projektu względem obowiązującego aktualnie rozporządzenia nie ulega zmianie - czytamy w uzasadnieniu.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 lipca 2020 r. i traci moc z dniem 28 lipca 2020 r. Zezwala na połączenia lotnicze z państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Szwajcarią, państwami Unii Europejskiej z wyjątkiem Szwecji i Portugalii. Można latać też do Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii, Korei Południowej i Ukrainy.

Nie możemy latać do Szwecji i Portugalii

Utrzymanie zakazu lotów do Szwecji i Portugalii jest dosyć zaskakujące. Gdy rząd ogłosił, że od 16 czerwca przywraca możliwość wykonywania lotów międzynarodowych do i z Polski. W pierwszej kolejności na uruchomienie połączeń zdecydował się tylko WizzAir. Niestety na kilkanaście godzin przed startem rząd wtedy zakazał lotów do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii. Tamten zakaz miał obowiązywać do 30 czerwca. Na loty od 1 lipca na trasy do tych krajów bilety były więc normalnie sprzedawane przez różnych przewoźników. Teraz zakaz obowiązuje do 28 lipca. Czy to ostateczna data? Musimy czekać na konkretne decyzje w tej sprawie. 

loty-miedzynarodowe-poza-unie-europejska-wznowione-1-lipca-2020
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.