Czy dzieci wroca do szkoly 1 wrzesnia 2020?
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Rok szkolny 2020. Sanepid podał wytyczne dotyczące lekcji od września 2020!

Wiemy, jak będzie wyglądała nauka od września 2020!

Aleksandra Frankowska 30 lipca 2020 12:30
Czy dzieci wroca do szkoly 1 wrzesnia 2020?
Fot. Adobe Stock

Główny Inspektorat Sanitarny przedstawił wstępne założenia dotyczące powrotu uczniów do szkół. Okazuje się, że wrzesień 2020 wcale nie będzie zbytnio różnił się od września 2019. Według informacji, które przekazał GIS, w szkołach nie będą obowiązywały maseczki, a uczniowie nie będą musieli siedzieć w jednoosobowych ławkach. Co jeszcze zostało ustalone?

GIS ujawnił wstępne wytyczne odnośnie roku szkolnego 2020

Zasady, które zaprezentował GIS to tylko wstępne ustalenia dotyczące szkół od września. Ostateczne wytyczne zostaną upublicznione na dwa tygodnie przez rozpoczęciem roku szkolnego. To, co już wiemy, to fakt, że maseczki obowiązkowe będą jedynie podczas większych zgromadzeń, jak np. apele. W trakcie lekcji i na przerwach nie będzie konieczności ich noszenia. Sanepid pracuje również nad procedurą szybkiego informowania rodziców o infekcji dziecka.

Taki uczeń powinien zostać odizolowany i rodzic powinien go odebrać ze szkoły. Powinna być gorąca linia z każdym rodzicem. W przypadku wykrycia w szkole koronawirusa decyzję o ewentualnym zamknięciu placówki ma podejmować dyrektor i powiatowy inspektor sanitarny.

dziecko szkoła 2020
Fot. Adobe Stock

Ochrona dla nauczycieli będących w grupie podwyższonego ryzyka

Przepisy obejmują również ochronę nauczycieli, którzy są już w starszym wieku, a tym samym narażeni są na infekcję dużo bardziej niż dzieci i ich młodsi koledzy. Zgodnie z podanymi informacjami, nie będą oni prowadzili zajęć w dużych grupach, zostaną zwolnieni z zajęć świetlicowych, a także dyżurów na korytarzach podczas przerw. Dla tej grupy osób maseczki i rękawiczki będą obowiązkowe przez cały czas trwania ich dnia pracy.

Ministerstwo wciąż rekomenduje powrót uczniów do szkół od września 2020

Kontrowersje, jakie wzbudza powrót dzieci i nauczycieli do szkół od września, wciąż nie cichną. Jak zapewnił Waldemar Kraska, wiceszef resortu zdrowia, rekomendacja co do powrotu do szkół wciąż jest aktualna. W dalszym ciągu nie wiadomo jednak, jak sytuacja będzie zmieniała się z tygodnia na tydzień.

To będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej, która jest dynamiczna. Ta decyzja będzie podjęta już pod koniec sierpnia - tydzień czy dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.