Koronawirus, Wielka Brytania, lockdown UK
Fot. Gareth Cattermole/Getty Images
o tym się mówi

Koronawirus 2021: kiedy zostaną otwarte restauracje i siłownie?

Czy znane są już nowe wytyczne rządu?

Redakcja VIVA! 7 stycznia 2021 15:25
Koronawirus, Wielka Brytania, lockdown UK
Fot. Gareth Cattermole/Getty Images

Do 17 stycznia 2021 obowiązują wytyczne rządu w odniesieniu do restrykcji spowodowanych zagrożeniem koronawirusem, które zostały wprowadzone od 28 grudnia. Choć dostępne są już szczepionki, nie możemy spodziewać się, że cofnięcie obostrzeń nastąpi natychmiastowo. Ciągle odnotowywana jest bowiem wysoka ilość przypadków zachorowań na Covid-19, a zanim zaszczepiona zostanie większa część społeczeństwa mini zapewne kilka miesięcy. Czy możemy jednak spodziewać się stopniowego uchylania obostrzeń i kiedy mogłoby ono nastąpić? Jak wygląda kwestia otwarcia siłowni i restauracji?

Kiedy otwarte zostaną w Polsce restauracje?

Na początku tygodnia podczas sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku premier Morawiecki mówił o szansie otwarcia m.in. branży gastronomicznej. „Otwarcie gospodarki a zwłaszcza branż najbardziej narażonych na kontakty społeczne, jest niezwykle wrażliwym działaniem z punktu widzenia walki z pandemią” - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier został też zapytany, czy jest szansa, że pracownicy gastronomii i innych zamkniętych branż będą mieli możliwość wcześniejszego zaszczepienia się, by móc wrócić do normalnego funkcjonowania: „Tutaj na pewno musimy poczekać na uspokojenie sytuacji pandemicznej. Otwarcie gospodarki, a zwłaszcza tych branż, które są najbardziej narażone na kontakty społeczne, jest niezwykle wrażliwym (...) działaniem z punktu widzenia skuteczności walki z pandemią”, powiedział premier.

Kiedy otwarte zostaną siłownie w Polsce?

„Kiedy będzie można wrócić na siłownię? Nie wcześniej niż po 18 stycznia”, powiedział w połowie grudnia, na antenie RMF FM premier Mateusz Morawiecki. Prawdopodobnie jednak i ten termin nie jest pewny.

Czy możliwe będzie jednak korzystanie z siłowni przez osoby zaszczepione na Covid-19? „W moim przekonaniu na żadne szczególne przywileje takie osoby nie powinny liczyć, natomiast wprowadziliśmy w narodowym programie szczepień status osoby zaszczepionej. To wynika z jednego faktu - osoba, która skutecznie zostaje zaszczepiona staje się nie tylko sama bezpieczna, ale staje się też bezpieczna dla innych - otrzymujemy gwarancję, że nie będzie zarażała innych, zdradził szef KPRM Michał Dworczyk w radiowej Jedynce. Dworczyk został zapytany w wywiadzie m.in. o możliwości otwarcia siłowni i klubów fitness dla zaszczepionych. Takie rozwiązanie byłoby korzystne dla klientów tych klubów, a branży pozwoliłoby odbić się z ciężkiej sytuacji finansowej. „Nadmierne różnicowanie statusu osób, które są zaszczepione i tych, które jeszcze nie przyjęły szczepionki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy ograniczoną możliwość dostępu do szczepień nie byłoby dobrym rozwiązaniem”, powiedział szef KPRM.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.