Obostrzenia w Polsce
Fot. PIOTR MOLECKI/EAST NEWS/CANVA
O tym się mówi!

Koronawirus 2021: od dziś luzowanie obostrzeń! Co się zmieni?

Odczujemy wyraźną różnicę!

Aleksandra Frankowska 12 lutego 2021 12:27
Obostrzenia w Polsce
Fot. PIOTR MOLECKI/EAST NEWS/CANVA

Już od dziś rząd zdejmuje blokady z części branż polskiej gospodarki. Luzowanie obostrzeń jest jednak warunkowe przez dwa tygodnie. Jeśli przyrost zachorowań na COVID-19 będzie utrzymywał się na obecnym poziomie, branże te pozostaną otwarte. W przeciwnym wypadku możemy liczyć na kolejny lock down. Co się otwiera, a co wciąż pozostanie zamknięte? Oto lista!

Kina, domy kultury, teatry

Już od dziś, początkowo do 28 stycznia będzie można udać się do teatru, kina czy filharmonii. Miejsca te muszą jednak spełnić określone warunki w związku z wciąż trwającą pandemią koronawirusa 2021.

  • Odwiedzający muszą zajmować co drugie miejsce na widowni (nie dotyczy to rodziców z dziećmi do 13-tego roku życia, a także osób zamieszkujących w jednym gospodarstwie domowym).
  • Zajętych może być nie więcej niż 50% miejsc
  • Jeśli na widowni nie ma wyznaczonych miejsc, konieczne jest zachowanie dystansu 1,5 m.
  • Maseczki są obowiązkowe.
  • Na terenie obiektów nie ma możliwości spożywania napojów i posiłków.

Stoki narciarskie

Od dziś przez dwa tygodnie będzie można korzystać ze stoków narciarskich. Obowiązkowo należy przestrzegać poszczególnych zasad:

  • Maseczki są obowiązkowe.
  • Przy korzystaniu z wyciągu, w jednej gondoli mogą jechać wyłącznie osoby zamieszkujące jedno gospodarstwo domowe.

Hotele

Otwarte zostaną również hotele, póki co również na czas 2 tygodni, czyli do 28 lutego. Oznacza to, że wiele osób wybierze się na wymarzony urlop.

  • Zajęta może być maksymalnie połowa miejsc w obiekcie.
  • Hotelowe restauracje pozostają zamknięte.

Kasyna

Na okres dwóch tygodni otwarte zostają również kasyna, jednak limit miejsce to jedna osoba na 15 m kw. Konieczne jest również zachowanie odległości 1,5 metra dystansu. Sytuacja związana z koronawirusem 2021 wciąż nie jest stabilna, dlatego środki bezpieczeństwa są konieczne.

Obiekty sportowe

Ku wielkiej uciesze miłośników sportów, można będzie uprawiać sport amatorski na powietrzu. Dostępne będą korty i boiska. Otwierają się również baseny, jednak aquaparki pozostają zamknięte. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?