Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Czekają nas nowe obostrzenia? Na dniach zapadnie decyzja o przedłużeniu kwarantanny narodowej

Rzecznik rządu o planach walki z epidemią Covid-19

Ksenia Krasko 7 stycznia 2021 14:03
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Adam Niedzielski zapowiedział przed świętami Bożego Narodzenia wprowadzenie kwarantanny narodowej, która ma obowiązywać do 17 stycznia. Zgodnie z wcześniejszym założeniem ministra zdrowia, ewentualne luzowanie obostrzeń miałoby rozpocząć się zaraz po feriach zimowych, jednak nie jest pewne, czy do tego dojdzie. Piotr Müller nie wyklucza, że ze względu na rosnące statystyki zachorowań, kwarantanna zostanie przedłużona, a ograniczenia zaostrzone.

Przedłużenie kwarantanny narodowej - kiedy i na jak długo?

Rzecznik rządu opowiedział o planach walki z epidemią Covid-19 podczas rozmowy z Wirtualną Polską. Jak zaznaczył, nie przewiduje w najbliższym czasie luzowania obowiązujących obostrzeń. „Na tym etapie wydaje się, że najbardziej możliwym wariantem jest po prostu ich przedłużenie”, wytłumaczył.

„Taka decyzja, taka informacja powinna pojawić się na przełomie tego i następnego tygodnia”, dodał, odnosząc się do doniesień mediów, że narodowa kwarantanna potrwa dłużej niż do końca ferii zimowych. Prawdopodobnie minister zdrowia Adam Niedzielski zwoła konferencję w najbliższy poniedziałek.

Jak podkreślił, rosnące statystyki mogą mieć wpływ na dalsze decyzje Ministerstwa Zdrowia. „Nie można wykluczyć, że jeżeli podobnie jak w Niemczech czy Wielkiej Brytanii będzie drastyczny wzrost zakażeń z dnia na dzień czy w danym tygodniu, to trzeba będzie obostrzenia zwiększyć”, przekazał w rozmowie z WP.

Piotr Müller odpowiedział również na jedno z najczęściej zadawanych pytań w ostatnich tygodniach – czy uczniowie wrócą do szkół 18 stycznia, jak zapowiadano wcześniej? Przyznał, że nie jest „dużym optymistą” w tej kwestii, ale gdyby miała zapaść ostateczna decyzja, to „w pierwszej kolejności byłyby to klasy 1-3”. Jak dodał, ewentualne informacje na ten temat także będą przekazane najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Od początku epidemii Covid-19 w Polsce wykryto ponad milion 350 tysięcy przypadków zakażenia. Ponad trzydzieści tysięcy osób zmarło, blisko milion sto tysięcy uznaje się za wyleczone. 

Źródło: WP, Na Temat

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?