rok-szkolny-2020-wrzesien-koronawirus-dzieci-do-szkoly-powrot-4
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi

Powrót do szkoły 2020: jak uchronić dzieci przed zarażeniem koronawirusem?

Oto 10 zasad, według których powinni postępować uczniowie!

Redakcja VIVA! 27 sierpnia 2020 12:30
rok-szkolny-2020-wrzesien-koronawirus-dzieci-do-szkoly-powrot-4
Fot. AdobeStock.com

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21. Już 1 września we wtorek dzieci i młodzież rozpoczną lekcje. Sytuacja jest trudna, bo przed nami prawdopodobnie druga fala zachorowań na koronawirusa, a ilość zarażeń niestety utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak rodzice mają przygotować się do nadchodzących miesięcy? Czy dzieci będą odbywały zajęcia w trybie zdalnym, stacjonarnym, a może mieszanym? Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało zalecenia dla uczniów.

10 zasad dla ucznia wg MEN, do których każdy powinien się stosować:

  1. Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu
  2. Często myj ręce
  3. Nie dotykaj oczu, ust i nosa
  4. Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie
  5. Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela
  6. Używaj tylko własnych przyborów szkolnych
  7. Spożywaj swoje jedzenie i picie
  8. Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw
  9. Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela
  10. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach

A co jeżeli rodzice obawiają się, że ich dziecko może ulec zarażeniu w szkole i nie chcą posyłać go na zajęcia? Stanowisko MEN w tej sprawie jest jasne. Za nieuzasadnioną nieobecność w szkole grozi kara.

Nieobecność dziecka w szkole - konsekwencje

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u dziecka czy innych członków rodziny, zatrzymanie go w domu od 1 września 2020 roku w obawie przed zarażeniem koronawirusem stanowi naruszenie obowiązku szkolnego. Za uchylenie się od obowiązku szkolnego grozi kara pieniężna. W razie nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w szkole przez co najmniej pół miesiąca rodzic może zostać ukarany grzywną do 10 tys. zł.

Rok szkolny 2020/21 - wątpliwości związane z pandemią koronawirusa

Czy uczniowie będą musieli podczas zajęć nosić maseczki? Nie będzie takiego obowiązku, nie przewiduje się też testów na koronawirusa dla nauczycieli. Wiele z wytycznych MEN jest jednak niejasnych dla rodziców. Nie wiadomo na przykład, jaka temperatura spowoduje odesłanie dziecka do domu. Wytyczne MEN krytykowane są także przed Związek Nauczycielstwa Polskiego.

rok-szkolny-2020-wrzesien-koronawirus-dzieci-do-szkoly-powrot-wytyczne-men-2
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.