wakacje2020-bon1000plus
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

1000 zł na wakacje od rządu? Kto otrzyma taką dopłatę w 2020?

Na wakacje Polaków przeznaczone zostanie 7 miliardów złotych!

Redakcja VIVA! 12 maja 2020 13:31
wakacje2020-bon1000plus
Fot. Adobe Stock

Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Organizacja Turystyczna pracują nad koncepcją dopłat na wakacje 1000 plus. Głównym celem programu będzie wsparcie finansowe polskiej branży turystycznej, m.in. turystów, organizatorów turystycznych, agentów turystycznych i innych podmiotów świadczących powiązane usługi turystyczne. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała, że na wakacje Polaków przeznaczone zostanie 7 miliardów złotych.

Na czym ma polegać rządowy program 1000 plus? Tysiąc złotych dla każdej osoby z umową o pracę na wakacje?
 

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w jednej ze stacji radiowych, że obecnie „pracujemy nad programem 1000 plus”. Agencja Informacyjna Polska Press zapytała o jego szczegóły.

Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Organizacja Turystyczna pracują nad koncepcją bonu 1000 plus. Na obecnym etapie konsultacje dotyczą formy, dystrybucji oraz wartości finansowania. Głównym celem programu 1000 plus będzie wsparcie finansowe polskiej branży turystycznej, m.in. turystów, organizatorów turystycznych, agentów turystycznych i innych podmiotów świadczących powiązane usługi turystyczne" - czytamy w nadesłanej odpowiedzi.

Dla kogo dopłaty do wakacji, 7 miliardów złotych na bon 1000 plus?

Jadwiga Emilewicz w programie „Money. To się liczy” przyznała, że nie będą sięgać do kieszeni pracodawców, ponieważ ten rok i tak zmusił ich do wzmożonych wydatków.

Tak jak w wielu zakładach pracy pracownicy dostają w okolicach świąt bony od swoich pracodawców, tak my w podobnej strukturze chcemy, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom – powiedziała wicepremier i minister rozwoju, cytowana przez money.pl - w tym roku taki bon będzie w 90 proc. sfinansowany z budżetu państwa, 10 proc. to będzie wkład własny pracodawcy. Pieniądze powędrują do osób, które pracują na umowie o pracę i zarabiają mniej niż przeciętne wynagrodzenie (w tym roku jest 5200 zł).

W wypowiedzi wicepremier wynika, że rząd zakłada dofinansowanie wakacji dla Polaków nie tylko w tym roku, ale również w kolejnych latach. Z kolei Gut-Mostowy w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita" sugerował, że bon turystyczny będzie impulsem dla touroperatorów, aby organizowali więcej ofert turystycznych w kraju.
 

Co jeszcze wiemy o 1000 plus?

Bony 1000 plus mają być czymś innym niż uchwalone już tzw. vouchery. "Możliwość stosowania voucherów wprowadza ustawa z 31 marca br. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, (...). Na jej mocy, gdy dochodzi do odstąpienia od umowy bądź jej rozwiązania, organizator turystyki w terminie do 180 dni może zaproponować podróżnemu voucher do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna lub po 180 dniach, zwrócić 100 proc. opłaty za niezrealizowaną imprezę turystyczną. Voucher dla klienta dotyczy również przedsiębiorcy prowadzącego działalność związaną z organizacją wystaw i kongresów lub działalnością kulturalną, rozrywkową, rekreacyjną i sportową lub organizującego wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe, działalność hotelarską lub rolnika świadczącego usługi hotelarskie" - wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju.

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.