Wyprawka szkolna 2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Wyprawka szkolna 2020! Co powinno się w niej znaleźć?

Jak tanio skompletować przybory na nowy rok szkolny?

Aleksandra Frankowska 18 sierpnia 2020 15:30
Wyprawka szkolna 2020
Fot. Adobe Stock

Rok szkolny 2020 zbliża się wielkimi krokami. Według oficjalnych informacji, polscy uczniowie rozpoczną naukę stacjonarnie w szkołach, mimo panującej pandemii koronawirusa i wciąż rosnącej liczbie zachorowań. Jest to więc odpowiedni moment na rozpoczęcie kompletowania wyprawki szkolnej dla dzieci. Według Rzeczpospolitej, w tym roku Polacy na szkolne zakupy przeznaczą statystycznie aż 4 mld złotych. Czy przybory szkolne będą droższe niż rok temu?

Program 300+ - Dobry Start 2020

Warto pamiętać, że w tym roku od lipca można składać wnioski o dofinansowanie do szkolnej wyprawki w ramach programu Dobry Start. Rodzice dzieci do lat 20, mogą otrzymać 300 złotych dofinansowania na jedno dziecko, które kontynuuje edukację szkolną. Wnioski można składać do końca listopada, jednak warto się pospieszyć, aby pieniądze wypłacone zostały jeszcze we wrześniu.

Poradnik dla rodziców od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Rodzice, którzy wciąż zastanawiają się, co najbardziej przyda się ich dzieciom do jeszcze lepszych warunków nauki, mogą zapoznać się ze specjalnym poradnikiem, który na rok szkolny 2020/2021 przygotował dla nich UOKiK.

Przygotowaliśmy porady, które pomogą przy wyborze mebli do nauki, tornistrów i odblasków. Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo uczniów. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby dzieci nie obciążały nadmiernie kręgosłupów, odrabiając przy biurku lekcje czy idąc z plecakiem do szkoły, a także aby były z daleka widoczne dla kierowców. W naszym poradniku zwracamy też uwagę na wygodę korzystania i jakość wykonania produktów przeznaczonych dla uczniów.

Tornister dla dziecka na rok szkolny 2020

Plecak to najważniejsza rzecz, której dzieci potrzebują, aby udać się do szkoły. Noszą w nim wszystkie książki oraz zeszyty potrzebne podczas zajęć, a także piórnik, drugie śniadanie, czy rzeczy osobiste. Bardzo często plecaki ważą naprawdę dużo, przygniatając wręcz swoim ciężarem nastolatka. Należy więc wybrać produkt, który będzie miał sztywną konstrukcję, chroniącą kręgosłup i szyję dziecka przed urazami i wspomagającą prostowanie. Niektóre z nich mają profesjonalnie profilowane stelaże z odpowiednim ukształtowaniem w odcinku lędźwiowym, co dodatkowo odciąża plecy.

UOKiK zwraca także uwagę, że dziecko nie powinno dźwigać więcej, niż 10% swojej wagi. Szelki plecaka powinny być szerokie, regulowane i miękkie, aby nie wbijały się w ramiona. W zależności od odległości do szkoły, można wybrać również plecaki na kółkach, które ułatwią dziecku transport ciężkich książek na dłuższym odcinki. W środku powinny znajdować się komory na książki, jedzenie, czy piórnik. Każdą dostępną kieszeń, można odpowiednio zagospodarować.

Wyprawka szkolna 2020
Fot. Adobe Stock

Zeszyty szkolne i przybory 2020

Należy również pamiętać, że do każdego przedmiotu w szkole dziecko powinno mieć osobny zeszyt, aby móc w nim notować. W sklepach często można spotkać zestawy zeszytów, które cenowo są dużo bardziej korzystne niż te pojedyncze. Wybierać można spośród sztywnych i miękkich okładek.

Dziecko powinno mieć również podstawowy zestaw przyborów szkolnych, takich jak długopisy, ołówki, kredki, linijka, cyrkiel, gumka do ścierania czy korektor. W zależności od przedmiotów, które realizuje w szkole, należy wybrać odpowiednie przybory, chociaż niektóre zapewnia również szkoła. Warto skontaktować się z sekretariatem, który z pewnością posiada listę przyborów potrzebnych dla określonego rocznika.

Wyprawka szkolna 2020
Fot. Adobe Stock

Jakie meble wybrać do nauki dla dziecka na rok szkolny 2020?

Wciąż nie wiadomo, jakie będą ostateczne decyzje dotyczące roku szkolnego. Na dzień dzisiejszy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej, jednak może się to zmienić lada dzień. Warto więc zadbać o to, aby uczeń również w domu miał odpowiednie warunki do nauki. Wygodne i funkcjonalne meble to podstawa.

Wyprawka szkolna 2020
Fot. Adobe Stock

Zarówno krzesło, jak i biurko należy dobrać odpowiednio do wzrostu dziecka. Wybierając stolik, należy sprawdzić, czy łokcie dziecka podczas siedzenia znajdują się na blacie na odpowiedniej wysokości. Nogi nie powinny zaś dotykać spodu blatu, ponieważ będzie to dla niego bardzo niekomfortowe.

Krzesło powinno być przede wszystkim dobrze wyprofilowane, z możliwością regulacji wysokości. W ten sposób można kupić mebel na lata, a jak wiemy, dziecko stale rośnie. Stopmy powinny być oparte na podłodze podczas siedzenia. Jeśli fotel ma również podłokietniki, dodatkowo wspiera to prawidłową postawę dziecka podczas siedzenia.

Czy dziecko powinno nosić odblaski do szkoły?

Kwestie bezpieczeństwa dziecka w drodze do szkoły powinny zwrócić szczególną uwagę rodziców. Odblaskami powinno być oznaczone nie tylko dziecko i jego ubranie, ale również plecak. Jeśli dziecko jest na tyle samodzielne, że samo chodzi i wraca ze szkoły, najważniejsze będzie to, aby było widoczne na drodze.

Wyprawka szkolna 2020
Fot. Adobe Stock

Istnieje wiele rodzajów odblasków – od zakładanych na rękę opasek, po specjalne odblaski, które przyczepia się do tornistrów, szelek, a nawet czapek czy butów. Można je naszyć lub przykleić dzięki specjalnej folii. Wybierając tego typu produkt należy sprawdzić, czy ma on znak CE – deklarację producenta o spełnianiu wymogów technicznych i prawnych. Odblaski powinny mieć również określoną wielkość – od 15 do 50 cm2. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.