Teraz to sklep może przyjechać do Ciebie

Gabriela Łaskowska 28 września 2018 19:32

SPACE10, będące laboratorium należącym do marki IKEA, stworzyło innowacyjny projekt „Spaces on Wheels”. Firma zaprojektowała siedem autonomicznych pojazdów! Projekt pokazuje, w jaki sposób autonomiczne pojazdy mogą wspierać nas podczas życia codziennego, przewożąc nas do miejsca docelowego, podczas gdy my np. przeprowadzamy spotkanie biznesowe lub pijemy kawę z przyjaciółmi.

Jakie pojazdy obejmuje projekt?

SPACE10 zaproponowało siedem koncepcji:

1. Biuro na kółkach
W zatłoczonych miastach przeciętna osoba jadąca do pracy, spędza ok. 75 minut na samym dojeździe. Oznacza to, że przez ponad 32 lata, kierowca spędzi dwa lata w samochodzie. Biuro na kółkach pomoże ludziom odzyskać część utraconego czasu.

2. Kawiarnia na kółkach
Badania pokazują, że jakość relacji międzyludzkich, wpływa bezpośrednio na ich zadowolenie z życia. Miejski tryb życia często sprawia, że ludzie mają ograniczony czas na kontakty towarzyskie. Kawiarnia na kółkach pozwoli nie tracić czasu na siedzenie w kawiarni. Teraz możemy spędzić miły poranek przy kawie ze znajomym, jadąc do pracy lub na spotkanie.

3. Opieka medyczna na kółkach
Trudności w transporcie są jedną z głównych barier ograniczających dostęp do opieki zdrowotnej, zwłaszcza w społecznościach o niskich dochodach. Dzięki Opiece medycznej na kółkach, to lekarz przyjedzie do pacjenta. Nieważne gdzie i w jakim stanie się znajduje.

4. Farma na kółkach
Problemy w dotarciu do sklepu lub na rynek, na którym sprzedawane są świeża żywność, potrafią być naprawdę ogromne, szczególnie w biedniejszych społecznościach. Dlatego Farma na kółkach dostarczy lokalne produkty ludziom, gdziekolwiek się znajdują. Jednocześnie umożliwi lokalnym rolnikom rozszerzenie działalności.

5. Pokój gier na kółkach
Rzeczywistość rozszerzona ma zrewolucjonizować branżę gier. W pojeździe pasażer będzie miał możliwość wypróbować gry AR w trakcie jazdy!

6. Hotel na kółkach
Obecnie osób podróżujących jest więcej, niż kiedykolwiek wcześniej. Podróże lotnicze zwiększają emisję dwutlenku węgla bardziej, niż jakakolwiek inna działalność. Hotel na kółkach to pojazd elektryczny, zawierający wszystkie zalety tradycyjnego pokoju hotelowego. Przenosi ludzi do ich miejsc docelowych, podczas gdy ci mogą sobie spokojnie spać.

7. Sklep na kółkach
Mimo że, ludzie obecnie często robią zakupy przez internet, to są rzeczy, które lepiej kupić stacjonarnie. Sklep na kółkach znacznie ułatwi tę czynność. Przyjeżdża do klienta, gdziekolwiek się znajduje i dostarczy świeżej żywności.

Jak zamówić taki pojazd?

SPACE10 opracowało specjalną aplikację, która pozwala ludziom zamawiać samochody za pomocą ich iPhone`ów. Aplikacja pomoże również użytkownikom zapoznać się z najnowszymi badaniami i ciekawostkami.

„IKEA jest firmą, która musi nieustannie poszukiwać nowych rozwiązań”, mówi kierownik ds. innowacji koncepcji w IKEA. „Nie mamy w planach produkowania samochodów, ale w przyszłości, gdy samochody nie będą już wymagały prowadzenia ich przez kierowców, ich wnętrza będą mogły rozwinąć się do tego stopnia, że samochody przestaną być samochodami. Staną się małymi przestrzeniami użytku codziennego.”

Co nam dadzą samochody autonomiczne?

Projektanci zapewniają, że autonomiczne pojazdy elektryczne zwiększą bezpieczeństwo na drogach oraz wygodę i wydajność podróżowania, a także zmniejszy zły wpływ na środowisko.

Zapewne w niedalekiej przyszłości autonomiczne pojazdy będą często widoczne na miejskich ulicach. Nie tylko zmieniłoby to sposób, w jaki ludzie przemieszczają się, ale także na nowo zdefiniowałoby strukturę naszego życia codziennego.  

1/7
IKEA space10
Copyright @SPACE10.IO
1/7

Biuro na kółkach

2/7
IKEA space10
Copyright @SPACE10.IO
2/7

Kawiarnia na kółkach

3/7
IKEA space10
Copyright @SPACE10.IO
3/7

Opieka medyczna na kółkach

4/7
IKEA space10
Copyright @SPACE10.IO
4/7

Farma na kółkach

5/7
IKEA space10
Copyright @SPACE10.IO
5/7

Pokój gier na kółkach

6/7
IKEA space10
Copyright @SPACE10.IO
6/7

Hotel na kółkach

7/7
IKEA space10
Copyright @SPACE10.IO
7/7

Sklep na kółkach

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.