narodowe centrum sztuki, tajwan
Fot. EAST NEWS
DESIGN

Na Tajwanie właśnie otwarto największe na świecie centrum sztuki widowiskowej! Jak wygląda?

Jego forma nawiązuje do pewnego drzewa...

Gabriela Łaskowska 21 października 2018 11:32
narodowe centrum sztuki, tajwan
Fot. EAST NEWS

Największe Narodowe Centrum Sztuki świata jest już otwarte! Zaprojektowane zostało przez firmę Mecanoo i znajduje się na byłym terenie wojskowym na Taiwanie, w miejscowości Kaouhsiung. Stanowi integralną część nowo utworzonego 47-hektarowego parku, z którym sąsiaduje. Oprócz tego, że jest największym na świecie miejscem związanym ze sztuką estradową, to sama forma budynku jest zaskakująca! Wiemy czym inspirowali się projektanci! 

Skąd pomysł na formę budynku?

„Przestrzeń pokryta jest dachem, tworzą miejską pustkę, przestrzeń przypominającą jaskinię. Służy jako schronienie przed miejskim środowiskiem, w takim sam sposób, w jaki ludzie spotykają się w cieniu drzew banyan”, mówi Francise Houben, dyrektor kreatywny w Mecanoo. Projektanci przyznają, że to właśnie wspomniane drzewa banyan były inspiracją do stworzenia formy budynku. Ich charakterystyczne, rozległe i faliste korony zostały w pewien sposób odwzorowane z kształcie dachu. Zakrzywiona konstrukcja powstała we współpracy z lokalnymi i holenderskimi konstruktorami statków!

Co znajduje się w środku?

„Typologia budynku jest hybrydą pomiędzy pojedynczym blokiem, a kompleksem kilku indywidualnych miejsc”, mówi Nuno Gonçalves Fontarra, współpracownik w firmie Mecanoo. W pięciu rdzeniach budynku, czyli miejscach, gdzie konstrukcja styka się z ziemią, znajdują się sale widowiskowe. Znajdziemy w nich 2236-osobowa sala operowa, dwie sale koncertowe na 1981 i 1210 osób, a także salę recitalową z 434 miejscami. 

Według Mecanoo każda z czterech głównych audytoriów ma własną tożsamość, akustykę i atmosferę. Sala recitalowa jest dosyć kameralna, operowa, w przeciwieństwie do poprzedniej, bardzo okazała, a sale koncertowe przypominają trochę winnice. Każda z nich ma inne funkcje, stąd wynikają różnice chociażby w użytych materiałach do wykończenia wnętrz czy układzie i kolorach siedzeń - w operowej fotele są czerwone, w recitalowej szampańskie, a w koncertowych niebieskie. Widać, że projektanci zadbali o każdy szczegół. Jest także piąta scena. Mieści się na świeżym powietrzu i utworzona została ze zjawiskowo spływającego dachu na ziemię. Nad zadaszonym placem znajdują się również inne pomieszczenia, m.in.  sale prób, restauracje i galeria sztuki.

Dokładnie tydzień temu odbyła się tam oficjalna ceremonia otwarcia, na którą przybyło aż 50 000 widzów! Widać, że zainteresowanie budynkiem jest ogromne. I wcale nas to nie dziwi.  

narodowe centrum sztuki, tajwan
Fot. MECANOO.NL

narodowe centrum sztuki, tajwan
Fot. MECANOO.NL

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.