Wabi-sabi
Fot. Instagram
VIVA! Tylko u nas

Pożegnajcie się ze skandynawskim minimalizmem, teraz króluje wabi-sabi! Na czym polega nowy trend wnętrzarski na 2018 rok?

Marta Roszewska 14 stycznia 2018 17:00
Wabi-sabi
Fot. Instagram

 

Nowy wnętrzarski trend 2018 wabi-sabi przybył do nas aż z Japonii. W tym sezonie sterylnym, minimalistycznie urządzonym wnętrzom mówimy stanowcze NIE. Inspiracje dekoratorskie czerpiemy teraz z Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie jest to drastyczna zmiana, gdyż w ubiegłym roku stawialiśmy na przytulne wnętrza, zgodnie z ideą duńskiego hygge i szwedzkiego lagom. Skąd wywodzi się trend wabi-sabi i na czym polega nowy trend wnętrzarski 2018?

 

Polecamy także: Poznajcie najmocniejsze trendy w makijażu i fryzurach na wiosnę 2018

 

Czym charakteryzuje się wabi-sabi?

Wabi-sabi
Fot. Instagram

 

Wabi-sabi to japońska filozofia, która skupia się na odnajdowaniu piękna w niedoskonałościach. Namawia do akceptacji naszego otoczenia takim, jakie jest - nie wszystko jest i musi być idealne, co nie oznacza, że nie jest piękne. Krótko mówiąc - doskonałość w niedoskonałości. Samo słowo wabi oznacza prostotę, a sabi to piękno wynikające z upływu czasu. Jak przekłada się to na design? Według zasad wabi-sabi akceptujemy wszelkie niedociągnięcia. Pęknięte ściany, naderwana tapeta i przede wszystkim naturalność. Ten trend jest dla tych, którzy cenią sobie prostotę i rustykalny charakter. Królują tu zniszczone, nieidealne formy i cementowe elementy. Podniszczone meble oraz potłuczone naczynia znajdą swoje miejsce właśnie we wnętrzach urządzonych według trendu wabi-sabi.

 

Polecamy także: Poznajcie najgorętsze trendy 2018! Czym zaskoczy nas moda w tym roku?

 

Japońska sztuka Kintsukuroi

 

Wabi-sabi naczynia
Fot. Instagram

 

Subtelne dodatki oraz detale w większości decydują o charakterze wnętrz. W stylu wabi-sabi takimi detalami są przedmioty, które normalnie zostałyby wyrzucone. Idealnym przykładem są potłuczone naczynia. Stara japońska sztuka Kintsukuroi zajmuje się odnawianiem potłuczonej ceramiki przy użyciu laki - żywicy sumaka lakowego. Często barwi się ją na różne kolory, by nadać pęknięciom ozdobny charakter. W efekcie powstaje idealna dekoracja, która wpasuje się w styl wabi-sabi. Ten wnętrzarski trend na 2018 rok to dobry krok w stronę pokochania przyrody oraz siebie samego w obliczu konsumpcjonizmu i lansowanych nieosiągalnych ideałów. Wabi-sabi przypomina o tym, że nic nie jest idealne, tak jak i my.

 

Zobacz także: Poznajcie najmocniejsze trendy w makijażu i fryzurach na wiosnę 2018

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.