marokańskie wnętrza
Fot. STOCK ADOBE
DESIGN

Minimalistyczne wnętrza nie są już modne. Teraz stawiamy na bogaty styl marokański!

Sprawdź, jak odmienić swój dom!

Gabriela Łaskowska 2 listopada 2018 16:30
marokańskie wnętrza
Fot. STOCK ADOBE

Styl marokański to połączenie bogatej ornamentyki, soczystych kolorów i rzemiosła artystycznego. Wnętrza mają odzwierciedlać tamtejszą architekturą, która charakteryzuje się głównie płaskorzeźbami, zainspirowanymi organicznymi formami natury.

Wnętrza inspirowane arabskimi targami

Wnętrza w dużej mierze czerpią inspiracje z tzw. souków. Są to arabskie targi, na których znajdziemy dosłownie wszystko. Miejsce to charakteryzuje się tym, że mocno oddziałuje na wszystkie nasze zmysły. Piękne zapachy przypraw, do tego nieograniczony wybór tkanin miękkich, zdobionych, błyszczących i kolorowych, a do tego ręcznie wykonane ozdoby i biżuteria z drewna. Na soukach odczuwa się niepowtarzalny klimat, który w jakimś stopniu powinniśmy spróbować przenieść do naszego mieszkania. Oczywiście musimy zachować umiar.

Styl marokański w idealny sposób zachowuje harmonię. Z jednej strony skupia się na ciężkich wzorach, mocnych kolorach i bogactwie, a z drugiej na formach ażurowych. Dzięki temu możemy dowolnie kreować własne wnętrza, w zależności od tego, z którą z tych stron wolimy pójść. Przepych ujawnia się tu nie tylko w kolorystyce i mnogości zdobień, ale również w jakości dobieranych materiałów. Warto więc pomyśleć o wykończeniu wnętrz tkaninami wysokiej jakości. Miękkie atłasy, aksamity i jedwabie idealnie wpiszą się w stylistykę. Wybierz kolorowe poduszki, dywany, zasłony i obrusy wykonany z tych materiałów, a wnętrze od razu wyda się bogatsze.

Kolory Maroko

Nie bójmy się kolorów. Marokańskie targi to połączenie wszystkich barw - od tych ciepłych, przez niebieskości, na srebrze i złocie skończywszy. Jeśli boisz się, że mieszkanie może wyglądać kiczowato, skup się na wprowadzenia ich poprzez dodatki. Maroko słynie również z materiałów  naturalnych, jak drewno, ceramika czy marmur. Będą stanowić one świetną bazę pod to szaleństwo kolorystyczne.  

Na jakie meble postawić?

Meble w typowym marokańskim mieszkaniu z reguły są drewniane, masywne i oczywiście bogato zdobione ornamentami czy kolorowymi mozaikami. Tutaj również możemy poszaleć. Warto postawić na charakterystyczne meble, jak turkusowa kanapa. Wnętrze świetnie dopełnią drewniane stoliki i taborety.

Co z dodatkami?

Wnętrza marokańskie kojarzą się również  z ciężkimi, mosiężnymi dodatkami. Mosiężna lampa z kolorową mozaiką będzie strzałem w dziesiątkę! Jeśli jednak szukasz czegoś odrobinę spokojniejszego, warto postawić na mosiężne wazony czy świeczniki. To, co również możemy przenieść z tradycyjnych arabskich souków do naszego mieszkania, to drewniane i ceramiczne pojemniki, skrzynie i szkatułki. Wiklinowe kosze czy ceramiczne naczynia uspokoją nieco wnętrze. Pamiętaj koniecznie o wzorzystych i kolorowych dywanach! To podstawa każdego marokańskiego domu.  

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?