Wystawy w Polsce
Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie
O tym się mówi!

Najciekawsze wystawy w Polsce na majówkę 2022

Co oferują na długi weekend Warszawa, Poznań i Kraków?

Aleksandra Frankowska 29 kwietnia 2022 14:27
Wystawy w Polsce
Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Majówka 2022 rozpoczyna się dla niektórych już dziś. Z tej okazji odwiedzamy różne zakątki Polski, odkrywamy nieznane, przebywamy z kulturą i sztuką. Innymi słowy, na chwilę stajemy się kimś zupełnie innym, niż na co dzień. Zabieramy Was dziś szlakiem wyjątkowych wystaw w dużych miastach Polski, licząc na to, że podczas majowego weekendu znajdziecie chwilę i będziecie mieli okazję zobaczyć je na własne oczy. A jest co oglądać!

ZOBACZ TEŻ: Osiem rzeczy, które powinniście wiedzieć o Marcu Chagallu zanim wybierzecie się na wystawę

Warszawa: Wystawa w Muzeum Narodowym STAN RZECZY

29 kwietnia – 7 sierpnia 2022 roku

Rzeczy od tysięcy lat towarzyszą ludziom i służą w codziennych czynnościach: wstajemy, jemy, pracujemy, bawimy się, leczymy, śpimy. Wymyślane i wytwarzane przez człowieka, decydują o jakości i komforcie naszego życia, mają wpływ na zwyczaje i rytuały, a ich posiadanie definiuje społeczny status. Wystawa „Stan rzeczy” opowie o przenikaniu się świata ludzi i przedmiotów. Będzie to nie tylko panorama zapomnianych rzeczy i ludzkich zwyczajów, lecz także szeroka prezentacja zabytków z różnych epok, kultur i stron świata, zgromadzonych przez Muzeum w ciągu 160 lat istnienia.

fot_Bartosz Bajerski_fot_Muzeum Narodowe w Warszawie_E.JPG
Fot. fot_Bartosz Bajerski_fot_Muzeum Narodowe w Warszawie_E.JPG

Warszawa: Wystawa w Muzeum Narodowym, CHAGALL

30 kwietnia – 24 lipca 2022

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na premierową prezentację prac Marca Chagalla, zakupionych do zbiorów Muzeum jesienią 2021 roku. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Jubileuszu 160-lecia istnienia MNW. Premierowy pokaz kolekcji Kameralna wystawa obejmuje 16 dzieł Marca Chagalla z kolekcji MNW. Jesienią zeszłego roku na aukcji w Szwajcarii Muzeum zakupiło 14 prac artysty. Był to bezprecedensowy zakup w historii polskiego muzealnictwa. Zbliżająca się wystawa będzie dla publiczności pierwszą (i w nadchodzącym czasie – jedyną) okazją, żeby te dzieła zobaczyć. Nowym nabytkom będą towarzyszyły dwie grafiki Chagalla ze zbiorów Muzeum. Wszystkie prezentowane dzieła to prace na podłożu papierowym, łączące różnorodne techniki. Ze względu na surowe wymogi konserwatorskie wynikające z wrażliwości podłoża i nietrwałości technik nie mogą być prezentowane stale. Pracami Chagalla może się poszczycić niewiele placówek muzealnych w Polsce. Muzeum Narodowe w Krakowie przechowuje pięć grafik artysty, a Muzeum Narodowe w Lublinie – dwie. W zbiorach MNW znajduje się obecnie największa kolekcja dzieł Chagalla w naszym kraju.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2022: 7 filmów, które warto obejrzeć w majówkę niezależnie od pogody

fot_Bartosz Bajerski_fot_Muzeum Narodowe w Warszawie_2.JPG
Fot. fot_Bartosz Bajerski_fot_Muzeum Narodowe w Warszawie_2.JPG

Poznań: Wystawa w Galerii na Dziedzińcu Sztuki Starego Browaru, Patryk Bułhak „ZAMKNIĘTE”

28 kwietnia – 31 maja 2022

Niesamowite zdjęcia z Iranu, jakiego nie znamy z medialnych doniesień o konfliktach na Bliskim Wschodzie. „Zamknięte” to projekt, który powstał w trakcie podróży Patryka Bułhaka w 2015 roku. Fotografował on wówczas codzienność mieszkańców: pasterzy z gór Zagros, młodych ludzi z Teheranu, kobiet z wyspy Ormoz. To właśnie portrety Muzułmanek są najważniejszą częścią cyklu.

Wystawa Zamknięte
Fot. Stary Browar

Kraków: Wystawa w Muzeum Narodowym, Pobizantyjski Tryptyk wykonany na Krecie w XVI wieku

12 kwietnia – 25 czerwca 2022

Jeśli wybieracie się do Krakowa, warto zajrzeć również do Muzeum Narodowego, gdzie czeka na Was niezwykła wystawa. Tryptyk pobizantyjski wykonany na Krecie w XVI wieku to niezwykłe malowidło ukazujące Ukrzyżowanie i Pasję Chrystusa.

Mamy nadzieję, że długi weekend majowy spędzicie niezwykle aktywnie i ciekawie! 

TAGI #wystawa #sztuka

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.