galeria sztuki w berlinie
Fot. HERZOGDEMEURON.COM
DESIGN

Widzieliście projekt nowej galerii sztuki XX wieku w Berlinie?

Wyglądem nawiązuje do... stodoły!

Gabriela Łaskowska 29 października 2018 14:32
galeria sztuki w berlinie
Fot. HERZOGDEMEURON.COM

Szwajcarskie studio architektoniczne, Herzog&de Meuron zaprezentowało projekty galerii sztuki XX wieku, które w przeciągu kilku najbliższych lat powstanie w Berlinie. Projekt zakłada zwiększenie przestrzeni istniejącej już galerii sztuki, Neue Nationalgalerie, zaprojektowanej przez Miesa van der Rohe. Projekt czteropiętrowego budynku powstał we współpracy z Neue Nationalgalerie, berlińskimi muzeami państwowymi i Pruską Fundacją Dziedzictwa Kulturowego.  

Galeria zostanie połączona z inną galerią

Studio Herzog&de Mauron pod koniec 2016 roku wygrało konkurs na zaprojektowanie galerii sztuki. Otrzymało również 200 mln euro dofinansowania na zrealizowanie projektu. Konstrukcja zajmie niezagospodarowane tereny w berlińskim Kulturforum - dzielnicy kulturalnej, położonej w pobliżu Potsdamer Platz. Zostanie połączona podziemnym tunelem z Neue Nationalgalerie. Dlaczego? Oba budynki wspólnie oferują kompleksowy przegląd sztuki XX wieku.

Jak będzie wyglądać?

Wizualizacje pokazują wstępny projekt muzeum. Swoją formą przypomina konstrukcję stodoły, przestronnego magazynu lub stację kolejową. Projektanci mówią, że chcieli stworzyć miejsce, w którym będą mogły krzyżować się różne mentalności i kultury. Z każdej strony umieścili wejście do wnętrza budynku, aby otworzyć się w ten sposób na wszystkie kierunki świata.

Budynek został tak zaprojektowany, aby idealnie wpisywał się w otaczającą infrastrukturę. Projektanci chcieli stworzyć swego rodzaju grę, interakcję między budynkami. Na pierwszy rzut oka widać silne relacje między muzeum, a sąsiadującym kościołem Matthew. Muzeum nawiązuje do świątyni nie tylko poprzez swoją formę, ale również materiał budowlany.

Jak będzie wyglądać w środku?

Plan pięter jest jeszcze ustalany. Wiemy, że w środku galerii znajdą się sale wystawowe, magazyny, biura i sale wykładowe, a także sala multimedialna i kawiarnia. Całe wnętrze ma być podzielone na cztery części, z której każda będzie inna, pod kątem tematycznym. Przez przestronny sufit budynku będzie wpadać do niego rozproszone światło słoneczne, którego natężenie będzie można kontrolować w wybranych lokalizacjach, w celu uzyskania optymalnych warunków do oglądania sztuki.

Właściciele firmy przyznają, że reakcje ekspertów i opinia publiczna na ich projekt, udowadnia, że jest to niesamowicie ważne dla wszystkich przedsięwzięcie.

Ceremonię otwarcia zaplanowano na koniec 2019 roku.  

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.