katedra berlinska
Podróże

Berlin inaczej - odkryj magiczne miejsca w stolicy Niemiec

Mała Wenecja, bajkowy park... Czym jeszcze zaskakuje Berlin?

Redakcja VIVA! 19 marca 2019 15:47
katedra berlinska

Powszechnie znane atrakcje turystyczne i zabytki Berlina to dla ciebie za mało? A co powiesz na spacer aleją kwitnących wiśni? A może pobyt na wyspie wśród wolno spacerujących pawi? Jeśli masz ochotę na przeżycie czegoś niezwykłego - Berlin jest idealnym kierunkiem! Anna Zwolińska, mieszkanka Berlina, podróżniczka i redaktorka portalu nauka-niemieckiego.net, zdradza najciekawsze miejsca w stolicy Niemiec.

Japonia w Berlinie

Berlin jest metropolią, w której stykają się ze sobą chyba wszystkie kultury świata. W Ogrodach Świata (Gärten der Welt), kompleksie w dzielnicy Marzahn, można poczuć namiastkę najodleglejszych zakątków świata. A to za sprawą 10 przepięknych ogrodów, które tworzą Gärten der Welt.

Chiny, Anglia, czy może Japonia - jaki kierunek wybierasz? Jednym z najbardziej uroczych ogrodów jest ten japoński, który w kwietniu zamienia się w bajkową krainę kwitnącej wiśni.

dom japoński w parku
Fot. Teehaus im Chinesischen Garten @visitBerlin, Foto: Grün Berlin GmbH

Romantyczny Berlin

Kolejną propozycją, również w bajkowym klimacie - jest Pawia Wyspa (Pfaueninsel), na którą dostaniemy się promem przez Grosser Wannsee.

Czeka tam na nas kompleks parkowo-pałacowy z nietypowymi tubylcami. Wolno spacerujące pawie, romantyczny pałacyk króla Fryderyka Wilhelma II i park projektu Petera Josepha Lennégo - czy można lepiej wyobrazić sobie wiosenny dzień?

pałac między drzewami

Niemiecka Wenecja

Mało kto wie, że w dzielnicy Spandau w Berlinie, kryje się Mała Wenecja (Klein Venedig). Malownicze domki, idylliczne łąki, wodne ptactwo w okresie wiosenno-letnim - wszystko to znajdziesz nad kanałami tej berlińskiej Wenecji, które najlepiej przemierzać kajakiem .

Romantyczną wycieczkę najlepiej zacząć nad Stößensee, gdzie można wypożyczyć kajak, a jeśli pogoda za oknem nie sprzyja kajakowym wycieczkom, idealnym pomysłem będzie spacer uliczkami starówki na Spandau (Spandauer Altstadt). Tutaj warto również skosztować wyjątkowo smacznych lodów Florida Eis, produkowanych w Berlinie. 

staw drzewa niebieskie niebo
Fot. Klein Venedig @visitBerlin, Foto: Arthur F. Selbach

Mózg Berlina

Mózg Berlina (the Berlin Brain), to coś dla miłośników ciekawej architektury współczesnej, której w Berlinie nie brakuje. 

Pod enigmatyczną nazwą, w zielonej i idyllicznej dzielnicy Dahlem, kryje się Biblioteka Filologiczna na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie (Die Philologische Bibliothek der Freien Universität). Budynek przypomina co niektórym statek kosmiczny, a innym kształt mózgu - stąd jego potoczna nazwa. W razie niepogody czeka tutaj na Was 700.000 książek.

Berlin od kuchni

Spacerując ulicami Berlina, nie sposób nie zauważyć klimatycznych kafejek i restauracji, które są dosłownie na każdym kroku. Tylko którą wybrać spośród takiej bogatej oferty?

Jeżeli chcesz poznać (i posmakować) kwintesencję kulinarną Berlina - Markthalle Neun w dzielnicy Kreuzberg będzie strzałem w dziesiątkę! Ogromna hala tętniąca życiem daleko wykracza poza tradycyjny targ spożywczy. Koncepcją tego niezwykłego i bardzo smacznego miejsca jest pokazanie, jak “je, kupuje i smakuje Berlin”.

Efektem jest unikalna kombinacja: fokus na lokalne produkty, w połączeniu z przysmakami z całego świata, a wszystko to zgodne z zasadami fairtrade. Halą nie będą rozczarowani również koneserzy win, smakosze kawy i fani piw kraftowych! 

Wolność, zieleń i przestrzeń

W centrum Berlina? Tak to możliwe! Ponad 300 hektarów niemal nieograniczonej, pełnej zieleni przestrzeni w obrębie miasta. To miejsce wprost idealne do piknikowania, spacerowania, jeżdżenia na rolkach i wielu innych aktywności.

Tempelhofer Feld było niegdyś lotniskiem, a dzięki inicjatywie miasta, teren jest dzisiaj jedną z największych wolnych obiektów w mieście! Dawne lotnisko oferuje zieleń, wolność i przestrzeń, która jest także kolebką wielu ciekawych i kreatywnych inicjatyw.

samolot zachod słonca

Lunch przy dźwiękach muzyki klasycznej

W każdy wtorek o godzinie 13:00 w Filharmonii Berlińskiej odbywają się koncerty muzyki klasycznej, o których nadal wie niewiele mieszkańców Berlina i które są dość nietypowe.

Dlaczego? Mimo, że są to koncerty muzyki poważnej - odbywają się w dość luźnej atmosferze, przy smacznym lunchu i .. są zupełnie za darmo. To idealna propozycja dla turystów, którzy chcą na chwilę odetchnąć od napiętego planu zwiedzania

Tak właśnie - w Berlinie na próżno szukać jest sztywnych zasad. Miasto jest niezwykłe pod wieloma względami - a czasem wystarczy tylko zostawić tradycyjny przewodnik w domu, dać się zaskoczyć… i zakochać w Berlinie!
 

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.