Co go wyróżnia?

Gabriela Łaskowska 30 września 2018 12:00

Architektura na Ziemi odgrywa kluczową rolę w sposobie naszego życia. Na Marsie rola ta jest nawet ważniejsza. Architektura tam staje się maszyną, utrzymującą nas przy życiu. Każda decyzja projektowa ma swoją przyczynę i wpływa na powodzenie misji. Konstrukcje muszą być nie tylko odporne, ale również funkcjonalne..

Nowojorska firma, zajmująca się architekturą i technologią, przedstawia projekt MARSHA (MARS HAbitat).

Czym jest MARSHA?

MARSHA, to wizjonerskie, dosyć wysokie budynki, które w przyszłości będą miały pełnić funkcję zabudowy na Marsie. Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie z dwóch przyczyn. Po pierwsze, domki zostały wydrukowane na drukarce 3D! A po drugie, zainicjowanie go, oznacza radykalne odejście od poprzednich systemów siedliskowych na Marsie, zakładających wybudowanie tam nisko położonych kopuł, pełniących funkcje mieszkalne. 

MARSHA została zaprojektowana tak, by chroniła ludzi przed surowym marsjańskim klimatem, w tym niskimi temperaturami, burzami pyłowymi i promieniowaniem. Materiał budulcowy opiera się na surowcach zebranych na powierzchni Marsa. Zespół stworzył innowacyjną mieszaninę błonnika bazaltowego ze skały marsjańskiej i odnawialnego plastiku, pochodzącego z roślin uprawianych na Marsie.

Z racji tego, że budowle mają powstać w obcym środowisku, konstrukcja oraz materiał budulcowy musiały zostać bardzo dokładnie przemyślane. Zespół projektantów stworzył specjalny materiał, który nada się do druku 3D: kwas polimlekowy wzmocniony włóknem bazaltowym. 

Dwupowłokowa struktura budynku, tworzy hybrydowe przestrzenie, które zapewniają różne warunki oświetleniowe, zróżnicowany poziom hałasu, prywatności i zastosowania. Zainstalowany został również system, który automatycznie dostosowuje oświetlenie do pory dnia oraz koloru i intensywności światła.

Co znajdziemy w jej wnętrzu?

Obszary funkcjonalne MARSHA rozłożone zostały na czterech poziomach. Na najniższym poziomie umieszczone jest laboratorium, gdzie znajduje się cały sprzęt mechaniczny, elektryczny i hydrauliczny. Tuż nad nim znajduje się laboratorium i kuchnia, będąca „sercem MARSHY”. Na trzecim poziomie umieszczone są pojedyncze kabiny, łazienka, kapsuła sanitarna i ogród hydroponiczny. Na samej górze znajdziemy tzw. skyroom, czyli pomieszczenie rozrywek z oszklonym sufitem. 

Co wyróżnia projekt?

Przede wszystkim, wykorzystane do budowy materiały sprawiają, że budynki będą bardzo trwałe. Połączenie polilaktydu (PLA), który jest w pełni biodegradowalny z bazaltem, tworzy materiał idealnie chroniący przed ekstremalnymi warunkami zewnętrznymi na Marsie. Ich kształt też jest inny, od wcześniejszych propozycji. Jajowata forma ma przede wszystkim zminimalizować potrzebę na poruszanie się robotów budowlanych po nieznanym terenie.

Myślicie, że projekt przyjmie się i rzeczywiście tak będziemy mieszkać kiedyś na Marsie?  

1/9
domy na marsie
Copyright @EAST NEWS
1/9

MARSHA, to wizjonerskie, dosyć wysokie budynki, które w przyszłości będą miały pełnić funkcję zabudowy na Marsie.

2/9
domy na marsie
Copyright @EAST NEWS
2/9

Jajowata forma ma przede wszystkim zminimalizować potrzebę na poruszanie się robotów budowlanych po nieznanym terenie.

3/9
domy na marsie
Copyright @EAST NEWS
3/9

Dwupowłokowa struktura budynku, tworzy hybrydowe przestrzenie, które zapewniają różne warunki oświetleniowe, zróżnicowany poziom hałasu, prywatności i zastosowania.

4/9
domy na marsie
Copyright @EAST NEWS
4/9

Na najniższym poziomie umieszczone będzie laboratorium, gdzie znajduje się cały sprzęt mechaniczny, elektryczny i hydrauliczny.

5/9
domy na marsie
Copyright @EAST NEWS
5/9

Na drugim piętrze znajduje się laboratorium i kuchnia, będąca „sercem MARSHY”.

6/9
domy na marsie
Copyright @EAST NEWS
6/9

W przestrzeni między "muszlami" znajdują się schody, łączące wszystkie poziomy.

7/9
domy na marsie
Copyright @EAST NEWS
7/9

MARSHA została zaprojektowana tak, by chroniła ludzi przed surowym marsjańskim klimatem, w tym niskimi temperaturami, burzami pyłowymi i promieniowaniem.

8/9
domy na marsie
Copyright @EAST NEWS
8/9

Na trzecim poziomie umieszczone są pojedyncze kabiny, łazienka, kapsuła sanitarna i ogród hydroponiczny.

9/9
domy na marsie
Copyright @EAST NEWS
9/9

Na samej górze znajdziemy tzw. skyroom, czyli pomieszczenie rozrywek z oszklonym sufitem. 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.