Katedra Notre Dame płonie
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Cały świat składa hojne datki! Ile zebrano na odbudowę katedry Notre Dame?

Ta kwota robi ogromne wrażenie...

Konrad Szczęsny 17 kwietnia 2019 15:07
Katedra Notre Dame płonie
Fot. Getty Images

Pożar katedry Notre Dame, do którego doszło 15 kwietnia 2019 roku, wstrząsnął światem. Wiele państw, firm i wpływowych instutucji niemal od razu zadeklarowało, że przeznaczą na rzecz odbudowy wielomilionowe kwoty. Wśród darczyńców znalazł się m.in. mąż Salmy Hayek, François-Henri Pinault. Ile do tej pory udało się zebrać i jak długo potrwa odbudowa jednej z wizytówek Paryża?

Datki na odbudowę katedry Notre Dame: nie tylko Salmy Hayek

Prezydent Emmanuel Macron zaapelował we wtorkowy wieczór do wszystkich Francuzów o wsparcie inicjatywy, jaką jest odbudowa gotyckiej perły architektonicznej. Z miejsca padły deklaracje m.in. ze strony majętnych przedsiębiorców i uznanych na świecie marek. 

Bernard Arnault, właściciel m.in. Louis Vuitton i Sephory, zapowiedział przekazanie na ten cel 200 milionów euro. Taką samą kwotę przekazać ma również grupa kosmetyczna L’Oreal, zaś wsparcie w wysokości 100 milionów euro zadeklarował prezes grupy Kering, właściciela marek Gucci i Yves Saint Laurent, François-Henri Pinault. Wśród innych darczyńców wymieniani są rodzina Bettencourt, grupa Total, bracia Martin i Olivier Bouygues oraz amerykańska para Henry i Marie-Josée Kravis.

Jak podają francuskie media, zaledwie dwa dni po pożarze łączną kwotę, którą przekazali na ten cel Francuzi, szacuje się na 800 milionów euro. Wynika to z tego, że katedra Notre Dame uznawana jest nie tylko za miejsce kultu, lecz także jeden z symboli narodowych.

Odbudowa katedry Notre Dame: wsparcie muzułmanów

Na apel prezydenta Francji odpowiedział również rektor Wielkiego Meczetu Paryża Dalil Boubakeur. Wezwał on przedstawicieli muzułmanów w kraju do wsparcia tej szlachetnej inicjatywy, jaką jest odbudowa katedry Notre Dame.

„Katedra, która jest świątynią Boga, klejnotem dziedzictwa narodowego, miejscem wielu modlitw na przestrzeni całej naszej historii, dla muzułmanów stanowi symbol Maryi, Miriam, matki Jezusa, 34 razy wspominanej w Koranie i celebrowanej przez całą surę (rozdział) 19”, napisał Dalil Boubakeur, rektor Wielkiego Meczetu Paryża.

W podobnym tonie utrzymana jest wypowiedź Kamela Kabtane'a, rektora Wielkiego Meczetu w Lionie i przewodniczącego Rady Meczetów Rodanu. Wezwał on muzułmanów do okazania solidarności z chrześcijanami.

Ile potrwa odbudowa katedry Notre Dame?

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w wieczornym przemówieniu telewizyjnym, że katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu... zaledwie pięciu lat, tak, aby zachwycać turystów i sportowców, którzy przybędą do Paryża na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku.

„Odbudujemy Notre Dame jeszcze piękniejszą i chcę, by zostało to ukończone w ciągu pięciu lat, możemy to zrobić - oświadczył francuski szef państwa - To od nas zależy, czy uczynimy z tej katastrofy okazję do zjednoczenia się i głębokiej refleksji nad tym, gdzie jesteśmy, gdzie powinniśmy być oraz do stania się lepszymi niż jesteśmy”, podkreślał prezydent Francji.

Eksperci studzą jednak ten entuzjazm i twierdzą, że odbudowa może potrwać nawet 30 lat i jest to proces dosyć skomplikowany i czasochłonny, wymagający zaangażowania ekspertów światowej sławy, których na całym globie jest niewielu.

Patrick Palem, szef renomowanej firmy restauratorskiej Socra mówi o remoncie, który potrwać może od 15 do 20 lat. „Renowację dokończy już przyszłe pokolenie”, twierdzi natomiast komentator telewizyjny Stéphane Bern.

W sprawie pożaru katedry Notre Dame rozpoczęło się śledztwo. Zostali przesłuchani m.in. robotnicy, który odpowiadali za renowację świątyni  

Katedra Notre Dame po pożarze
Fot. Getty Images

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu - zdjęcia budynku w ogniu
Fot. AP/Associated Press/East News

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.