central park tower
Fot. EAST NEWS
DESIGN

Koło Central Parku stanie najwyższy mieszkalny budynek na świecie!

Jak będzie wyglądać?

Gabriela Łaskowska 1 listopada 2018 16:32
central park tower
Fot. EAST NEWS

Przy ulicy 225 West 57th Street, tuż koło Central Parku, ma stanąć najwyższy budynek mieszkalny na świecie! Jego otwarcie zaplanowane jest na przyszły rok. Konstrukcja zaprojektowana została przez architekta Adriana Smith i Gordona GIlla. Co ciekawe, należą oni do firmy, która odpowiedzialna jest za budowę budynku w Arabii Saudyjskiej, który ma prześcignąć Burj Khalifę, pod względem wysokości i tym samym stać się najwyższym budynkiem na świecie! Jak widać jeden rekord Guinessa firmie nie wystarczy.

Najwyższy budynek mieszkalny na świecie

Central Park Tower ma stanąć tuż przy nowojorskim parku. Ma posiadać 131 pięter, a jego wysokość łącznie z iglicą wynosić będzie 472 metry. Jak na razie tytuł najwyższego budynku na świecie ma Princess Tower w Dubaju. Posiada on 107 pięter i mierzy 414 metrów wysokości. Nowojorski wieżowiec prześcignie go o prawie 60 metrów, odbierając mu tym samym tytuł.

Manhattan przepełniony jest wieżowcami, więc architekci tak zaprojektowali Central Park Tower, aby mimo swojej wysokości nie wyróżniał się zbyt mocno na tle sąsiadujących budynków. Udało im się to dzięki formie wieżowca, która mimo jego wysokości, sprawia, że całość wygląda bardzo lekko i nowocześnie.

Jak będzie wyglądać?

Wizualizacje pokazują, że wieża ma być smukła i wykonana ze stali oraz szkła. Składać się będzie z trzech części - głównego, najwyższego trzonu i dwóch krótszych, które przylegać będą do niego po bokach.

Na pierwszych siedmiu piętrach znajdować się będzie sklep firmy Nordstorm. Od 32. piętra w górę umieszczonych zostanie 179 apartamentów. Mieszkania będą posiadać od 2 do 8 sypialni. W budynku znajdzie się również luksusowy klub. Na 14. piętrze projektanci przewidzieli odkryty basen z barem, usługami gastronomicznymi i placem zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu. Co jeszcze będzie mieścić się w wieżowcu? Klub fitness, boisko do koszykówki, kort do squasha, saunę, łaźnię parową… kto by nie chciał zamieszkać w takim miejscu!

Prace nad wieżowcem Central Park Tower trwały ponad dekadę! Projektanci postawili sobie za cel stworzenie budynku, który stanie się ikoną Manhattanu. Czy tak będzie? Przekonamy się już niedlugo!

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.