Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

To pierwsze takie zdjęcie w naszej historii! Zobacz, jak wygląda słynna czarna dziura!

„Dzisiaj zobaczyliśmy coś, co wydawało nam się nieprawdopodobne do zobaczenia!”

Ksenia Krasko 11 kwietnia 2019 12:30
Fot. East News

Naukowcy z projektu Event Horizon Telescope (EHT) przedstawili pierwsze – i jedyne – zdjęcie ogromnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum galaktyki Messier 87. To wyjątkowe wydarzenie w naszej historii!

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Kierownik projektu Shep Doulman zauważył, że wszystkie teleskopy biorące udział w projekcie zwróciły się do tej galaktyki, która znajduje się 55 milionów lat świetlnych od Ziemi, jeszcze w kwietniu 2017 roku. „Z przyjemnością informujemy, że dzisiaj zobaczyliśmy coś, co wydawało nam się nieprawdopodobne do zobaczenia [...]. Zrobiliśmy zdjęcie czarnej dziury”, powiedział naukowiec.

Czarna dziura, którą udało się sfotografować, jest ogromna – jej masa wynosi około 6,5 miliardów mas Słońca. Obraz, który możemy zobaczyć, przedstawia nieidealny pierścień. W jego dolnej części gęstość światła jest wyższa. Jest to spowodowane obrotem albo samej dziury, albo materii wokół niej, albo obu tych zjawisk naraz. Naukowcy wciąż pracują nad odpowiedzią na to pytanie.

Czym jest czarna dziura?

Zgodnie z definicją, czarna dziura to obszar czasoprzestrzeni, którego nie może opuścić nawet światło – z uwagi na wpływ grawitacji. Ogólna teoria względności zakłada, że do jej powstania niezbędne jest nagromadzenie dostatecznie dużej masy w odpowiednio małej objętości. Uczestnik projektu EHT Avery Broderick podkreślił, że wcześniej uzyskane dane i najnowsze odkrycie potwierdzają kluczowe założenie teorii grawitacji Einsteina: wszystkie znane czarne dziury pasują do tego samego opisu. „[...] są do siebie podobne. To, czego dowiadujemy się o jednej, koniecznie dotyczy innych”, podsumował Broderick.

Naukowcy nieprzypadkowo obserwowali tę czarną dziurę, mimo że znajduje się ona w dużej odległości od Ziemi. Ze względu na większą masę i większy rozmiar, wszelkie procesy zachodzą tam wolniej – w ciągu kilku tygodni, a nie kilku godzin.  

Fot. East News

Fot. East News

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ mówi, że nie potrafiłaby być z kimś „bez zakochania”, i wspomina wszystkie swoje miłości. Laureat 8. edycji „Top Model”, DAWID WOSKANIAN, o życiu z zespołem Tourette’a, karierze i o tym, jak sobie radzi ze społecznym ostracyzmem. Jedyny taki wywiad: PAWEŁ DELĄG versus PAWEŁ DELĄG. JENNIFER ANISTON i BRAD PITT – czy miłość po 16 latach od rozstania jest w ogóle możliwa?