lot turystyczny w kosmos
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Wiemy, kogo SpaceX zabierze w pierwszą turystyczną podróż dookoła księżyca!

Śmiałkiem jest pewien japoński miliarder...

Gabriela Łaskowska 18 września 2018 15:32
lot turystyczny w kosmos
Fot. STOCK ADOBE

Wiemy kogo SpaceX zabierze w pierwszą turystyczną podróż dookoła księżyca! Przypominamy, że SpaceX jest prywatną firmą kosmiczną, której właścicielem jest Elon Musk. Zdecydował się on zabrać jedną osobę w komercyjny lot, który ma odbyć się za 5 lat. To odważny krok, który rozpoczyna turystykę kosmiczną.

Kim jest pierwszy pasażer turystycznego lotu dookoła księżyca?

Śmiałkiem, który odbędzie tę ekscytującą, choć jednocześnie niebezpieczną, podróż jest Japończyk Yusaku Maezawa. Jest to 42-letni przedsiębiorca, założyciel największego sklepu internetowego odzieżowego w Japonii - Zozotown. Forbes wycenił jego majątek na 2,9 mld dolarów!

Japończyk jest również rozpoznawalnym w branży kolekcjonerem sztuki. W swojej kolekcji posiada dzieła takich artystów, jak Picasso, Warhol czy Basquiat. Świat zaczął o nim mówić, gdy kilka miesięcy temu kupił obraz Basquaiata za ponad 110 mln dolarów!

Kto poleci z nim?

Co ciekawe, nie będzie on jedynym pasażerem na pokładzie statku BFR. Biznesman wykupił wszystkie miejsca na nim! Razem z Maezawą w kosmos poleci również kilku artystów - architektów, fotografów, muzyków, malarzy. Yusaku Maezawa przyznaje, że „chciałby zaprosić 6-8 z nich, by polecieli z nim w 2023 roku”. W ciekawy sposób tłumaczy swoją decyzję „Co stworzyłby John Lennon, gdyby poleciał kiedyś na księżyc?”. Miliarder wierzy, że taka podróż może pomóc jego ulubionym artystom jeszcze bardziej rozwinąć wyobraźnię i kreatywność.

„To niebezpieczna wyprawa, to nie spacer w parku. Jest szansa, że coś może pójść nie tak, choć robimy wszystko, żeby zminimalizować takie ryzyko. Trzeba być bardzo dzielnym, by się na coś takiego zdecydować”, komentuje Elon Musk.

Sam Maezawa podczas konferencji, zorganizowanej w siedzibie SpaceX, przyznał „Dla mnie to bardzo znaczący projekt. Od dawna marzyłem o tym, by wesprzeć takie przedsięwzięcie”. Podobno to Japończyk sam przyszedł do SpaceX i zaproponował zorganizowanie takiego lotu. Nie wiadomo ile podróż będzie go kosztować. Musk zdradził natomiast, że wpłacona przez miliardera zaliczka będzie miała „istotny wpływ na pokrycie kosztów lotu i rozwoju Big Falcon Rocket”. Domyślamy się więc, że była to znacząca suma!

Yusaku Maezawa z grupą artystów poleci na statku BFR, który już powstaje - dowiadujemy się od właściciela firmy SpaceX. Zapewnił również, że firma wykona wiele testów przed ostateczną wyprawą  

lot turystyczny w kosmos
Fot. SPACEX.COM

lot turystyczny w kosmos
Fot. TWITTER.COM/@elonmusk

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.