Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 2001 rok
Fot. Michal Gmitruk / Forum
WSPOMNIENIE

Odszedł zbyt wcześnie... Koszmarna śmierć Jacka Chmielnika wstrząsnęła wszystkimi

Dziś 70. rocznica urodzin aktora

Redakcja VIVA! 31 stycznia 2023 12:00
Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 2001 rok
Fot. Michal Gmitruk / Forum

Nie jestem urodzonym aktorem. Jestem facetem”, mówił w jednym z wywiadów. Jego kreacje w kultowych filmach Julisza Machulskiego — Vabank, Kingsajz na stałe zapisały się w historii polskiego kina. Jacek Chmielnik był nie tylko świetnym aktorem filmowym i teatralnym. Przez kilka lat sprawował funkcję dyrektora w Teatrze Nowym w Łodzi. Pozostały po nim filmy, piosenki i sztuki...  Odszedł niespodziewanie – 22 sierpnia 2007 roku. W chwili śmierci miał zaledwie 54 lata. Dziś obchodziłby 70. urodziny. 

Śmierć Jacka Chmielnika. Jak doszło do wypadku?

Był 22 sierpnia 2007 roku. Aktor jak zwykle wolny czas z rodziną spędzał na swojej działce w Suchawie koło Włodawy (województwo lubelskie). To miejsce traktował jak swój drugi dom, azyl i ucieczkę od świata. Tam oglądał swoje ulubione Discovery, rozkoszował się dźwiękami smooth jazzu, przyjmował przyjaciół i czytał. 

Tamtego dnia Jacek Chmielnik chciał naprawić zepsuty hydrofor… Zszedł do piwnicy. Niestety, został śmiertelnie porażony prądem. Jak się potem okazało, instalacja elektryczna nie była do końca sprawna.  Znalazła go córka Julia, jednak mimo podjęcia natychmiastowych działań lekarzom nie udało się go uratować...

Czytaj także: Grała w filmach, wyszła za mąż i… zniknęła. Jak dziś wygląda życie Renaty Gabryjelskiej?

Domek letniskowy, w którym zginął Jacek Chmielnik, Suchara, 23.08.2007 rok
Fot. Wojciech Pacewicz / Forum

Domek letniskowy, w którym zginął Jacek Chmielnik, Suchawa koło Włodawy, 23.08.2007 rok

Jak podawała policja, aktor mógł przeżyć, gdyby tamtego dnia nie zszedł do piwnicy boso. Prąd poraził go w momencie, kiedy stanął w kałuży wody. ,,Wszystko wskazuje na to, że na kontakcie, którego dotknął, wystąpiło przebicie prądu. Stwierdziliśmy tam napięcie 220 V. Aktor stanął w kałuży rozlanej wody. Miał pecha, gdyż do piwnicy zszedł na bosaka”, mówił Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej policji.

28 sierpnia 2007 jego prochy złożono na Cmentarzu Komunalnym Zarzew w Łodzi. Dla rodziny i przyjaciół aktora to był prawdziwy cios. Najbliżsi Jacka Chmielnika długo nie wracali do ukochanego przez nich miejsca. Po latach udało im się pokonać traumę. 

,,Tata był bardzo intensywnym człowiekiem. Mocnym. Zawsze go było dużo po prostu. Wydawało się, że to on nam ten świat organizuje i sprawia, iż jest tak pięknie wokół. Mimo tragedii, która wydarzyła się w Suchawie, nie moglibyśmy z niej zrezygnować, bo była ona najpiękniejszym prezentem, jaki tata zrobił rodzinie", mówiła córka, Julia Chmielnik w rozmowie z Życiem na Gorąco.

Czytaj także: Poprowadziła pierwszy talk-show w Polsce. Jak wygląda dziś życie Alicji Resich? 

Cmentarz Zarzew, Łódź, grób Jacka Chmielnika, 20.08.2020 rok
Fot. AGENCJA SE/East News

Cmentarz Zarzew, Łódź, grób Jacka Chmielnika, 20.08.2020 rok

Życie Jacka Chmielnika: najważniejsze role

Urodził się i wychował w Łodzi. Tam też ukończył studia na Wydziale Aktorskim. O ile każdy z nas pamięta go z niezapomnianych ról w hitowych produkcjach, to przez całe swoje życie był związany z teatrem. Debiutował w Teatrze Ateneum. Potem współpracował z teatrami w Krakowie, Poznaniu czy Kaliszu.

Reżyserował spektakle, a w latach 1993-1996 objął stanowisko dyrektora Teatru Nowego w Łodzi. W ostatnich latach życia Jacek Chmielnik pojawiał się głównie w serialach. Fani mogli go podziwiać w Lokatorach, Rodzinie zastępczej czy teleturnieju Kochamy polskie seriale.

Jacek Chmielnik
Fot. INPLUS/East News

Kadr z melodramatu Między ustami a brzegiem pucharu

Czy czuł się sławny i czy zdarzało mu się to wykorzystywać? „Pewnie nie, ale piszę własne sztuki, reżyseruję, prowadzę knajpę pod Krakowem (wpadnij kiedyś do „Grubych Ryb”), coś próbuję robić. A w ogóle to bez przesady z tym aktorstwem. Jakieś młode dziewczyny czasem rozpoznają mnie na ulicy, czasem proszą o autograf, to mile łaskocze moją próżność i w zasadzie wystarczy”, mówił w rozmowie z Naszym Miastem Poznań w 2003 roku.

Jakim człowiekiem był Jacek Chmielnik? „Widzowie znają go głównie z ról komediowych, ale pod maską komika i wesołej osoby, okazał się bardzo wrażliwym i poważnie myślącym człowiekiem”, wspominał go reżyser, Jan Kidawa-Błoński. Okazuje się, że był też bezkompromisowy, silny i potrafił spierać się do upadłego, jeśli był czegoś pewien. Jacek Chmielnik był także wymagającym perfekcjonistą, a przy tym doskonale wiedział, jak motywować ludzi do pracy i zarażał miłością do zawodu. ,,Nie, no proszę państwa, tak to się nie da! Trzeba się wysilić!", potrafił mówić podczas prób do gwiazd teatru. 

Zobacz także: Krzysztof Skiba jest starszy od przyszłego teścia. ''To to samo pokolenie"

Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 10.02.2000 rok
Fot. Studio69 / Studio69 / Forum

Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 2000 rok

Życie prywatne Jacka Chmielnika. Żona, dwójka dzieci

Jacek Chmielnik spełniał się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Miał szczęśliwą rodzinę. Z żoną, Wandą doczekał się dwójki pociech – córki i syna. Dzieci poszły w ślady rodziców. Julia jest dyrygentką, trenerką dykcji i śpiewu (szkoliła m.in. uczestników programu „Twoja twarz brzmi znajomo”), a Igor został aktorem, studiował na łódzkiej Filmówce.

,,Kiedy tata odszedł, jakoś poradziliśmy sobie z tym wspólnie. Mamie było najtrudniej, oni byli w sobie wciąż bardzo zakochani. Mijały lata, a ich małżeństwo nie starzało się wcale. Mama ciągle tatę kocha. Nie ma dnia, żeby się o nim nie mówiło czy nie myślało", mówiła Julia Chmielnik w rozmowie z Życiem na Gorąco.

Jacek Chmielnik, aktor, Zabierzów koło Krakowa, 22.08.2003 rok
Fot. Mariusz Makowski / Forum

Jacek Chmielnik, aktor, Zabierzów koło Krakowa, 22.08.2003 rok

Ostatni wywiad Jacka Chmielnika

Córka aktora w 2013 roku zamieściła na YouTube rozmowę z tatą. „Ostatni wywiad z Jackiem Chmielnikiem”, zatytułowała ją. „Przedstawiam Wam ostatni wywiad z Jackiem Chmielnikiem, moim tatą. Zrobiłam go w naszej wakacyjnej bazie w 2006 roku. Tata nie wiedział, że będzie kiedykolwiek upubliczniony. To była nasza rodzinna zabawa. Mam jednak przekonanie, że nie będzie miał mi za złe, jeśli go zaprezentuję szerszemu gronu. W końcu nie ma tu nic, czego mógłby się powstydzić. Wręcz przeciwnie. Dla mnie jest on osobistą i bardzo szczerą rozmową, która wzrusza i podnosi na duchu”, wyznała.

Dzięki temu nagraniu możemy poznać go jeszcze lepiej. Dowiadujemy się, co lubi, czego się boi, jak wyobrażał sobie przyszłość...  

Sprawdź również: Krzysztof Baranowski poruszająco o ukochanej: „Bogusia już nigdy nie wróci do domu”

Źródło: SuperExpress,, Fakt, Onet Wiadomości, Encyklopedia Polskiego Teatru, Życie na Gorąco, VIVA nr 19/20.09

Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 23.03.2007 rok, plan serialu „Samo życie”
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Jacek Chmielnik, Warszawa, 23.03.2007 rok, plan serialu „Samo życie”, pół roku przed śmiercią. Bodaj ostatnie dostępne zdjęcie aktora

Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 2001 rok
Fot. Michal Gmitruk / Forum

Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 2001 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…