Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 2001 rok
Fot. Michal Gmitruk / Forum
WSPOMNIENIE

Odszedł zbyt wcześnie... Tragiczna śmierć Jacka Chmielnika wstrząsnęła wszystkimi

W tym roku od jego odejścia minie 14 lat

Redakcja VIVA! 20 kwietnia 2021 19:52
Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 2001 rok
Fot. Michal Gmitruk / Forum

Nie jestem urodzonym aktorem. Jestem facetem”, mówił w jednym z wywiadów. Jego kreacje w kultowych filmach Julisza Machulskiego - Vabank, Kingsajz na stałe zapisały się w historii polskiego kina. Jacek Chmielnik był nie tylko świetnym aktorem filmowym i teatralnym. Przez kilka lat sprawował funkcję dyrektora w Teatrze Nowym w Łodzi. Pozostały po nim filmy, piosenki i sztuki...  Odszedł niespodziewanie – 22 sierpnia 2007 roku. W chwili śmierci miał zaledwie 54 lata.

Śmierć Jacka Chmielnika. Jak doszło do wypadku?

Aktor odszedł nagle… W tym roku od tego tragicznego wydarzenia minie 14. lat. Był 22 sierpnia 2007 roku. Aktor jak zwykle wolny czas z rodziną spędzał na swojej działce w Suchawie koło Włodawy (województwo lubelskie). To miejsce traktował jak swój drugi dom, azyl i ucieczkę od świata. Tam oglądał swoje ulubione Discovery, rozkoszował się dźwiękami smooth jazzu, przyjmował przyjaciół i czytał. 

Tamtego dnia Jacek Chmielnik chciał naprawić zepsuty hydrofor… Zszedł do piwnicy. Niestety, został śmiertelnie porażony prądem. Jak się potem okazało, instalacja elektryczna nie była do końca sprawna.  Znalazła go córka Julia, jednak mimo akcji ratunkowej lekarzom nie udało się go uratować...

Czytaj także: Sławomira Łozińska straciła syna. Życie boleśnie doświadczyło aktorkę Barw szczęścia

Domek letniskowy, w którym zginął Jacek Chmielnik, Suchara, 23.08.2007 rok
Fot. Wojciech Pacewicz / Forum

Domek letniskowy, w którym zginął Jacek Chmielnik, Suchawa koło Włodawy, 23.08.2007 rok

Jak podawała policja, aktor mógł przeżyć, gdyby tamtego dnia nie zszedł do piwnicy boso. Prąd poraził go w momencie, kiedy stanął w kałuży wody.

,,Wszystko wskazuje na to, że na kontakcie, którego dotknął, wystąpiło przebicie prądu. Stwierdziliśmy tam napięcie 220 V. Aktor stanął w kałuży rozlanej wody. Miał pecha, gdyż do piwnicy zszedł na bosaka”, mówił Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej policji.

28 sierpnia 2007 jego prochy złożono na Cmentarzu Komunalnym Zarzew w Łodzi. Dla rodziny i przyjaciół aktora to był prawdziwy cios. Najbliżsi Jacka Chmielnika długo nie wracali do ukochanego przez nich miejsca. Po latach udało im się pokonać traumę. 

,,Tata był bardzo intensywnym człowiekiem. Mocnym. Zawsze go było dużo po prostu. Wydawało się, że to on nam ten świat organizuje i sprawia, iż jest tak pięknie wokół. Mimo tragedii, która wydarzyła się w Suchawie, nie moglibyśmy z niej zrezygnować, bo była ona najpiękniejszym prezentem, jaki tata zrobił rodzinie", mówiła córka, Julia Chmielnik w rozmowie z Życiem na Gorąco.

Czytaj także: Do tragedii doszło w trakcie zabawy w chowanego. Synek Erica Claptona wypadł z okna wieżowca

Cmentarz Zarzew, Łódź, grób Jacka Chmielnika, 20.08.2020 rok
Fot. AGENCJA SE/East News

Cmentarz Zarzew, Łódź, grób Jacka Chmielnika, 20.08.2020 rok

Życie Jacka Chmielnika: najważniejsze role

Urodził się i wychował w Łodzi. Tam też ukończył studia na Wydziale Aktorskim. O ile każdy z nas pamięta go z niezapomnianych ról w hitowych produkcjach, to przez całe swoje życie był związany z teatrem. Debiutował w Teatrze Ateneum. Potem współpracował z teatrami w Krakowie, Poznaniu czy Kaliszu.

Reżyserował spektakle, a w latach 1993-1996 objął stanowisko dyrektora Teatru Nowego w Łodzi. W ostatnich latach życia Jacek Chmielnik pojawiał się głównie w serialach. Fani mogli go podziwiać w Lokatorach, Rodzinie zastępczej czy teleturnieju Kochamy polskie seriale.

Jacek Chmielnik
Fot. INPLUS/East News

Kadr z melodramatu Między ustami a brzegiem pucharu

Czy czuł się sławny i czy zdarzało mu się to wykorzystywać? „Pewnie nie, ale piszę własne sztuki, reżyseruję, prowadzę knajpę pod Krakowem (wpadnij kiedyś do „Grubych Ryb”), coś próbuję robić. A w ogóle to bez przesady z tym aktorstwem. Jakieś młode dziewczyny czasem rozpoznają mnie na ulicy, czasem proszą o autograf, to mile łaskocze moją próżność i w zasadzie wystarczy”, mówił w rozmowie z Naszym Miastem Poznań w 2003 roku.

Jakim człowiekiem był Jacek Chmielnik? „Widzowie znają go głównie z ról komediowych, ale pod maską komika i wesołej osoby, okazał się bardzo wrażliwym i poważnie myślącym człowiekiem”, wspominał go reżyser, Jan Kidawa-Błoński.  Okazuje się, że był też bezkompromisowy, silny i potrafił spierać się do upadłego, jeśli był czegoś pewien. Jacek Chmielnik był także wymagającym perfekcjonistą, a przy tym doskonale wiedział, jak motywować ludzi do pracy i zarażał miłością do zawodu. ,,Nie, no proszę państwa, tak to się nie da! Trzeba się wysilić!", potrafił mówić podczas prób do gwiazd teatru. 

CZYTAJ TEŻ: Nagła śmierć syna zmiażdżyła Jarosława Kulczyckiego. Dowiedział o niej na wakacjach

Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 10.02.2000 rok
Fot. Studio69 / Studio69 / Forum

Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 2000 rok

Życie prywatne Jacka Chmielnika. Żona, dwójka dzieci

Jacek Chmielnik spełniał się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Miał szczęśliwą rodzinę. Z żoną, Wandą doczekał się dwójki pociech – córki i syna. Dzieci poszły w ślady rodziców. Julia jest dyrygentką, trenerką dykcji i śpiewu (szkoliła m.in. uczestników programu „Twoja twarz brzmi znajomo”), a Igor został aktorem, studiował na łódzkiej Filmówce.

,,Kiedy tata odszedł, jakoś poradziliśmy sobie z tym wspólnie. Mamie było najtrudniej, oni byli w sobie wciąż bardzo zakochani. Mijały lata, a ich małżeństwo nie starzało się wcale. Mama ciągle tatę kocha. Nie ma dnia, żeby się o nim nie mówiło czy nie myślało", mówiła Julia Chmielnik w rozmowie z Życiem na Gorąco.

Jacek Chmielnik, aktor, Zabierzów koło Krakowa, 22.08.2003 rok
Fot. Mariusz Makowski / Forum

Jacek Chmielnik, aktor, Zabierzów koło Krakowa, 22.08.2003 rok

Ostatni wywiad Jacka Chmielnika

Córka aktora w 2013 roku zamieściła na YouTube rozmowę z tatą. „Ostatni wywiad z Jackiem Chmielnikiem”, zatytułowała ją.

„Przedstawiam Wam ostatni wywiad z Jackiem Chmielnikiem, moim tatą. Zrobiłam go w naszej wakacyjnej bazie w 2006 roku. Tata nie wiedział, że będzie kiedykolwiek upubliczniony. To była nasza rodzinna zabawa. Mam jednak przekonanie, że nie będzie miał mi za złe, jeśli go zaprezentuję szerszemu gronu. W końcu nie ma tu nic, czego mógłby się powstydzić. Wręcz przeciwnie. Dla mnie jest on osobistą i bardzo szczerą rozmową, która wzrusza i podnosi na duchu”, wyznała.

Dzięki temu nagraniu możemy poznać go jeszcze lepiej. Dowiadujemy się, co lubi, czego się boi, jak wyobrażał sobie przyszłość...  

Źródło: SuperExpress,, Fakt, Onet Wiadomości, Encyklopedia Polskiego Teatru, Życie na Gorąco, VIVA nr 19/20.09 

Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 23.03.2007 rok, plan serialu „Samo życie”
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Jacek Chmielnik, Warszawa, 23.03.2007 rok, plan serialu „Samo życie”, pół roku przed śmiercią. Bodaj ostatnie dostępne zdjęcie aktora

Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 2001 rok
Fot. Michal Gmitruk / Forum

Jacek Chmielnik, aktor, Warszawa, 2001 rok

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.