Katarzyna Chrzanowska
Fot. FORUM
Z ŻYCIA GWIAZD

Przeżyła śmierć męża i pokonała chorobę. Dziś nie mieszka w Polsce. Tak potoczyło się życie Katarzyny Chrzanowskiej

Gwiazda serialu „Adam i Ewa” kończy 60 lat

Rafał Kowalski 11 października 2023 11:10
Katarzyna Chrzanowska
Fot. FORUM

To była rola jej życie. Widzowie nigdy nie zapomną wspaniałej kreacji Katarzyny Chrzanowskiej w serialu Polsatu „Adam i Ewa”. Ponad dwie dekady temu w duecie z Waldemarem Goszczem podbili serca polskiej widowni, ale tragiczna śmierć aktora w młodym wieku położyła się cieniem na życiu aktorki. Później los jeszcze kilka razy okrutnie ją doświadczał. Utonięcie męża, walka z rakiem i samodzielne macierzyństwo... Wszystko to sprawiło, że ulubienica publiczności wycofała się z życia publicznego. Wciąż jednak jest jedno miejsce, w którym informuje o tym, co u niej słychać... Sprawdzamy to w dniu 60. urodzin aktorki.

Katarzyna Chrzanowska – rola w „Adamie i Ewie”, wypadek męża

Choć pierwszą rolę w telewizji dostała już w wieku 22 lat, to największą sławę Katarzynie Chrzanowskiej przyniósł udział w serialu „Adam i Ewa” emitowanym w telewizji Polsat od 30 września 2000 roku. Tylko 187 odcinków produkcji wystarczyło, by polska publiczność pokochała zarówno ją, jak i Waldemara Goszcza, z którym 59-latka tworzyła na ekranie romantyczny duet. Historię romansu 40-letniej urzędniczki i 30-letniego modela reklamowego w latach 2000-2002 śledziły miliony widzów. W czym tkwił fenomen produkcji?

„Od pokoleń mamy zakodowaną miłość do bajek. Lubimy takie historie o Kopciuszku. Historia głównej bohaterki, Ewy, taka była. Wyrzucona z pracy, mąż ją zdradza, na dach samochodu spada balon z obcym mężczyzną. Do tego konflikt z macochą, opieka nad sparaliżowanym ojcem. W ludziach jest współczucie i ciekawość, jak bohater poradzi sobie w konkretnej sytuacji”, podkreślała Katarzyna Chrzanowska w rozmowie z serwisem Aleteia w październiku 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Elżbieta Zapendowska usunęła się z telewizji, teraz wprost mówi o swojej chorobie. „Już nic w mojej sprawie nie pomoże"

Niestety, ogromną radość z sukcesu serialu „Adam i Ewa” przerwała aktorce nagła śmierć męża. Piotr Niemkiewicz był właściciel firmy zajmującej się konserwacją zabytków w Paryżu, gdzie on, aktorka i ich dwie córki Stefania i Celina, mieszkali od lat 90. Tragiczny wypadek wydarzył się podczas rodzinnych wakacji na Krecie. Biznesmen nurkował od lat, ale to właśnie w 2002 roku nie wypłynął już na powierzchnię wody. „Piotr nurkował, to jest bardzo niebezpieczny sport. Były takie znaki wcześniej, że trzeba uważać. Powiem tylko tyle: to był wypadek. [...] On kochał to miejsce. Tam się czuł najszczęśliwszy. I tam został. Z widokiem na swoją górę, na swoją plażę i morze”, mówiła Katarzyna Chrzanowska w Gali.

W kwietniu 2021 roku aktorka opublikowała poruszający wpis na swoim Facebooku. Jak podkreśliła, świętowałaby z mężem 33. rocznicę ślubu. „Wyszłam za mąż z wielkiej miłości, bez cienia wątpliwości, że przed nami długa droga razem. Los chciał inaczej, dobrnęliśmy do 14. rocznicy i potem nastała ciemność, która trwała długo, bardzo długo. [...] Czas pomógł przeżyć stratę, ale nie uleczył z tęsknoty, z braku, z żalu...”, czytamy.

30.04.21 Dzis bysmy swietowali 33 rocznice slubu!!! Wyszlam za mąż z wielkiej miłości , bez cienia wątpliwości , ze...

Opublikowany przez Kasię Chrzanowską Piątek, 30 kwietnia 2021

Reakcja Katarzyny Chrzanowskiej na wypadek i śmierć Waldemara Goszcza

Niestety, tragedię goniła tragedia. W styczniu 2003 roku pod Ostródą w wypadku samochodowym zginął serialowy partner Katarzyny Chrzanowskiej, a prywatnie przyjaciel – Waldemar Goszcz. Cztery dni przed tym wstrząsającym momentem dobrzy znajomi widzieli się w Warszawie, gdzie ulubienica publiczności przyjechała tylko na chwilę. Aktor zaskoczył ją, podjeżdżając pod okno. Znajomi z planu Adama i Ewy przegadali długie godziny... O śmierci przyjaciela Katarzyna Chrzanowska dowiedziała się, gdy wróciła do Francji. Właśnie robiła zakupy, gdy smutną wiadomość przekazała jej telefonicznie dziennikarka.

Wkrótce los aktorki odmienił się i wydarzyło się w jej życiu coś dobrego. Mama dwóch dziewczynek poznała Jacka Szafiro, który pracował we Francji jako neurochirurg. „Śmierć mojego męża pozostała tragedią i będę żyła z tym do końca. To, że pojawiła się nowa osoba w moim życiu, jest absolutnym cudem, bo wydawało się, że żaden mężczyzna nie jest w stanie zająć miejsca Piotra. Miłość potrafi jednak przyjść w najmniej oczekiwanym momencie”, mówiła gwiazda tygodnikowi Świat&Ludzie. W 2014 roku para przeprowadziła się do Hiszpanii. Aktorka nie mogła znieść poczucia niebezpieczeństwa i bojaźni o córki, które towarzyszyły jej z powodu licznych zamachów, do których dochodziło we Francji.

ZOBACZ TAKŻE: Pierwszy mąż Joanny Scheuring-Wielgus był znanym gitarzystą. Ich miłość przerwała tragedia

Katarzyna Chrzanowska i Waldemar Goszcz

Katarzyna Chrzanowska, Waldemar Goszcz z Adama i Ewy
Fot. AKPA

Katarzyna Chrzanowska i Waldemar Goszcz z serialu „Adam i Ewa”

Katarzyna Chrzanowska, Waldemar Goszcz z Adama i Ewy
Fot. AKPA

Katarzyna Chrzanowska, Waldemar Goszcz, Agnieszka Ciejka, plan serialu „Adam i Ewa”

Katarzyna Chrzanowska, Waldemar Goszcz, Agnieszka Ciejka, plan serialu „Adam i Ewa”
Fot. Niemiec/AKPA

Katarzyna Chrzanowska walczyła z rakiem. Tak wygląda jej życie w Hiszpanii

Obecnie gwiazda Adama i Ewy mieszka z całą rodziną w hiszpańskiej miejscowości Mijas Pueblo obok Malagi. „Mieszkam z córką Celiną na peryferiach Santa Rosa. Mam cztery koty i cztery psy. Dwa z nich przygarnęłam po zmarłym sąsiedzie. W niedzielę ludzie poszli na plażę i do parku. Jeździły radiowozy i przez megafon kazali wracać do domów pod groźbą mandatu od 500 do 1000 euro. Można wyjść tylko po żywność i do apteki, a także z psem. Dlatego pomysłowi Hiszpanie wypożyczają psy od właścicieli za pieniądze, żeby tylko wyjść z domu”, opowiadała kilka lat temu aktorka Życiu na gorąco, odnosząc się do warunków pandemicznych w kraju.

Wtedy też wyszło na jaw, że Katarzyna Chrzanowska cierpi na nowotwór. Okres izolacji niestety utrudnił kolejne badania. „Ja muszę wyjątkowo uważać, bo jestem obciążona chorobą nowotworową, którą leczę od roku. Miałam chemioterapię, a teraz mam immunoterapię, ale w szpitalu onkologicznym, w którym się leczę, na koronawirusa zmarły już trzy osoby”, mówiła w 2020 roku.

Czy dzięki chorobie nabrała więcej odwagi? „Choroba sprawia, że człowiek inaczej patrzy na życie, bardziej je docenia. To sygnał wysyłany z organizmu, że zapomnieliśmy o sobie i pozwoliliśmy światu rządzić sobą. Nie można zapominać, że stres jest bardzo istotnym czynnikiem. To on w wielu przypadkach powoduje choroby. W rozwoju choroby nowotworowej nie zawsze chodzi o genetykę. W mojej rodzinie nie było przypadków raka, a mimo to ja zachorowałam. Ten czas pokazał mi, że należy szanować siebie i dbać o swoje zdrowie”, zwierzała się Annie Gębalskiej-Berekets w wywiadzie dla serwisu Aleteia.org.

Po otwarciu granic aktorka postanowiła przyjechać na wakacje do Polski. Ze wpisów zamieszczanych przez gwiazdę na Facebooku dowiedzieliśmy się, że dzisiejsza jubilatka była zauroczona Mazurami, które zawsze dają jej szansę na oddech. Nie podobało jej się jednak, jak zmieniła się Warszawa. Zapamiętała miasto swojego urodzenia jako piękne miejsce z wyjątkowym charakterem. Dziś ocenia je słowami drugi Pekin – każdy skrawek ziemi został według gwiazdy zabetonowany, a tereny ważne dla miasta zamienione na plac budowy kolejnych osiedli.

CZYTAJ TAKŻE:  Wcielił się w postać serialowego Herkulesa, później usunął się w cień. Tak wygląda dziś Kevin Sorbo

Katarzyna Chrzanowska jest też dość aktywna na Facebooku, często publikuje na swoim profilu zdjęcia swoich czworonogów. One są jej oczkiem w głowie. Aktorka wykorzystuje każdą chwilę, by cieszyć się życiem i tym, co zostało jej dane. Czasami dzieli się też przemyśleniami i opowiada, co dzieje się w jej życiu prywatnym. „Jestem wśród szczęśliwców, którzy doczekali końca 2020 roku, który zapisze się w historii jako początek Nowych Czasów. Lepszych? Gorszych? Nic nie wiemy... Intuicja podpowiada mi: Bądź ostrożna!”, napisała w grudniu 2020 roku.

Opublikowany przez Kasię Chrzanowską Poniedziałek, 1 czerwca 2020

Moja ukochana plaza Casares

Opublikowany przez Kasię Chrzanowską Piątek, 24 sierpnia 2018
Opublikowany przez Kasię Chrzanowską Niedziela, 16 sierpnia 2020

Katarzyna Chrzanowska zmagała się z poważną chorobą

W marcu 2022 roku wyszło na jaw, że Katarzyna Chrzanowska zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W efekcie od połowy stycznia była „przykuta do łóżka”. Lekarze zdiagnozowali u aktorki covidowe zapalenie płuc. W wyniku komplikacji po chorobie gwiazda została wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej aż na dwa miesiące.

„Miałam obustronne covidowe zapalenie płuc. Bardzo ciężko je przeszłam, a zaczęło się niewinnie. To córki zadzwoniły po lekarza, a on stwierdził, że natychmiast kwalifikuję się do szpitala. Byłam intubowana i przez prawie dwa miesiące przebywałam w śpiączce. Po przebudzeniu musiałam nauczyć się żyć od nowa. Leżenie spowodowało brak zdolności poruszania się, mówienia. Lekarze byli bardziej przerażeni ode mnie, bo ja nie znałam dokładnie wszystkich wyników badań", mówiła w rozmowie z magazynem Dobry Tydzień.

O swoich problemach gwiazda poinformowała fanów za pośrednictwem mediów społecznościowych. „Od 17 stycznia jestem przykuta do łóżka. Obustronne covidove zapalenie płuc. Podobno najlepsza klinika w Maladze. Uwaga, nie architektura wnętrz się liczy, liczy się człowiek i kompetencje”, rozpoczęła swój wpis na Facebooku. 

Następnie zaznaczyła, że dostawała tak dużą ilość antybiotyków, że w końcu powiedziała dość. „Dawali mi strasznie dużo antybiotyków. Powiedziałam stop. Pielęgniarki dostały "rozpiskę" i nie myśląc, by mi aplikowały kilogramy antybiotyków i sterydów. Na początku to było piekło. Przywoływałam obrazy z życia Marii Antoniny”, wyznała w poście. 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Katarzyna Chrzanowska i Bogusław Linda mieli romans. Na drodze do ślubu stanął im Paryż

Swój post podsumowała następującymi słowami: „Jest taki film na podstawie prawdziwej historii: "Motyl i skafander". Jest to historia popularnego dziennikarza, który miał wypadek samochodowy. Jedynym środkiem komunikacji były powieki. Odkrył to z pielęgniarką i napisali książkę. Ja czasem wariuję, że nie mogę znaleźć długopisu, a ten pisze powiekami. Czuję się zawstydzona”.

Dziś zdaje się, że aktorka wróciła już do pełni sił. Ubiegłoroczne i tegoroczne wakacje spędzała na ukochanych Mazurach. Regularnie odwiedza ojczyznę i publikuje zdjęcia z życia codziennego w Hiszpanii.

Najnowsze wpisy Katarzyny Chrzanowskiej

Tegoroczne wakacje Katarzyna Chrzanowska spędzała na swoich ukochanych mazurach. Towarzyszyły jej psy, przyjaciele i mama, dla której specjalnie pojechała o świcie do rybaków, by zakupić  jej ulubione ryby.

W ostatnich tygodniach aktorka dzieliła się też talentem swojej córki.

Zachwycała się także pieskami, które są jej oczkami w głowie. Każdą wolną chwilę poświęca właśnie pupilom, które jak widać, lubią podróżować autem.

Z kolei we wrześniu aktorka zabrała głos w sprawie najnowszego filmu Agnieszki Holland. Jej intencją było zachowanie spokoju i namówienie do tego innych, którzy oddają całej sprawie za dużo emocji. „Niech o "zielonej granicy" wypowiedzą się obcokrajowcy i osądzą ,czy jest antypolski. To przeciąganie liny nie ma sensu... Tak jest jak się państwu zdaje”, pisała.

Przy okazji 60. urodzin życzymy dużo zdrowia i wszystkiego dobrego!  

 

Katarzyna Chrzanowska, Dzień Dobry TVN, 2010 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Katarzyna Chrzanowska, "Dzień Dobry TVN", 2010 rok

Katarzyna Chrzanowska, plan serialu „Adam i Ewa”, 11 stycznia 2002
Fot. Prończyk/AKPA

Katarzyna Chrzanowska, plan serialu „Adam i Ewa”, 11 stycznia 2002

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.