Barbara Sołtysik, Jan Englert
Fot. FORUM
Z ŻYCIA GWIAZD

Jan Englert ujawnił powód rozwodu z pierwszą żoną. Nie chodziło o Beatę Ścibakównę

Aktor przerwał milczenie

Konrad Szczęsny 15 listopada 2021 13:16
Barbara Sołtysik, Jan Englert
Fot. FORUM

Przez 33 lata Jan Englert był mężem Barbary Sołtysik. Doczekali się trójki dzieci, jednak małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Do rozwodu doszło w 1994 roku. Jakiś czas później legendarny aktor związał się Beatą Ścibakówną, z którą w 1998 roku wziął ślub. Regularnie druga żona artysty musi mierzyć się z oskarżeniami, że rozbiła jego pierwszy związek. Jak było naprawdę? To Jan Englert ujawnił w książce „Bez oklasków”.

Jan Englert o rozpadzie pierwszego małżeństwa. Dlaczego rozwiódł się z Barbarą Sołtysik?

Zagrali razem w kultowym serialu „Dom” i w filmie „Poślizg”. Poznali się w latach 60., jeszcze w czasach studenckich na Akademii Teatralnej w Warszawie. Z czasem połączyło ich gorące uczucie. Wzięli ślub w tajemnicy (nie zaprosili na niego nawet bliskich), doczekali się trójki dzieci: syna Tomasza i córek-bliźniaczek Katarzyny oraz Małgorzaty. 

Związek ostatecznie nie przetrwał próby czasu. Rozwód nastąpił w 1994 roku. Mimo tego, para utrzymywała ze sobą poprawne, a nawet przyjacielskie relacje. „Nie chowam urazy. Pamiętam tylko dobre rzeczy”, mówiła Barbara Sołtysik. Tematu pierwszego małżeństwa Jana Englerta nie zabrakło w książce „Bez oklasków” – intymnej biografii aktora.

„Zapytałam pana żonę o pana dzieci z pierwszego małżeństwa i usłyszałam: „Przychodzą do nas, utrzymujemy kontakty. Problem był na początku, bo syn Janka jest młodszy ode mnie o dwa lata, a córki - pięć. Kiedy zaczęliśmy się spotykać, miałam dwadzieścia cztery lata. Jego dzieci były już dorosłymi ludźmi , którzy mieli swoje życie. Mimo to do tej pory stykam się z zarzutami, że zabrałam dzieciom ojca”, cytowała słowa Beaty Ścibakówny autorka książki, Kamila Drecka. Jak odniósł się do tego 78-latek? Okazuje się, że jego małżeństwo z Barbarą Sołtysik istniało formalnie jeszcze długo po tym, jak się od siebie oddalili (on poświęcał się całkowicie pracy, ona zajmowała się domem) – wszystko dla dobra dzieci.

Taką mieliśmy umowę z pierwszą żoną, że rozwiedziemy się, kiedy dzieci będą dorosłe i samodzielne. Tak się umówiliśmy i tego dotrzymaliśmy. Przez te lata mnóstwo pracowałem i w ciągu roku byłem w domu najwyżej ze trzy miesiące. Byłem mocno zajęty w filmie, w teatrze, a potem jeździłem po świecie z przedstawieniami. Kiedy dzieci dorastały, nie uczestniczyłem w ich problemach, a pewnie wtedy byłem najbardziej potrzebny. Naprawdę nie umiem się z tego rozgrzeszyć”, kaja się na łamach biografii Jan Englert.

Czytaj także: Barbara Sołtysik i Jan Englert: czemu pobrali się w tajemnicy i rozstali po 33 latach związku?

Jan Englert, Barbara Sołtysik, plan filmu „Poślizg”, 1972 rok
Fot. East News/POLFILM

Jan Englert, Barbara Sołtysik, plan filmu „Poślizg”, 1972 rok

Warszawa, 1961 rok. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, na zdjęciu od lewej: Damian Damięcki, Barbara Sołtysik, Jan Englert
Fot. Andrzej Wiernicki / Forum

Warszawa, 1961 rok. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, na zdjęciu od lewej: Damian Damięcki, Barbara Sołtysik, Jan Englert

Jan Englert o początkach znajomości z Beatą Ścibakówną. To nie była miłość od pierwsze wejrzenia

Choć był jej pedagogiem w warszawskiej Akademii Teatralnej, to nie tam narodziło się ich uczucie. „Dopóki Beata studiowała, nasze kontakty były takie jak z innymi studentami (...) To nie był grom z jasnego nieba. Raczej bardzo długie podchodzenie do podniesienia ciężaru”, wyznał aktor z książce „Bez oklasków”.

Dodał, że momentem przełomowym był pewien wyjazd do Australii. W jego trakcie zdarzyła się przygoda, która z jednej strony była niezwykle niebezpieczna, z drugiej zbliżyła do siebie przyszłych małżonków.

„Polecieliśmy z „Kochajmy się!..." do Australii. Prosto z lotniska pojechaliśmy na plażę. Beata wyznała, że nie umie pływać i boi się wchodzić do wody. Powiedziałem: „Ze mną się nie bój!”. Wziąłem ją za jedną rękę, Krzysztof Kolberger za drugą i poszliśmy. Nagle poczuliśmy, że nie mamy dna. A fale półtorametrowe. Kolberger przestraszył się i od razu czmychnął na brzeg, a ja zostałem sam z Beatą. Trzymałem ją za łokcie i kiedy fala przechodziła, wraz z nią wypływaliśmy. Ta sytuacja długo nie trwała, bo pewnie długo bym nie wytrzymał. Gdyby Beata wtedy, nie umiejąc pływać, wpadła w panikę, moglibyśmy się utopić. A ona zachowywała absolutny spokój i tylko powtarzała: „Panie profesorze, niech mnie pan nie puszcza. Niech mnie pan ratuje”. Ale mówiła to w taki sposób, jakby zamawiała bułkę z masłem. Bez emocji, niezwykle opanowana”, wspomina w biografii Jan Englert.

I dodaje, że zdarzenie to było przełomowe dla ich znajomości. „Ten spokój Beaty mnie zachwycił. Mało tego, także brak histerii po wyjściu na brzeg. Równie dobrze mogła kompletnie się rozpaść psychicznie. A potem w nocy, nie mogąc zasnąć, wyszedłem z pokoju i zobaczyłem tę samą dziewczynę, która próbuje się uczyć pływać w płytkim miejscu w basenie. I to mnie zainteresowało”, podkreśla.

W 1998 roku wzięli ślub. Dwa lata później na świat przyszła ich córka Helena. Jak przyznał Jan Englert, to Beata Ścibakówna zajmuje się domem. W jego przypadku nie byłoby to możliwe ze względu na liczne zobowiązania zawodowe, w tym te teatralne. Aktor poruszył również kwestię różnicy wieku w tej relacji (małżonków dzieli 25 lat).

„Proszę też nie zapominać o różnicy wieku, która nas dzieli i powoduje, że nie mogę się wygodnie rozsiąść w dobrze skrojonej roli starca mędrca, tylko muszę bez przerwy zmieniać role, żeby mieć u niej jakiekolwiek szanse. Nie mogę włożyć kapci”, stwierdził rzeczowo Jan Englert.  

Czytaj także: Tej miłości nikt nie dawał szans. Beata Ścibakówna i Jan Englert są małżeństwem od prawie 26 lat!

Beata Ścibakówna i Jan Englert, Viva! maj 2007
Fot. Jacek Poremba

Beata Ścibakówna i Jan Englert w sesji dla „VIVY!”, maj 2007

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.