ostatnie chwile Witolda Paszta, chciał odejść w swoim domu, tak wspominają go sąsiedzi
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER
Z ŻYCIA GWIAZD

Założyli razem VOX, podzielił ich konflikt. Witold Paszt i Ryszard Rynkowski mieli trudną relację

Byli muzycy legendarnej grupy nie zdążyli do końca się pogodzić...

Damian Brillowski 16 czerwca 2022 12:05
ostatnie chwile Witolda Paszta, chciał odejść w swoim domu, tak wspominają go sąsiedzi
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

W lutym tego roku zmarł Witold Paszt, jeden ze współzałożycieli zespołu VOX. Artysta od lat próbował pojednać się z Ryszardem Rynkowskim, byłym członkiem grupy. Niestety, odkąd muzyk został wyrzucony z formacji w 1987 roku, nie chciał słyszeć o jakiejkolwiek zgodzie. „Nie widzę takiej szansy”, mówił wprost w jednym z wywiadów. Co tak naprawdę poróżniło byłych kolegów?

Trudna relacja Witolda Paszta i Ryszarda Rynkowskiego. Co ich poróżniło?

Nagła i niespodziewana śmierć Witolda Paszta była ogromnym ciosem dla rodziny, przyjaciół i fanów artysty. Wiele znanych osobowości zdecydowało się pożegnać muzyka za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nie brakowało ciepłych słów, serdecznych wspomnień i szczerych kondolencji dla najbliższych. 

Fani artysty zauważyli, że zabrakło pożegnania piosenkarza ze strony Ryszarda Rynkowskiego, który swego czasu spędzał mnóstwo czasu z Witoldem Pasztem. Przez 9 lat występowali ramię w ramię na jednej scenie współtworząc zespół VOX. Po odejściu Rynkowskiego z grupy relacje Panów mocno się ochłodziły. Co tak naprawdę ich poróżniło? 

Był rok 1987. Ryszard Rynkowski w atmosferze skandalu musiał opuścić szeregi zespołu VOX. Po latach w jednym z wywiadów przyznał, że Witold Paszt szukał pretekstu, by się go pozbyć. „Z Witkiem dzieliły nas kwestie repertuarowe. Po prostu nie iskrzyło między nami, a jedyne, co nas trzymało razem, to duże pieniądze z wyjazdowych koncertów. Konflikt dojrzewał kilka lat, ale żeby mnie wyrzucić, potrzebny był pretekst. A tym stał się mój niechlubny występ pod wpływem alkoholu w Kutnie. Decyzja była błyskawiczna - zostałem wyrzucony”, ujawnił Ryszard Rynkowski w rozmowie z dziennikiem „Głos Wielkopolski”. Mało tego, jak przyznał w wywiadzie dla „Gali”, był przekonany, że za szkalowaniem jego imienia w mediach stoi nie kto inny niż Witold Paszt. 

Czytaj także: Robert Gonera przeszedł przed laty załamanie nerwowe. Szczerze opowiada o jego skutkach

17. festiwal w Opolu, 23-28.06.1979 r., zespół VOX, od lewej: Jerzy Słota, Andrzej Kozioł, Witold Paszt, Ryszard Rynkowski
Fot. Andrzej Wiernicki / Forum

Zespół VOX, od lewej: Jerzy Słota, Andrzej Kozioł, Witold Paszt, Ryszard Rynkowski, 17. festiwal w Opolu, 23-28.06.1979 rok

Witold Paszt chciał się pojednać z Ryszardem Rynkowskim

Witold Paszt nigdy nie powiedział złego słowa na byłego kolegę z zespołu. Twierdził za to, że Ryszard Rynkowski jest bardzo dobrym wokalistą, a także autorem ich największych przebojów takich jak: „Bananowy song” czy „Masz w oczach dwa nieba”. 

Gdy w 2001 roku Witold Paszt zapragnął nagrać solowy album „Jak słońce” to właśnie Rynkowskiego stawiał sobie za wzór. „Jemu się udało, bo ciężko na to pracował. Ale... pamiętam, przez co przechodził po rozstaniu z nami. Przez dwa lata nie mógł się odnaleźć. Ja nie odchodzę z zespołu, a robię jedynie skok bok”, zaznaczył w rozmowie z „Echem Dnia”.

Przy okazji różnych jubileuszy zespołu VOX, Witold Paszt proponował Ryszardowi wspólny występ. Miał nadzieję na pojednanie z byłym kolegą. Niestety, za każdym razem słyszał odmowę. Według Rynkowskiego byli koledzy chcieli „podreperować” swoje kariery na jego nazwisku. „Oczywiście ich rozumiem, w końcu ciągle występują pod tamtą nazwą i naturalne jest, że chcą dać o sobie znać, więc dzwonią do mnie z pomysłem, by coś wspólnie jako Vox zrobić”, opowiadał w „Onet Muzyka”.

Czytaj także: Karol Strasburger zaskakująco o swoim wieku: „Nawet nie wiem, ile mam lat”. Mówi też o późnym ojcostwie

Witold paszt, zespół VOX, nagranie programu Jaka to melodia, TVP, Warszawa, 11.09.2018 rok
Fot. ARTUR HOJNY / SE /EAST NEWS

Witold Paszt, Jerzy Słota, Dariusz Tokarzewski, zespół VOX, nagranie programu Jaka to melodia, TVP, Warszawa, 11.09.2018 rok

Witold Paszt i Ryszard Rynkowski: do końca pozostali w niezgodzie 

W 2011 roku Ryszard Rynkowski wydał album „Ryszard Rynkowski”, na którym znalazły się nowe wersje dobrze znanych piosenek zespołu VOX. To nie spodobało się Witoldowi, który zarzucił byłemu koledze promocję własnego nazwiska na czymś, co należy do zespołu. W odpowiedzi usłyszał, że Rynkowski umieścił na płycie wyłącznie swoje własne kompozycje, które powstały jeszcze za czasów jego członkostwa w VOX. „Mówi się o tych utworach jako o piosenkach grupy Vox, tymczasem to są moje piosenki, przeze mnie skomponowane, jedynie wykonywane przez Vox”, podkreślił w rozmowie z dziennikarzem „Onetu”.

Do całej sprawy ponownie odniósł się Witold Paszt. „Rysio twierdzi, że dzwoniłem do niego i błagałem, żebyśmy zaśpiewali razem, bo my dołujemy, a on jest na świeczniku. No trochę przykro... Prawda jest taka, że Rysio nie może zapomnieć o zespole VOX i ciągle nam jakieś tam przytyki wysyła za pośrednictwem mediów”, ujawnił na łamach „Onetu”. 

Po raz ostatni Witold Paszt próbował pogodzić się z Ryszardem Rynkowskim w 2019 roku. Było to związane z jubileuszem 40-lecia grupy VOX. Lider zespołu miał nadzieję na wspólne występy, dlatego zaprosił byłego kolegę do udziału w trasie jubileuszowej. Rynkowski jednak po raz kolejny odmówił. „Nie widzę takiej szansy”, powiedział w rozmowie z „wp.pl”. Jednocześnie dodał, że żywi wielki żal do Paszta, za to że ten opowiada nieprawdziwe informację o nim w mediach. 

Tylko raz Witold Paszt i Ryszard Rynkowski byli blisko pojednania. Do historycznego momentu dla muzyków doszło w 2009 roku podczas 46. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. To właśnie wtedy wokaliści mieli okazję spotkać się, przywitać a nawet zapozować do wspólnego zdjęcia. Ale na tym uprzejmości się skończyły. 

„Witold Paszt do końca życia liczył na to, że Ryszard w końcu uściśnie jego dłoń, że wreszcie się pogodzą”, cytuje swoją informatorkę portal „Pomponik”. Niestety, 18 lutego 2022 roku Witold Paszt zmarł, a szansa na pojednanie przepadła.  

Czytaj także: Shazza poruszająco o walce z nowotworem. Choroba pojawiła się u progu pandemii

Witold paszt, ryszard rynkowski, zespół VOX, Opole 12.06.2009 rok
Fot. TRICOLORS/East News

Witold paszt, ryszard rynkowski, zespół VOX, Opole 12.06.2009 rok
Fot. TRICOLORS/East News

Dariusz Tokarzewski, Jerzy Słota, Ryszard Rynkowski, Witold Paszt, zespół VOX, 46. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, 12.06.2009 rok

Ryszard Rynkowski, Opole, 2021
Fot. Tadeusz Wypych/REPORTER
Ryszard Rynkowski, 58. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, 04.09.2021 rok

Witold Paszt, zespół VOX, 03.09.2021 Opole. 58 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej
Fot. Tadeusz Wypych/REPORTER

Witold Paszt, zespół VOX, 58. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, 03.09.2021 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.