Polski James Dean odszedł 19 lat temu

Konrad Szczęsny 24 stycznia 2022 13:51

Gdy zginął w tragicznym wypadku, miał niespełna 30 lat i świat u stóp. Waldemar Goszcz podbił serca widzów tytułową rolą w serialu Adam i Ewa. Para, którą stworzył na szklanym ekranie z Katarzyną Chrzanowską, była uważana na początku XXI wieku za jedną z najgorętszych w polskim show-biznesie. Niestety, jego kariera skończyła się, zanim na dobre się zaczęła…  Aktor zginął równo 19 lat temu. 

Wypadek Waldemara Goszcza, Radosława Pazury i Filipa Siejki

Był zimny styczniowy dzień 2003 roku. Waldemar Goszcz usiadł za kierownicą Lancii Lybry. Na miejscach pasażerów znajdowali się Radosław Pazura, aktor i Filip Siejka, producent muzyczny. Jechali drogą krajową numer 7 relacji Gdańsk - Wrocław. Wypadek wydarzył się na wysokości Ostródy, przed Miłomłynem. Aktor zaczął wyprzedzać i w trakcie wykonywania tego manewru zderzył się z jadącym z naprzeciwka Fordem. Zginął na miejscu, zaś świadkowie zdarzenia i policjanci powtarzali, że przedwczesnej śmierci winna była brawura oraz brak wyobraźni. Gwiazdor odniósł tak poważne obrażenia, że… jego zwłoki było bardzo trudno zidentyfikować! Został pochowany w rodzinnym Wolbórzu.

W tym samym wypadku Radosław Pazura, siedzący z tyłu, doznał złamania lewej nogi. Uważa się, że wydarzenie odmieniło jego życie: to po nim nawrócił się i wziął ślub z długoletnią partnerką, Dorotą Chotecką

Dramatycznie okoliczności pamięta z kolei Filip Siejka. „Waldek nie był zbyt dobrym kierowcą. Z reguły, kiedy razem jeździliśmy, to ja prowadziłem. Ale wtedy akurat tak się niefortunnie złożyło, że to on zasiadł za kierownicą. Kilka minut przed wypadkiem ustaliliśmy, że go zaraz zmienię i z tego właśnie względu odpiąłem pasy. Uratowało mi to życie, bo gdybym był zapięty, prawdopodobnie nie miałbym szansy przeżyć. Samochód był cały zmiażdżony”, powiedział kompozytor dla Onetu.

Czytaj także: Widzowie pokochali ją za rolę w serialu Adam i Ewa. Co dziś robi Katarzyna Chrzanowska?

Kariera Waldemara Goszcza

Waldemar Goszcz nie był tylko aktorem. Zaczynał na początku lat 90. XX wieku jako model: miał wówczas 20 lat. Brał udział w kampaniach reklamowych, pojawiał się na wybiegach w trakcie pokazów mody, ale jego największą pasją była… muzyka! Przełomowy okazał się rok 1997, gdy wraz z Markiem Sośnickim zdecydował się założyć zespół Hi Street. Gdy wygrał casting do serialu „Adam i Ewa”, emitowanego przez Polsat, w listopadzie 2001 roku wypuścił na rynek krążek „Waldek Goszcz”. 

Był bożyszczem nastolatek, do dziś mówi się, że na przełomie lat 90. i XXI wieku uchodził za symbol seksu, zaś jego uroda porównywana jest do legendarnego Jamesa Deana.

Słynął z tego, że był chłopakiem z sąsiedztwa: nie zadzierał nosa, potrafił dogadać się z każdym, istotne były dla niego wartości rodzinne. W jednym z wywiadów podkreślał, że nie wyobraża sobie spędzania świąt Bożego Narodzenia z dala od bliskich. 

Przyjechałem do Warszawy, aby bić się o swoje. Osiągnąłem wiele, ale nie jestem zepsuty. Może to naiwne, ale wierzę w uczciwość. Jestem ambitny i pazerny na życie”, mówił w jednym z pierwszych wywiadów, których udzielił na początku kariery, a które przytacza „Tele Magazyn”. 

Czytaj także: Ich małżeństwo przerwał tragiczny wypadek. Oto historia miłości Katarzyny Chrzanowskiej i Piotra Niemkiewicza

Życie prywatne Waldemara Goszcza

Waldemar Goszcz 24 stycznia 2003 roku osierocił sześcioletnią wówczas córkę Wiktorię. Był żonaty z niejaką Moniką, ale para rozwiodła się. Wielu fanów serialu „Adam i Ewa” łączyło go z Katarzyną Chrzanowską, jednak warto pamięć, że aktorka miała męża. Zmarł on jednak tragicznie w trakcie wakacji w Grecji – utonął.

Katarzyna Chrzanowska o śmierci Waldemara Goszcza

Po tych tragicznych wydarzeniach w jednym z wywiadów aktorka tak wspominała kolegę z planu, z którym prywatnie się przyjaźniła: „Straszne, że odchodzą tacy ludzie. Wciąż mam ich obu przed oczami. Dobrzy i piękni pod każdym względem. Ciągle nie mogę o nich mówić bez wzruszenia, bo zostawili po sobie pustkę. Pamiętam Waldka, kiedy wchodził do nas do domu, rzucał się na moją babcię, która za nim szalała, na moje córki. Był jak rodzina”, zwierzała się wyraźnie wzruszona Katarzyna Chrzanowska. Ciężki dla aktorki był też pogrzeb kolegi z planu, gdzie czytała jego wiersz. Jego fragment wzrusza...

Co to było synku, pytam? Błąd młodości głowy zamęt, Zapłakany czarny asfalt, Łamanego drzewa lament, Z kałamarza znów ktoś wylał, Życiodajny atrament...

„Z zaciśniętym gardłem przeczytałam nad grobem jego wiersz o młodym człowieku, który zginął w wypadku samochodowym, ponieważ jechał zbyt szybko. Wtedy też uświadomiłam sobie, że poeta Waldek przewidział swoją śmierć...”, dodała w rozmowie z dziennikarzami aktorka.

W naszej galerii, w dniu 19. rocznicy śmierci aktora, przypominamy jego zdjęcia: zarówno te, dokumentujące życie prywatne, jak i te z planu serialu „Adam i Ewa”.  

Czytaj także: Córka tragicznie zmarłego Waldemara Goszcza ma dziś 22 lata. Czym się zajmuje?

1/8
Życie, kariera i tragiczna śmierć Waldemara Goszcza. Rocznica śmierci aktora „Adama i Ewy”
Copyright @East News
1/8

Tak Waldemar Goszcz wyglądał na gali 10-lecia magazynu „Playboy” 10 grudnia 2002 roku. Był wówczas u szczytu kariery, związanej z emisją uwielbianego przez widzów serialu „Adam i Ewa”. Już wtedy mówiło się o nim jako o amancie polskiego show-biznesu.

2/8
Życie, kariera i tragiczna śmierć Waldemara Goszcza. Rocznica śmierci aktora „Adama i Ewy”
Copyright @East News
2/8

Tak Waldemar Goszcz wyglądał w 2002 roku. Sesja została zrealizowana w jego prywatnym mieszkaniu. Jak widać, aktor nie stronił od wykonywania domowych obowiązków, takich jak gotowanie.

3/8
Życie, kariera i tragiczna śmierć Waldemara Goszcza. Rocznica śmierci aktora „Adama i Ewy”
Copyright @East News
3/8

Tak Waldemar Goszcz wyglądał prawdopodobnie w 2001 lub 2002 roku. Zdjęcie pochodzi z sesji, która powstała, jak się wydaje, na kanwie popularności serialu „Adam i Ewa”.

4/8
Życie, kariera i tragiczna śmierć Waldemara Goszcza. Rocznica śmierci aktora „Adama i Ewy”
Copyright @East News
4/8

Tak Waldemar Goszcz wyglądał 10 maja 2002 roku, ponad pół roku przed tragicznym wypadkiem, w którym stracił życie. Zdjęcie zostało wykonane w Warszawie.

5/8
Życie, kariera i tragiczna śmierć Waldemara Goszcza. Rocznica śmierci aktora „Adama i Ewy”
Copyright @East News
5/8

Tak wyglądał wrak samochodu Lancia Lybri, który feralnego dnia prowadził Waldemar Goszcz. Razem z nim podróżował wówczas aktor Radosław Pazura i kompozytor i producent Filip Siejka. Tylko kierowca nie przeżył wówczas wypadku.

6/8
Życie, kariera i tragiczna śmierć Waldemara Goszcza. Rocznica śmierci aktora „Adama i Ewy”
Copyright @East News
6/8

Tak Waldemar Goszcz wyglądał, gdy w serialu „Adam i Ewa” brał ślub z bohaterką, w którą wcielała się Katarzyna Chrzanowska. Aktor słynął z promiennego uśmiechu, którym zarażał wszystkich dookoła. Zdjęcie wykonano 5 października 2001 roku, ponad rok przed tragicznym wypadkiem.

7/8
Rocznica śmierci aktora „Adama i Ewy”. Waldemar Goszcz i Katarzyna Chrzanowska na planie serialu
Copyright @East News
7/8

Tak Waldemar Goszcz wyglądał, gdy w serialu „Adam i Ewa” brał ślub z bohaterką, w którą wcielała się Katarzyna Chrzanowska. Fotografię wykonano 5 października 2001 roku, ponad rok przed tragicznym wypadkiem. Prywatnie aktorka para przyjaźniła się. 

8/8
Rocznica śmierci aktora „Adama i Ewy”. Waldemar Goszcz i Katarzyna Chrzanowska na planie serialu
Copyright @East News
8/8

Tak Waldemar Goszcz wyglądał, gdy w serialu „Adam i Ewa” brał ślub z bohaterką, w którą wcielała się Katarzyna Chrzanowska. Fotografię wykonano 5 października 2001 roku.  Uwielbiał spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, pasjonował się muzyką.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.