Tom Cruise wycofał się z Kościoła Scjentologicznego? Zaskakujące doniesienia mediów
Fot. Gareth Cattermole/Getty Images
Z ŻYCIA GWIAZD

Tom Cruise wycofa się ze scjentologii? Zachodnie media sugerują, że zrobi to dla nowej partnerki

Dowodem ma być nietypowe zachowanie znanego aktora

Ksenia Krasko 13 lipca 2021 13:05
Tom Cruise wycofał się z Kościoła Scjentologicznego? Zaskakujące doniesienia mediów
Fot. Gareth Cattermole/Getty Images

Tom Cruise jest jednym z najbardziej skrytych aktorów Hollywood. Rzadko pokazuje się publicznie, rzadko udziela wywiadów o innych sprawach niż te zawodowe, nie prowadzi profili w mediach społecznościowych. W ostatnich miesiącach jeszcze bardziej oddalił się od ludzi, rzekomo przez pandemię koronawirusa i obawę o zdrowie. Z drugiej strony, pojawił się w Londynie na dwóch ważnych wydarzeniach sportowych – na finale Euro 2020 i na finale Wimbledonu. Towarzyszyła mu aktorka Hayley Atwell. Jak donoszą zachodnie media, jest nową ukochaną aktora i to ona może być powodem, dla którego Cruise chce porzucić scjentologię.

Tom Cruise wycofa się ze scjentologii?

O nietypowym zachowaniu Toma Cruise’a pisały niedawno wszystkie portale. Aktor, który właśnie pracuje nad nową częścią filmu z serii „Mission: Impossible”, podobno jest bardzo nerwowy, a negatywne emocje wyładowuje na współpracownikach. Obawia się o swoje zdrowie, dlatego krytykuje tych, którzy nie stosują się do pewnych zasad – do sieci trafiło nagranie, na którym znany aktor nie przebiera w słowach i ostro reaguje na pracowników z planu, którzy jego zdaniem nie zachowali odpowiedniego dystansu społecznego.

Z założenia nowa część „Mission: Impossible” powstaje w kilku lokalizacjach (także w Polsce), dlatego Tom Cruise przyleciał niedawno do Wielkiej Brytanii. Jak zauważono, podczas wcześniejszych podróży na Wyspy zawsze zatrzymywał się w tym samym miejscu – to Saint Hill Manor w East Grinstead, brytyjska siedziba kościoła scjentologicznego, którą w 2015 roku wyremontowano dzięki wysokiej dotacji aktora.

Tym razem nie pojawił się tam nawet na chwilę, a osoby z bliskiego kręgu Cruise’a opowiedziały mediom, dlaczego się tak zachował. Podobno aktor nie zgadza się z poglądami scjentologów w kwestii pandemii. Chociaż oficjalnie nie negują szczepień, są im niechętni, ponieważ utożsamiają je z zachodnią medycyną, której nie uznają w leczeniu. „Tom wydaje się wyjątkowo wycofany – naprawdę trzyma wszystkich z dala od siebie. Wydaje się, że coś się w nim zmieniło. Jest oczywiście pod dużą presją w związku z tym filmem. Ale co ciekawe wycofał się też z kościoła [...]”, komentują anonimowi informatorzy [cytat za kozaczek.pl].

W zeszłym roku pojawiły się doniesienia, że Tom Cruise chce odejść od scjentologów ze względu na córkę Suri. Kiedy rozstał się z Katie Holmes, miał obiecać, że nie będzie się z nią widywał – obie panie nie należą do kościoła, stąd ten zakaz – ale tęskni za dzieckiem. „Tom poświęcił najważniejsze rzeczy w swoim życiu dla scjentologii, i jeśli kiedykolwiek zrezygnuje, to właśnie z powodu córki”, mówił znajomy aktora w rozmowie z „Touch Weekly”. Tak się jednak nie stało. Nowe plotki sugerują jednak, że to nie koniec tej historii – nowa partnerka Cruise’a, Hayley Atwell, ma być tą osobą, która przekona go do wycofania się z kościoła.

Zobacz też: Suri Cruise chce odzyskać ojca?! Katie Holmes i Tom Cruise dojdą do porozumienia?

Tom Cruise, Kate Moss, David Beckham na Wembley, finał Euro 2020

Tom Cruise, Kate Moss i David Beckham na finale Euro 2020
Fot. CARL RECINE/AFP/East News

Hayley Atwell - kim jest nowa partnerka Toma Cruise’a?

Hayley Atwell to brytyjska aktorka teatralna i filmowa, znana z takich produkcji jak „Kapitan Ameryka” czy „Kopciuszek”. Atwell i Cruise poznali się na planie „Mission: Impossible 7”, i podobno od jakiegoś czasu są „właściwie nierozłączni”. Para nie potwierdza jednak tych plotek, więc może to być jedynie promocja filmu.

Czy to nowa miłość aktora? On sam nie mówi o swoim życiu prywatnym, jak i obyłych żonach. Pierwszą z nich była Mimi Rogers i to ona wprowadziła aktora w świat scjentologii – zajmowała wysoką pozycję w jednej z takich organizacji. Ich małżeństwo trwało kilka lat, a przyczyną rozwodu miał być brak dzieci.

Drugie małżeństwo Cruise’a, tym razem z Nicole Kidman, również nie zakończyło się dobrze – oficjalnie ich relacja popsuła się po wspólnym filmie „Oczy szeroko zamknięte”, który wyreżyserował Stanley Kubrick. Para miała dwójkę adoptowanych dzieci, które zostały z ojcem i przynależą do kościoła scjentologicznego. Związek Toma Cruise’a i Katie Holmes, którzy razem doczekali się córki Suri, również się rozpadł po kilku latach, chociaż początkowo wydawało się, że para jest bardzo szczęśliwa.

Zobacz też: Holmes była śledzona, Kidman nie miała kontaktu z dziećmi. Oto sekrety małżeństw Toma Cruise’a

Oficjalnie – małżonki aktora nie potrafiły znaleźć z nim wspólnego języka. Nieoficjalnie – dużą rolę w zerwaniach odegrali scjentolodzy, a Kidman i Holmes nie wytrzymały zasad, które narzucała organizacja.

Hayley Atwell nową partnerką Toma Cruise’a? Para na finale Wimbledonu, 2021 rok

Tom Cruise i Hayley Atwell. Kim jest nowa partnerka aktora?
Fot. Neil Mockford/GC Images

Scjentologia - czym jest?

Szacuje się, że scjentologię wyznaje nawet dwanaście milionów osób na całym świecie, a wśród nich są również osoby znane – oprócz Toma Cruise’a, to między innymi John Travolta i Priscilla Presley.

Zobacz też: Nie tylko John Travolta i Kelly Preston. Oto lista znanych wyznawców scjentologii!

Jak informuje portal „Wikipedia”, scjentologia to ruch religijny założony w 1951 roku przez pisarza fantastyki naukowej L. Rona Hubbarda. Ruch miał być alternatywą dla psychologii, a sam autor określił go mianem „stosowanej filozofii religijnej”. Scjentolodzy uważają się za organizację non-profit, która propaguje „rozwój ducha ludzkiego”. Członkowie twierdzą, że nauki Hubbarda (zwane przez nich „technologią”) uwolniły ich od „zła” – uzależnień, depresji, chorób psychicznych i innych kłopotów w życiu czy w pracy.

Przeciwnikami scjentologii są między innymi lekarze, którzy uważają poglądy Hubbarda za pseudonaukowe, a samą organizację za „destrukcyjną sektę”. Podobnie wypowiadają się również byli scjentolodzy, którzy oskarżają organizację o „zniewolenie, a także o znęcanie psychiczne i fizyczne”.

Portal facet.onet.pl tłumaczy, że scjentologia powiązana jest z ezoteryką i wierzeniami, które opierają się głównie na science-fiction. „Z jednej strony scjentolodzy zakładają, że człowiek posiada nieśmiertelną duszę, która cyklicznie powraca na Ziemię (reinkarnuje), oraz że jesteśmy z natury dobrzy, a zło ujawnia się jedynie za sprawą czynników zewnętrznych lub traumatycznych doznań z poprzednich żyć. Z drugiej strony, scjentolodzy wierzą, że 75 milionów lat temu galaktyczny władca zwany Xenu przywiózł miliardy istot na Ziemię i wysadził je bombami wodorowymi. Dusze tych stworzeń pasożytują na ludziach i są przyczyną wielu negatywnych zjawisk”, czytamy na portalu. W niektórych krajach europejskich, między innymi w Niemczech i we Francji, scjentologia uznawana jest za sektę i jest zabroniona. 

Źródło: kozaczek.pl, facet.onet.pl, Wikipedia, Esquire

Tom Cruise wycofał się z Kościoła Scjentologicznego? Zaskakujące doniesienia mediów
Fot. Michael Loccisano/Getty Images for Paramount Pictures

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.