Tom Cruise, most nad Jeziorem Pilchowickim
Fot. Getty Images / Twitter
O TYM SIĘ MÓWI

Zabytkowy most na Dolnym Śląsku wysadzą na potrzeby filmu z Tomem Cruisem?!

Zdjęcia do „Mission: Impossible” mają powstać w Polsce

Ksenia Krasko 28 lipca 2020 07:47
Tom Cruise, most nad Jeziorem Pilchowickim
Fot. Getty Images / Twitter

Informacja o nowej, siódmej już części filmu Mission: Impossible ucieszyła wszystkich fanów serii i Toma Cruise’a. Prawdopodobnie niektóre sceny powstaną w Polsce, i ten fakt budzi sporo emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Jak donoszą media, na potrzeby jednej z widowiskowych scen twórcy planują wysadzić w powietrze most nad Jeziorem Pilchowickim na Dolnym Śląsku. Trwa walka o ocalenie 111-letniej budowli i wpisanie jej do rejestru zabytków.

Most na Dolnym Śląsku wysadzą w filmie z Tomem Cruisem

Most w Pilchowicach od dawna nie nadaje się do użytku ze względu na swój stan techniczny, ale uważany jest za symbol gminy. Oficjalnie nikt nie potwierdził tych doniesień, jednak informacja, że na moście ma wybuchnąć pociąg atrapa z najnowszej części Mission: Impossible, budzi wiele kontrowersji.

„Zawsze jeżeli pojawiają się partnerzy, którzy chcą nakręcić takie zdjęcia, to rozmawiamy z nimi, ustalamy terminy, podpisujemy umowę i wówczas te działania są możliwe”, mówił Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP, na antenie TVN24. Jak zaznaczył, za odbudowę, w przypadku zgody na wysadzenie, zapłaci ekipa filmowa.

Portal Wirtualna Polska porozmawiał z producentem Robertem Golbą z Alex Stern, który potwierdził, że złożono wniosek o zgodę na wykorzystanie mostu. „Po zdjęciach, nieużywany obecnie most, wraz z linią kolejową, zostanie przywrócony do użytkowania. Ale już zrewitalizowany”, mówił WP.

„Most rdzewieje, linia jest nieużywana. Według wszelkich znaków na niebie, naprawa tej linii kolejowej jest ekonomicznie nieuzasadniona”, dodał w rozmowie z TVN24.

Piotr Gerber, szef Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego, nie chce dopuścić do wyburzenia mostu, i wysłał już oficjalny list do premiera Mateusza Morawieckiego. „Ten most jak powstał około 1910 roku, tak do tej pory jest kompletny, jest cały. Mimo wojny, mimo prób jego uszkodzenia. Mamy zabytek, który ma sporo lat i jest absolutnie kompletny”, wytłumaczył.

W podobnym tonie wypowiada się Barbara Nowak-Obelinda, dolnośląski konserwator zabytków. „Wszczęliśmy postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków”, przekazała. Taki ruch ma ograniczyć „samodzielne dysponowanie nim przez właściciela, ponieważ do ingerencji w konstrukcję mostu konieczna będzie zgoda organów konserwatorskich”. Ostateczną decyzję podejmie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, ekipa Mission: Impossible ma pojawić się w Polsce już pod koniec sierpnia, a zdjęcia do nowego filmu z Tomem Cruisem mają wystartować we wrześniu. Ze względu na rozgłos, most nad Jeziorem Pilchowickim zyskał na popularności wśród turystów na Dolnym Śląsku. 

Źródło: FAKT, TVN24, WP

Tom Cruise, Mission Impossible Fallout
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.