II WOJNA ŚWIATOWA
Fot. FORUM
HISTORIA

Najważniejsze daty, liczby i informacje... Oto co musicie wiedzieć o II wojnie światowej

Dziś 84. rocznica jej wybuchu...

Gabriela Czernecka 1 września 2023 05:30
II WOJNA ŚWIATOWA
Fot. FORUM

Dziś 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. To był największy konflikt zbrojny w dziejach świata, który rozpoczął się atakiem wojsk niemieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz zajęciem zachodniej części kraju. Tuż po opanowaniu kraju zaczęły się prześladowania, agresja i terror. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. Konsekwencją tej sytuacji stał się rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina. Oto najważniejsze informacje, które musicie wiedzieć o II wojnie światowej.

II wojna światowa w liczbach

84. rocznica wybuchu II wojny światowej, która przypada na piątek 1 września 2022 roku, przypomina nam o ogromie bólu i przelanej krwi.

W ciągu sześciu lat zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi (według niektórych szacunków nawet 85 mln!). Wybuch wojny poniósł za sobą ogromną liczbę ofiar. Ludzie ginęli nie tylko w wyniku działań wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, ale także głodu i chorób związanych z konfliktem zbrojnym. Liczba ofiar to nie jedyna rzecz, która pokazuje ogromną skalę tych wydarzeń. W latach 1939-1945 USA wyprodukowało 49,8 mln samolotów, a Niemcy około 23 tysięcy czołgów. Oto kilka najważniejszych dat II wojny światowej. 

1 września 1939  

1 września 1939 roku Niemcy uderzyły na Polskę, chcąc w ten sposób zdobyć dominację zbrojną w Europie i zbudować nowe, „aryjskie” imperium. To właśnie ta data uważana jest w Polsce za początek II wojny światowej, choć kluczowi uczestnicy tej batalii twierdzą, że konflikt zbrojny tak naprawdę rozpoczął się później. Dokładnie 1 września o godzinie 4:48 pancernik Schleswig-Holstein zaatakował Westerplatte. Polska była pierwszym krajem, który zderzył się z niemieckim natarciem militarnym i pierwszym, który stawił Hitlerowi opór. Warszawa liczyła na pomoc sojuszników, którymi miała być Wielka Brytania i Francja. Londyn i Paryż co prawda wypowiedziały wojnę Niemcom już 3 września, ale za słowami tak naprawdę nie poszedł generalny atak na Rzeszę. 17 września 1939 roku Związek Sowiecki napadł na Polskę.

28 września 1939

Tego dnia podpisany został akt kapitulacji Warszawy. Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec (J. von Ribbentrop) i ZSRS (W. Mołotow) podpisali niemiecko-sowiecki układ „o granicy i przyjaźni”. Dwa dni później urząd prezydenta RP objął Władysław Raczkiewicz, a nowym premierem został mianowany gen. Władysław Sikorski. 5 marca 1940 roku na wniosek Ławrientija Berii (szefa NKWD) Biuro Polityczne Komitetu Centralnego podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. Tego dnia życie straciło około 22 tys. obywateli polskich.

Polska i inne kraje podczas II wojny światowej 

Do wojny przyłączyły się inne siły, formując dwa wielkie bloki. W skład sił „Osi” wchodziły Niemcy, Włochy, Japonia, Rumunia, Bułgaria, Węgry i Finlandia. Przeciwko nim stanęła koalicja Aliantów, wśród których początkowo największe znaczenie miały Wielka Brytania i Francja.

Lata 1939-1942

W tym roku w konflikt zaangażowały się Stany Zjednoczone. 12 lipca podpisano sowiecko-brytyjski układ wojskowy, a 30 lipca w Londynie gen. Władysław Sikorski z ambasadorem ZSRS Iwanem Majskim podpisali polsko-sowiecki układ o wspólnej walce przeciwko III Rzeszy. Należy także pamiętać o podpisanej tzw. Karcie Atlantyckiej, którą 12 sierpnia zawarli Winston Churchill i Franklin D. Roosevelt. Lata 1939-1942 przede wszystkim były okresem  przewagi państw Osi, które opanowały znaczną część Azji i Europy. Na przełomie 1942/1943 nastąpiła spektakularna zmiana — Niemcy i Japonia w wyniku serii porażek zostały zepchnięte do ofensywy.

Rok 1943 

19 kwietnia wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Podczas zarządzonej przez Heinricha Himmlera ostatecznej likwidacji getta żydowskie formacje podziemne wystąpiły zbrojnie przeciwko Niemcom. To było pierwsze miejskie wystąpienie zbrojne w okupowanej Europie. Trzy miesiące później, 5 lipca 1943 roku rozpoczęła się bitwa pod Kurskiem. Była to największa bitwa pancerna w dziejach, w której zwycięstwo odniosła Armia Czerwona. 

Rok 1944

Między 11 a 18 maja 1944 roku rozegrała się najsłynniejsza walka tego okresu — siły alianckie rozpoczęły bitwę pod górą Monte Cassino, u podnóża której ukryły się oddziały niemieckie. To zadanie otrzymał II Korpus Polski. 18 maja jego Oddziały zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino.

Koniec brutalnej wojny

Powoli z sojuszu Osi odpadły Włochy i szereg mniejszych, europejskich sojuszników Niemiec (Rumunia, Węgry, Finlandia, Bułgaria). Rozpad Osi przypieczętowało lądowanie w Europie wojsk brytyjsko-amerykańskich w 1944 roku. Definitywna klęska i kapitulacja Niemiec nastąpiła 8 maja 1945 roku. Trzy miesiące później, Amerykanie zrzucili bomby atomowe na dwie miejscowości japońskie — Hiroszimę i Nagasaki. Japoński rząd ogłosił bezwarunkową kapitulację, ale za datę zakończenia II wojny światowej  przyjmuje się datę kapitulacji Niemiec hitlerowskich, czyli 8 maja 1945 roku. 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: To było wyjątkowo gorące lato. Gdzie bawiono się podczas wakacji tuż przed wybuchem II wojny światowej?

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.